Arkadaşlar Trafo Yerine Neden Kondansatör Kullanılmıyor?

mavikaplan

Üye
Arkadaşlar trafoda bilgidiğiniz gibi bobin var, bobinler aktif güç harcamaz bundan dolayı gerilimi düşürürken teorik olarak bir kayıp yoktur. Ancak kondansatörlerde aktif güç harcamadığı için bu elemanlarda da gerilimi düşürürken bir kayıp oluşmaz. Peki ama neden gerilimi düşürmek için kondansatör değilde trafo kullanılıyor?

trafoda iki bobin var biri hatta yani faz nötr e direk bağlı bunda oluşan elektromanyetik alan ikinciside aktarılıyor, sarım sayılarının farkına göre kestiği elektromanyetik alan çizgisi sayısı farklı olduğunda girişten farklı bir gerilim elde edilebiliyor ama bunu kondansatörle nasıl sağlamak istiyorsun ben birşey bulamadım yada farklı birşeymi yapacaksın mesela birbirine seri bağlı 22 tane kondansatör olsun bunları faz nötr e direk bağlayalım sonra 1 tanesinin üzerindeki gerilimi alalım 1/22 Şebeke gerilimimiz olsun mu diyorsun? Böyle ise yada aklında daha başka birşey varsa onun üzerine konuşalım, yada halihazırda bu iş için kullanılan birşeye rastladın mı ? ben rastlamadım bilen arkadaş varsa söylesin.

trafoda iki bobin var biri hatta yani faz nötr e direk bağlı bunda oluşan elektromanyetik alan ikinciside aktarılıyor, sarım sayılarının farkına göre kestiği elektromanyetik alan çizgisi sayısı farklı olduğunda girişten farklı bir gerilim elde edilebiliyor ama bunu kondansatörle nasıl sağlamak istiyorsun ben birşey bulamadım yada farklı birşeymi yapacaksın mesela birbirine seri bağlı 22 tane kondansatör olsun bunları faz nötr e direk bağlayalım sonra 1 tanesinin üzerindeki gerilimi alalım 1/22 şebeke gerilimimiz olsun mu diyorsun? Böyle ise yada aklında daha başka birşey varsa onun üzerine konuşalım, yada halihazırda bu iş için kullanılan birşeye rastladın mı ? ben rastlamadım bilen arkadaş varsa söylesin.

Evet aynen söylemiş olduğunuz yöntemden bahsediyorum. Mesela 220Volt Rms değerindeki bir gerilimi 2 adet kondansatör kullanarak 110Volt 'a indireceğim. 2:1 oranında sarım sayısına sahip bir trafoda 220Volt Rms değerindeki bir gerilimi 110Volt 'a indiriyor. İster Trafo ile böl ister kondansatör ile böl ikisndede teorik olarak herhangi bir güç harcanmıyor. Benim merak ettiğim sorunun cevabı da işte bu : Gerilimi düşürmek için neden trafo kullanılıyor, onun yerine kondansatörleri neden kullanmıyorlar? Kondansatör de güç harcamıyor.

Aslında biliyoruz ki ikisinde de güç harcanır, trafoda omik direnç ve XL yani endüktansından ötürü boşta ikende harcadığı güç var bu güç harcaması kondansatördede mevcut teorik olarak biraz fikir yürütmeye çalışsak şunları söyleyebilirim; 220 voltta led çalıştırma ile ilgilenirken talking electronics sitesinde rastladığım ve daha başka yerlerdede bulunan hat gerilimine seri bir kondansatör bağlayıp bu kondansatörün XC= 1/2*pi*f*c formülüyle şebekeye göstereceği direnç yardımıyla akımı sınırlayıp 2 ledi 220 ye direk bağlayan bir örnek vardı derinelektronik.com da gördüğüm versiyonu var, buradanda görebileceğimiz gibi kondansatörün alternatif akıma gösterdiği belli bir direnç var tabi istediğiimiz sistem önce 220 yi köprü diyot vs ile doğrultup o şekildede tasarlanabilirmi alternatif olarak düşünülebilir, şimdi alternatif akımla çalıştığımızı düşünelim, 22 tane kondansatörü seri bağladığımızı düşünelim sonuçta hepsi aynı değerde ise toplam sığaları 22 si paralel dirençmiş gibi düşecek herhalde 1/22 si kadar olacak burada şebekeye bağlanınca yüksek akım çekmemesi için gerekli olan XC= 1/2*pi*f*C deki sığa değeri AKIM=V/XC den bakılınca sığa ile akımın doğru orantılı olduğu gözönüne alıncak sonuç olarak yüksek akım değerleri için yüksek sığa değerleri gerekecek ayrıca biz bir kondansatör üzerindeki gerilimi almak isterken ne olacak şebekeye bağlı olacağız yani izolasyon yok bu büyük bir risk ev kullanımı için pek kullanışlı değil yukarıda bahsettiğim led devresininde en büyük dezavantajı budur devre kapalı kutu olarak tasarlanmalıdır yoksa kullanıcıyı mefta edebilirsiniz bunun dışında doğru akıma çevirip aynı seri kondansatör sistemini kullansak yine sığa değerine bağlı olarak çekilebilecek akım ilişkisi olabilir veya doğru akımda bu kondansatörler birbirine seri bağlı pillermiş gibi davranırlar diyede düşünülebilir bu pillerden sadece birini kullanıp istediğimiz 1/22 gerilimi elde ediyormuş gibi olabiliriz peki diğerlerinin sistemde harcadıkları güç varmı yani verim nedir bunuda düşünmek lazım yani bu seferde doğru akıma seri bağlanmış 22 tane direnç ten sadece birinin üzerindeki gerilimi alıyoruzda diğerleri heba oluyor gibi bir durummu ortaya çıkıyor ( bence bu tamda alternatif akımda olan şey yukarıdaki örnek yani verim 1/22 oluyor öyleyse öok kötü) BUNLARIN tamamen dışında trafo mantığıyla çalışan yani iki bobinden trafo elde etmek gibi iiki kondansatörden kon-rafo gibi birşey yapılabilirmi yani birinci kondansatör trafodaki birinci bobin gibi direk hatta bağlı (yani sadece endüktansından ötürü güç harcıyacak aynı trafo gibi) ikici kondansatörde plakaları daha küçük olacak şekilde dahili olarak birinci kondansatörün plakaları ile iletişimde yani trafodaki sargılar gibi burada ikinci kondansatörün plakaları daha küçük diye daha azmı gerilim indüklenecek kondansatör formülünü hatırlamak lazım C=e*A/d (epsilon* plaka yüzey alanı/ plakalar arası uzaklık) ve kondansatör üzerinde endüklenen gerilim ile elektrik alan ilişkisine bakmak lazım bu formülü tam hatırlamıyorum şimdi siz bakın umut ışığı varsa bize açıklayın.

ama trafo %99-98 verimle çalıştığı için trafoda meydana gelen omik direnci yok sayıyoruz. Siz demişsinizki kondansatör güç harcar, evet kondansatör reaktif güç harcar buda içinde tuttuğu gerilimden dolayı kaynaklanıyor. Ancak bildiğimiz aktif güç gibi değildir, reaktif güç kaynağa geri döner. Bundan dolayı diyoruzki kondansatör güç harcamaz. Kondansatörün gösterdiği direnç, omik direnç ile karıştırılmamalı. Omik direnç tamamiyle başka bir mevzu, omik direnç aktif güç harcar ama kapasitif direnç aktif güç harcamaz. Kondansatör güç harcamaz bundan dolayı direnç gibi ısınmaz, direnç güç harcar ve ısınır. Kondansatörün güç harcadığını neye dayanarak söylediniz anlayamadım?

" evet kondansatör reaktif güç harcar buda içinde tuttuğu gerilimden dolayı kaynaklanıyor." bu cümlede zaten mantık hatası var birşeyi üzerinde tutuyorsan bırakmıyorsan harcamazsın, reaktif güçte sonuçta güçtür kondansatör bunu harcıyorsa güç harcıyor demektir, trafodaki tek kayıp omik dirençten ötürü olmaz aynı zamanda nüve kayıplarıda vardır, trafo alanında çalışan arkadaşlar piyasadaki makinalarda genel olarak %95 verim olduğunu söylüyorlar konumuz değil ama belirteyim dedim. Demek istediğim bir kondansatörü alıp şebekeye paralel bağlarsanız şebekeyi su akımı olarak düşünürsek diğer cihazların ani devreye girip yüksek miktarda su istemeleri esnasında kondansatörün üzerindeki bir kova suyu bu cihaza aktarması bir kompanzasyon örneği olarak düşünülebilir, burada eğer kondansatör tam dolu ise neden daha fazla su alıp harcasınki diye düşünürüz hatta zaten üzerindeki suyuda sisteme geri veriyor harcadığı birşey yokki diyebiliriz burada kovadaki suyun dolup boşalırken maruz kaldığı sürtünmeyle harcadığı bir güç vardır işte kondansatörün harcadığı güçte budur, yada bahsettiğim led devresinde şebekeye seri bağlı kondansatörün üzerinden bir akım ve bir gerilim geçer bu akım ve gerilim elbette alternatifdir ve kondansatörde bu vesile ile plakaları birbirine değmemesine rağmen plakalar arası oluşan değişken elektrik alan vesilesi ile aynı trafodaki sargılar arası elektromanyetik alanla güç transferindeki gibi güç iletimini sağlar buradada kondansatörün bu plakalar arası aktarımı aynı trafodaki elektrmanyetik alan aktarımı gibi yüzde yüz verimle gerçekleştiremediği gibi yani nüve kayıpları gibi bir plaka kayıpları ortaya çıkacak, demek istediğim kondansatördeki XC veya bobindeki XL güç harcamasına sebep olur ayrıca söylediğim kayıplarda olur, böyle olmasaydı fabrikalarda kompanzasyon yapmak zorunda kalmazdık. Bunun yanında trafodaki kayıba bir örnek olarak ısıtıcılarıda söyleyebiliriz, trafolar ısınır bu bir kayıptır tabi ısıtıcılardaki gibi bu şekilde ortamı ısıtmak istemiyorsak, burada aynı uzunlukta düz bir tel mi daha fazla ısınır yoksa ısıstıcılardaki gibi kıvrılmış bir telmi daha fazla ısınır ve bu teller arasında ebdüktans farkı nedir bu farkın ısı üzerindeki etkisi nedir, ısınmaya endüktans artışını etkisi varmıdır, bu endüktanstan ötürümü güç harcanır yoksa telin omik direncinden mi yada harcanan güçler nelerdir diye sormak lazım. ................................................................................................................................................. ayrıca onca şey söyledim tek anlamadığınız yer burasımı yani. Birkaç fikir sundum bence sorduğunuz problemin çözümüne yönelik birşeyler arıyorsanız özellikle son söylediğim fikir üzerine düşünmemiz daha makul olur diye düşünüyorum belkide bu vesileyle kondansatör temelli bir dönüştürücü yapma imkanımız olur

Son düzenleme:
220 volttan 1 volt 2 amperlik bir cihaz çalıştırsak kullanacağımız kondansatörlerin maliyeti ne olurdu. Trafo kullansak yaklaşık 2 vatlık trafo işimizi görür. Kondansatörler aktif güçte harcarlar. Sabit akım kullanılan yerlerde kondansatör uygulaması yapılabilir. Işıldaklardaki şarj devreleri genelde kondansatörlerle yapılır. Kondansatörlü sistemlerde izolasyon sorunu vardır heryerde kullanamazsınız.
Selamlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri