Arkadaşlar akım trafolarında yön nasıl seçilir?

hmkoseli

Üye
Arkadaşlar akım trafolarında yön nasıl seçilir?Kompanzasyondaki önemi nedir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
P1'den girip P2'den çıkıyorsanız; s1--------->cihaz -------->s2 ya da tam tersi.

akım trafosu kablo uçları yada ucu çıkınca neden yanar.Birde önceki sorumda tam anlatamadım, şimdi P1 den P2 ye giriş yönü kabul edersek S1 k mı oluyor l mi?Sayın sanli teşekkürler.

Primerde, P1 (K) giriş, P2 (L) çıkış ise, sekonderde S1-k, S2-l olur.

Primer sargıdan geçen akım, demir nüvede manyetik alan oluşturur. Bu manyetik alan demir nüvede bir manyetik akı oluşturur. Manyetik akı da sekonder sargıda bir gerilim oluşturur. Sekonder sargıya cihazların
bağlanması sonucu, sekonder devreden geçen akım; (sarım yönlerinin ters olması yüzünden) ters yönde bir manyetik alan ve demir nüvede ters yönde bir manyetik akı olusturur. Sonuçta, demir nüvedeki manyetik
akı dengelenmis olur.

Ancak, sekonder devreye bir yük bağlanmaması (yani sekonder uçların açık bırakılması durumunda) ters yönde bir manyetik akı olusmayacağı için; manyetik akı, nüvenin doymaya eristiği değere kadar artar ve nüve sıcaklığını
arttırarak akım trafosunun arızalanmasına neden olur. Ayrıca, sekonder devre uçlarındaki gerilim (birkaçbin voltluk) büyük değerlere ulasır ve insanlar için hayati tehlike olusturur.

Alıntıdır: Ölçü Trafoları ve Sekonder Koruma - Akım Trafoları - Haldun Büyükdora

Ekli dosyalar

• 1 Akım Trafoları.rar
    175 KB · Görüntüleme: 6
genç arkadaş'ın yazısında bahsedilen tehlikeli durumlar dikkate alınarak akım trafolarında sekonder devrenin toprakla irtibatlanması gerekir.

Genç arkadaşa ve sanli ye teşekkür ederim.Ancak ben pano imal eden bir yerde çalışıyorum,aynı fabrikaya iki adet dağıtım panosu ve yine iki adet kompanzasyon panosu yaptık.Bağlantılarını yaparken akım trafo (röleler entes) uçları bir pano kısa devre,diğeri açık brakılmıştı.Yaklaşık 10 gün kadarda böyle çalışmıştı.Kontrolünü yaptım her ikiside sağlamdı.Alceyle görüştüm.Eğer iki uç kısa devre yada açık devre ise birşey olmaz,ama bir kablo bile bağlanırsa yanar dediler.Size zahmet birde buna açıklık getirirseniz çok teşekkür edeceğim.Şimdiden sağolun.

Sayın hmkoseli
Kael VArko serisi akım trafo yönlerini kendisi otomatik öğrenir ve ters ise kendisi otomatik olarak düzeltir.Böylece ne p1 p2 yi ne de s2 s2 ya da k l yönlerinin doğru olmasına nede akım trafosu çalışma mantığını bilmene gerek kalmaz.Genç arkadaş s1 s2 uçlarını boşta bırakınca niye yanıcağını güzel bir şekilde anlatmış zaten.

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler arkadaşlar

merhaba arkadaşlar kompanzasyon devresinde entes rg3-12t röle var pano sayacı direkt sayaç idi x / 5 sayaç taktım sayaç sürekli reaktif ve aşırı kapasitif yazıyor sayaç ekranında L1 L2 L3 ledi yanıp sönüyor sayaç ters galiba ondan dolayı kompanzasyon hata yapar mı bu arada tüm kondansatörler 3 fazlı fazlar arasında dengesizlik var çözüm ne yapabilirim

slm sair kardeş öncelikle tercihin güzel rolenin akım trafosu uçlarını kontol et ters bağantı yapmssan arıza yanar akım trafo oranlarnı dğr gir örnek100/5 ise trafon değeri 2o olarakgir gerilim trafosu ayarına dikkat et yoksa 1 olarak gir rolenin ilk kademesine kesinlikle trafaz kond gir diğerlerine klalanacağın güce göre istetiğin değerde kod gir ben özellikle son 6 kademe monofaze kod girerim ilk çalşmada tanıtmalarını iyi yap
katoloğu dikkatlice oku
bağlantılarından eminsen role arızaları enaz 4-5 denemeden sonra söner beklemelisin
kapasitif ve end değerlerine dikkat et genede 1 hedeflidir ama ben süreki 0.999 yaparım kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri