PLC ile bir ödev hazırlamam lazım yardım eder misiniz?

42hacker42

Üye
PLC ile bir ödev hazırlamam lazım yardım eder misiniz???
Bir makine tezgahında 4 adet motor çalışacaktır. Start butonuna basıldığında 1. ve 3. motorlar sürekli çalışacak, her iki motor birlikte çalışırken iki motordan herhangi birisinin aşırı akım rölesi attığında onların yerine 2. ve 4. motorlar devreye girerek sürekli çalışacaklardır. 2. ve 4. motorlar devreye girdiğinde 20 saniye çalıştıktan sonra sistem tümüyle duracaktır. ayrıca sistemi herhangi bir anda durdurabilmek için stop butonu kullanılacaktır.

@42hacker42 Kumanda devresi olarak çizemem çünkü rogram kullanmasini bilmiyorum. Yapacak olduğun işlem.
1: 1 ve 3 nolu motorlari çalıştırabilmek için AA rölesinin 95-96 nolu uclarini motor kontaktörüne kullanacaksin ve 95 den 97 köprü atacaksin.
2: 2 ve 4 nolu motorlar için AA rölesinin 97 ve 98 nolu ucunu kullanacaksin
3: AA rölesinin 98 nolu ucundan çikan kumanda dverisini zaman rölesinin bobin ucunu ve kontak ucunu ( 2 ) besleceksin.
4 : Zaman rölesinin 1 Nolu ucunu 2 ve 4 nolu motor kontaktörünü besleyeceksin.
Zaman rölesini 20 Saniyeye ayarladiğin zaman 1 ve 3 nolu motor AA çekince 95 - 96 kontak kapatacak 97 ve 98 yol verecek. Diğer motorlarin devereye girecek zaman rölesi 20 Saniye saydikdan sonra 1 nolu kontağını kapatacak 3 nolu kontağa yol verecek ve sistemin duracak.
====> Anlamaniz için tam ne yapmaniz gerektiğini yazdım ama İŞALLAH faydasi dokanir.

Saol kardeşimde ben plc de yazılmış halini istiyorum. Onu yapacak kimse yok mu?

Plc yi icat eden ustalarimiz ve hocalarimiz Burada. Online olur olmaz hemen konunuza el atarlar. Her insan bir eksikliği var buda benim eksim :)

Yardımcı olurmu bilmem ama istediğin proğramı ekledim..

Ekli dosyalar

• ödev den.rar
    610.8 KB · Görüntüleme: 75

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri