Ark nedir?

ark elektrik atlamasıdır anahtarları kapatıp açarken kısa devre anında ani akım boşalmalarında oluşur önlemek için kapasitör kulanılabilir

Ark havanın iyonize olarak iletken hale geçmesi sonucu meydana gelen elektrik boşalmasıdır.
Arkın manyetik alanda saptığını fark etmiştim ortaokul yıllarında.
Yukarıda bir arkadaşın bahsettiği koku, havadaki oksijenin ozona dönüşmesinden kaynaklanır.

Fazla toprak arası veya faz faz arası,atlama mesafesi uzunlugunca elektrik akımının bir yönden diger yöne geçişi sırasında ve kısa devre esnasında açıga çıkan kıvılcıma ark denir.
Ark gerilimin büyüklügüne ve yükün büyüklügüne baglı olarak oluşur.
Aksi taktirde düşük gerilimli ve yüksüz bir devrede ark oluşmaz.

Bilgide bir yanlışlık yok ama, mesafeye baglı olarak düşük gerilimde de ark oluşabilir.

Ark havanın iyonize olarak iletken hale geçmesi sonucu meydana gelen elektrik boşalmasıdır.
Arkın manyetik alanda saptığını fark etmiştim ortaokul yıllarında.
Yukarıda bir arkadaşın bahsettiği koku, havadaki oksijenin ozona dönüşmesinden kaynaklanır.

Bahsedilen koku için ark ya da bir deşarj olayının gerçekleşmesine gerek yoktur, corona yeterli bunun için.

Ark neden oluşurun bilimsel açıklaması çok karışık :) Özetle, hava iyonlaşır ve yüksek miktarda elektron oluşur. Gerisi malum zaten.

Kısa devre iletken gevşekliği yüksek gerilimlerde atlama v.b .bulutların çarpışması ark sonucu çıkan ses ve şimşek yani negatif vepozitif yüklü iki kutbun teması

Elektrik enerjisinin akımını hava üzerinden tamamlamasına ARK (Şerare) denir. bulunduğu kontaklara zarar verir istenmeyen bir durumdur.

ark kaynaklarda duydugum bırseydı elekrtık ark kaynagı vb. ama ne anlama geldıgını çok ıyı bılmıyorum acıkcası arkadaşların yazdıgından bıraz ogrendım

ARK DEMEK
enerjili hatta faz ın yanı iletim hattının bağlantı noktasındaki gevşeklikden doğan olaydır arkadaşlar...

saygılarımla... ...:: KuL ::...

:) kısa devrede ark olmaz sadece sigorta attırır veya koruma rölesi.
ark sadece gevşeklikten doğan bir enerjinin açığa çıkmasıdır. İletkene veya devreye bağlı bir yük, yahut enerji nakil hatlarında oluşan atlamalara ark denir...
:D

Vay anasını :D bir yaşıma daha girdim ben bu yüzden yaşlanıyorum işte :D Bazı üyeler soruyor neden yaşlı uzman yaşınız genç? işte sebebi budur :D :D :D

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,829
Son üye
mehmetoner

Yeni konular

Geri