ariston microtec kombi

onthere.t

Üye
Aradaşlar ariston microtec serisi bir kombim var.Birkaç zamandır devreye girerken son ateşlemeyi yapacağı zaman ateşleme rolesi bir kaç defa arka arkaya devreye girerek bazen çok kısa aralıklı 2-3 kere, bazende daha uzun aralıklı 2 kere sanki ateşleme rolesini engelleyen unsur varmış gibi devreye giriyor. Yanma esnasında patlamalı yanış yok. Kombi pilotlu değil, elektronik ateşlemeli, hermatik. 9 yıl önce tüm tesisatını kendim yapmış ve şimdiye kadarda sorunsuz kullanıyordum. Benim tespitime göre sorun kalorifer suyu ayar potundan kaynaklanmakta. Ancak emin olamıyorum. Bilgi sahibi dostlardan yardım bekliyorum, yardımcı başka bilgiler gerekirmi belemiyorum. Ancak sorulursa cevaplarım. Şimdiden çok teşekkür ederim

konuyu tam olarak anlatamadığım için mi? yoksa bu marka ve model ile ilgili olan arkadaşların dikkatini çekmediği için mi? bir yardım çıkmadı acaba. :(

öncelikle iki kısım halinde incelenmesi gerekiyor ben bildiğim kadarıyla anlatacağım
sorun kalorifer devresi çalışmaya başladığındamı yaksa sıcaksu sistemi devreye girdiğindemi yapıyor?sıcak su ve kalorifer devresi ayrı olduğundan ilk inceleme bu yönde olmalı sorun her 2 kısımda oluşuyorsa arıza ortak arıza olup sönsör devreleri,baca fanı ve kumanda pilot kısımlarından olma olasığı yakın bir olasılıktır...

automat arkadaşım ilgin için teşekkür ederim. sorun kalorifer dervesinde oluşuyor. ayarlanan sıkala içinde kalorifer suyu soğuyup kombi kendini devreye almaya calıştığında sırası ile;
-kombi gaz kontrolü yapıyor (olağan)
-baca kontrolu yapıyor (olağan)
-pilotu ateşliyor (olağan), işte sorun bu aşamada meydana geliyor. yanma odasına gaz açan role devreye giriyor, hemen akabinde devreden çıkıyor. bu durum kısa aralıklar halinde 2 - 3 sefer kadar oluyor. sonra ateşleme gerçekleşip kombi çalışıyor. ayarlanmış derecenin üst sınırına gelince (diyelim 50 derece) hiç sorunsuz devreden çıkıyor.
not: bu olağanlar kombi sağlıklı çalışırkende yaptığı standart kontroller.

aziz melektaşlarım, marka ve model fazla satışı olmayan bir ürün herhalde ki şimdiye kadar pek bilgi gelmedi. müdahale edeceğim ama işi bilen tecrübeli dostlar paylaşımda bulunurlarsa, müdahele zamanım kısalacak diye düşünüyorum. malum havalar çok soğudu ve evde çocukları fazla üşütmek istemiyorum. katkılarınız olursa sevinirim. sorunu hallettiğimde burada detaylı bilgi vereceğim. ilgilenen herkese teşekkür ederim.

Aradan 12 yıl geçmiş ama belki bu kombiden kullanıp da sıkıntı yaşayanlara yardımcı olur diye yazıyorum. Sizdeki sorunun aynısı bende de oldu. Sizin de bahsettiğiniz gibi "kalorifer suyu ayar potunda" bir sıkıntı olduğunu tespit ettik. Siz nasıl çözmüştünüz?

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri