Ariston buzdolabı motor değişti ama buzluk az soğutuyor

serkan.ist

Üye
Buzdolabı Ariston No frost Çift kapılı beyinsiz normal termostatlı model (2002de alındı)

Motor yandı dedikleri için yeni motor taktırdık. Yetkili serviste değilde tanıdık bir usta yaptı. 350 TL aldı garantili motor dedi.

Usta motoru değiştirdi gitti Ama dolap ilkönce hem altta hem üstte istenilen soğutmayı yapmadı. Ayrıca buzluk kapağının alt kısmı eskisine göre aşırı derecede el değmeyecek kadar ısınmaya başladı. Hatta dolabın üst sağ kısmı da aşırı ısındı.

BU ISINMA ESKİDEN OLMUYORDU NEDEN OLABİLİR? GAZI FAZLA GELDİĞİNDEN FALAN OLURMU? GAZI FAZLA DİYEDE SOĞUTMUYOR OLABİLİRMİ?

Sonra usta tekrar geldi Gazı fazla basmışım dedi biraz gaz saldı gitti. Artık gelmez de:)

15 gün oldu şimdilerde gazı saldığındanmıdır yoksa zamanlamıdır bilmiyorum şimdi alt kısmı hanımın dediğine göre neredeyse eskisi gibi yeterli olabilecek derecede soğutmaya başladı. Ama üst kısmı yani frezer buzluk kısmı yeterli seviyede dondurmuyor. Su buz tutsa da hafiften eriyik kıvamda. En iyi açıklama hazır dondurma koyduğumuzda biraz yumuşuyor. Ama yukarıda yazdığım aşırı ısınma hala aynı.

Termostan ayar düymelerininhiçfaydası yok zaten dolapda çok çalışıyor. DOLAP çok az stop ediyor.

Forumda biraz baktım 24 saat kapalı tutmaktan falan bahsedilmiş. Bunu yapmamın faydası olurmu yada başka tavsiyeleriniz olurmu? Bazıları bu marka işe yaramaz at gitsin falan diyor durum o kadar ümitsizmi?:(

Hanımla bu nedenle aramız bozuldu. Bir haftadır küs geziyoruz.:( Nolur yardım edin.

Buzdolapları kapalı sistemler olduğundan incelemeden direkt budur demek doğru olmaz.

Ancak yaşadığınız problemin kompresör veya gaz şarjından kaynaklı olduğunu söyleyebilirim.

Kompresörün presyonu düşmüş olabilir, gaz miktarı yanlış olabilir, gaz kaçağı olabilir.

Buzdolabının tip etiketinde kaç gr gaz basılması gerektiği yazar, böyle kafasına göre iş yapan ustaları anlamıyorum. Bence tekrar söyleyin bozduğu işi toparlasın, parasını alırken iyi.

tahmin ediyorum ki uyumsuz motor takılmış. hem 350 tl özel servis için çok fazla max 250 tl diye düşünüyorum. küçük güçte mtor takılmış olması büyük olasılık. alt bölmeyi +5 dereceye kadar soğutabilir ancak üst bölümü -20ye ulaştıramaz. mümkünse takılan kompresörün fotoğrafını çekip ekleyin (etiketini) daha sonra motor yanındaki fan motoru sağlıklı çalışıyor değil mi ?

tahmin ediyorum ki uyumsuz motor takılmış. hem 350 tl özel servis için çok fazla max 250 tl diye düşünüyorum. küçük güçte mtor takılmış olması büyük olasılık. alt bölmeyi +5 dereceye kadar soğutabilir ancak üst bölümü -20ye ulaştıramaz. mümkünse takılan kompresörün fotoğrafını çekip ekleyin (etiketini) daha sonra motor yanındaki fan motoru sağlıklı çalışıyor değil mi ?

fan motoru çalışıyor. motor gaz basma işçilik 350 TL aldı.

bu aşırı ısınmayla bir bağlantısı olabilirmi diye düşünüyorum. ?? Buzluk kapağının kapandığı yerin alt kısmı boydan boya el değmeyecek seviyede ısınıyor?

Son düzenleme:
Buzdolapları kapalı sistemler olduğundan incelemeden direkt budur demek doğru olmaz.

Ancak yaşadığınız problemin kompresör veya gaz şarjından kaynaklı olduğunu söyleyebilirim.

Kompresörün presyonu düşmüş olabilir, gaz miktarı yanlış olabilir, gaz kaçağı olabilir.

Buzdolabının tip etiketinde kaç gr gaz basılması gerektiği yazar, böyle kafasına göre iş yapan ustaları anlamıyorum. Bence tekrar söyleyin bozduğu işi toparlasın, parasını alırken iyi.

Usta geri gelmez. gitti gider.:(

Bu aşırı ısınmanın yani buzluk kapağının altı kısmının boydan boya aşırı ısınmasının nedni ne olabilir?

SERKAN ABİ öncelikle tanıdıktan gelicek yardımı anlamış olmanı temenni ediyorum :D :D anladığıma göre o bölümde kondenserin kılcal boruları vardır onlar ısınma yapabilir fakat anlattıgın derecede olmaz tabi.. Eğer termostat ta kompresörü devreden çıkarmıyosa durum karışık :) öencelikle yani ilk olarak GAZ seviyesi önemli bunu öğren bence çünkü bu tip kapalı sistemlerde göz kararıı diye birşey olamaz sağlıklı değil!yanıltır oyüzden gaz seviyesi önemli sebep buda olabilir. çünkü gaz dan dolayı ısınıyorsa termostat içerdeki ısıyı görür kompresörü devreden çıkartmaz sürekli basar. yada contalar sorunludur sürekli basar. yani karlanmaya sebep contalarda olabilir onlarıda bi kontrol et sağlamsa problem yoksa Gaz ölçümü ve tanıdık olmayan yetkili şart :D :D :D :D SAYGILAR...

SERKAN ABİ öncelikle tanıdıktan gelicek yardımı anlamış olmanı temenni ediyorum :D :D anladığıma göre o bölümde kondenserin kılcal boruları vardır onlar ısınma yapabilir fakat anlattıgın derecede olmaz tabi.. Eğer termostat ta kompresörü devreden çıkarmıyosa durum karışık :) öencelikle yani ilk olarak GAZ seviyesi önemli bunu öğren bence çünkü bu tip kapalı sistemlerde göz kararıı diye birşey olamaz sağlıklı değil!yanıltır oyüzden gaz seviyesi önemli sebep buda olabilir. çünkü gaz dan dolayı ısınıyorsa termostat içerdeki ısıyı görür kompresörü devreden çıkartmaz sürekli basar. yada contalar sorunludur sürekli basar. yani karlanmaya sebep contalarda olabilir onlarıda bi kontrol et sağlamsa problem yoksa Gaz ölçümü ve tanıdık olmayan yetkili şart :D :D :D :D SAYGILAR...

Eyvallah kardeşim. Yakınlarda bu işi yapacak biri de yokki. Bu bölgede pek bulunmuyorda.

vardır illaki abi çevreyi bi araştır uzaktanda gelir elbet sonuçta yetkilinin işi bu :) çünkü görmek şart anlatımla yardım bir noktaya kadar o noktada düğüm çözülemezse ki bizde çözemedik görmek dokunmak kurcalamak şart :) saygılar...

Ariston Buzdolablarında öyle sorunlar çıkıyor maalesef bizimde buzdolabı Ariston ve de yaklaşık sizin aldığınız zamanlarda almışızdır.İlk aldığımız dolapta da sizdekine benzer sorunlar çıktı servis geldi atölyeye götürmemiz gerekiyor filan dediler ve de götürdüler sonuç olarak bize buzdolabını değiştirmeyi önerdiler o buzdolabının üretimi durduğu içiin de farklı bir model verip üzerine de para istediler.Değiştirdik yeni buzdolabında da ara ara sorunlar çıkıyor tam verimli olduğu söylenemez.Biraz Ariston Buzdolabı hakkında araştırma yaptığımda Ariston Buzdolablarının İtalyada üretilip Türkiye'ye getirildiğinden İtalya şartlarına göre üretilen dolabın Türkiye şartlarına pek uyum sağlayamayıp sorunlar çıkardığını öğrendim.Bu nedenle de yeni buzdolabı alanlara kesinlikle Ariston marka Buzdolablarını önermiyorum !

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri