Ariston bulaşık makinesi tuzluk arızası

mustieses

Üye
Arkadaşlar merhaba
Ariston hotpoint marka bulaşık makinesi kullanıyorum.makine yaklaşık 4 yıllık.
Problem şu:
Bir hafta önce makine ilk su alımında yan alttan su kaçırıyordu.bende hortum falan patlamıştır düşüncesiyle su cebinin olduğu taraftaki kapağı açıp kontrol ettiğimde su cebinin arkasındaki boşluktan suyun taştığını fark ettim.
Bu taşma, su cebinin tuz kutusunu besledeği noktada gerçekleşiyor.
Acaba;
Tuz kutusundaki role mi arızalı,
Yoksa içindeki polenmi özelliğini yitirmiş tıkama yapıyor?
Sorun polende ise temizlenir mi
Role de ise role mi değişecek?
Yoksa tuz kutusu çöp mü oldu?
Çözüm yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

ilk su alımında kaçırıyorsa
bence tuz kutusundan değil, içeriye aldığı su miktarını ölçen; aynı işlevi ama makine modeline farklı adları olan şu bileşenlere yoğunlaşmanız gerekir;
prosestat, seviye sensörü ya da akış ölçer türbini (bundan habgisi makinenizde mevcutsa; 4 senelik dediğinize göre sol yan kapak altındaki akış türbininden şüphelenmelisiniz.)

ilk su alımında kaçırıyorsa
bence tuz kutusundan değil, içeriye aldığı su miktarını ölçen; aynı işlevi ama makine modeline farklı adları olan şu bileşenlere yoğunlaşmanız gerekir;
prosestat, seviye sensörü ya da akış ölçer türbini (bundan habgisi makinenizde mevcutsa; 4 senelik dediğinize göre sol yan kapak altındaki akış türbininden şüphelenmelisiniz.)
Bilgi için sağolun
Şimdi şöyle bir durum gözlemledim
Tuz kutusundaki hazne dolduğu anda su cebindeki su aniden hızlanıyor ve taşma meydana geliyor.
Akış türbini sanırım su ceninin girişindeki türbin oluyor büyük olasılıkla, sizin dediğiniz gibi oluyor ve türbin su miktarını ayarlayamıyor.
Peki bu türbin değişir yada tamir olur mu yoksa su cebi komplemi değişecek?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri