Ariston AVXXF129 çamaşır makinesi F-02 arızası

selamlar,
ariston avxxf129 makine yıkamayı yaparken bir süre sonra f-02 arızası veriyor ısıtmasında yıkamaya başlamasında sorun yok, hatayı sanırım suyu boşaltıp durulama suyu alacağı esnada veriyor.
f-02 arızasının motor kaynaklı olduğu yazıyor

Arıza kodu F02 : Motor bloke olmuş takometre kısa devre olmuş olabilir; veya acık devre motor bağlantılarını kontrol ediniz düşük voltaj hatası olabilir kart bağlantı soketlerini kontrol ediniz takogenaratörünü ve motoru kontrol ediniz

motoru söktüm kömürler bitmiş olabilir diye düşündüm fakat bu motor fırçasız tip
C.E SET 2/55 132 hp yazıyor indüksiyon motor,
kazanı da söktüm alttaki tahliye hortumu sökünce 1 tane pinpon topu ve epeyce malzeme çıkardım kumaş etiket plastik vs.

bunlardan dolayı olabilir mi arıza, yani yıkama suyunu geç boşalttığından f-02 arızasını verebilir mi,
rulmanlar dağılmış olabilir mi?
yıkama yaparken anormal bi ses yoktu , buna ben pek ihtimal vermedim tamburu elle çevirerek rulmanların sağlam olup olmadığını anlayabilir miyim.

motorda bloke falan yok gayet sağlam görünüyor takometreden kaynaklanabilir mi,
takometreyi nasıl kontrol ederim ayrıca karttan kaynaklanabilr mi?

motorda arıza olsa yıkamayı da yapmaz diye düşünüyorum.
makineyi dağıttım, bir ihtimal pompadaki malzemelerden dolayı diye düşündüm ,toplamadan önce değerli yorum, öneri ve desteğinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Restansı komple degiştir düzelir

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Abim bence mator kondensatorunuz arizali.Mator resmdeki matordandirmi
mator.jpg

selamlar,
ariston avxxf129 makine yıkamayı yaparken bir süre sonra f-02 arızası veriyor ısıtmasında yıkamaya başlamasında sorun yok, hatayı sanırım suyu boşaltıp durulama suyu alacağı esnada veriyor.
f-02 arızasının motor kaynaklı olduğu yazıyor

Arıza kodu F02 : Motor bloke olmuş takometre kısa devre olmuş olabilir; veya acık devre motor bağlantılarını kontrol ediniz düşük voltaj hatası olabilir kart bağlantı soketlerini kontrol ediniz takogenaratörünü ve motoru kontrol ediniz

motoru söktüm kömürler bitmiş olabilir diye düşündüm fakat bu motor fırçasız tip
C.E SET 2/55 132 hp yazıyor indüksiyon motor,
kazanı da söktüm alttaki tahliye hortumu sökünce 1 tane pinpon topu ve epeyce malzeme çıkardım kumaş etiket plastik vs.

bunlardan dolayı olabilir mi arıza, yani yıkama suyunu geç boşalttığından f-02 arızasını verebilir mi,
rulmanlar dağılmış olabilir mi?
yıkama yaparken anormal bi ses yoktu , buna ben pek ihtimal vermedim tamburu elle çevirerek rulmanların sağlam olup olmadığını anlayabilir miyim.

motorda bloke falan yok gayet sağlam görünüyor takometreden kaynaklanabilir mi,
takometreyi nasıl kontrol ederim ayrıca karttan kaynaklanabilr mi?

motorda arıza olsa yıkamayı da yapmaz diye düşünüyorum.
makineyi dağıttım, bir ihtimal pompadaki malzemelerden dolayı diye düşündüm ,toplamadan önce değerli yorum, öneri ve desteğinizi bekliyorum.

Abim bence mator kondensatorunuz arizali.Mator resmdeki matordandirmi
Ekli dosyayı görüntüle 17088

uzun zaman foruma giremedim, makine şuan faal, aynı tip arıza ile karşılaşanlara yarımcı olmak için konuyu güncelledim.
motorun resmi aşağıda ce.set 3 faz indüksiyon fırçasız güzel bir motor aşırı sessiz.
buradan bir cevap gelmeyince ingiliz forumlarına baktım bu makinenin aynısı ingilterede hotpoint olarak satıldığından epeyce bilgi buldum,
f02 arızası her ne kadar motor arızası olarak yazsa da manuelde, aslında yıkamadan sonra suyu belli bir sürede boşaltması gerekiyormuş kazandan tahliye motoruna giden hortumun içinde bir filtre var burada bayağı bi yabancı madde çıkardım yukarıda yazdığım gibi. fakat araızanın bundan kaynaklı olabileceğine ihtimal vermemiştim,
makineyi dağıttığımdan toplamadan önce arızadan emin olmak için epey ingiliz forumlarını gezdim orada birisi suyu 8 dakikadan fazla sürede tahliye edemezse f02 arızası verebilir demiş o nedenle makineyi topladım ayrıca motorun soketleri kıstırma tip, motoru tekrar takarken takoya giden bir kablo elimde kaldı belki gevşekti temassızlık vardı belkide ben söküp takarken gevşettim, kabloyuda tekrar sokete taktım,
makineyi topladım şuan gayet güzel çalışıyor,

kısaca bu f02 arızası manuelde tako geri besleme arızası olarak görünüyor,
fakat ilk yapılması gereken, kazandan pompaya giden hortumu kazan kısmından söküp içindeki filteredeki varsa yabancı maddeleri temizlemek ardından motor soketlerini özellikle tako geri besleme kablolarını kontrol etmek,
kolay gelsin..

ceset3faz induk.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
YunusKibar

Yeni konular

Geri