Ariston AB104X Margarita 2000 Çamaşır Makinesi Motor Arızası

Selam arkadaşlar;
Ariston AB104 çamaşır makinasının motoru normal yıkamada inilti şeklinde dönmüyor yada çok zor dönüyor, hızlı devirde sıkma moduna alınca dönmeye başlıyor, bir müddet böyle çalıştıktan sonra yıkamaya alınca normale dönüyor ama bir müddet sonra durum eski haline geliyor...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

voltaj kontrolü yapınız ,kömürlerle ilgili olabilir ,tako genaratörü yeterli palsleri üretemiyo olabilir, pcb kart role bacakları fene temas olabilir ,prgramın yazılımında var olan yavaş devirde başla 8 dakika sonra normal devde gec komutlu programdadır ,ısıtmaya gectigi anda tesisatta gerilim düşümü olabilir, rulman dagılmış ve motor zorlanıyor olabilir

ab104x in eprom yazılımı varmı side peki, 93C86 var kartta... varsa sizdeki bin dosyası ilede karşılaştirabiliriz... Kömürleri değiştirdim gene aynı.. Kartta röleleri ve diğer akım çekebilecek parçaların lehimlerini tazeledim... Power anahtarını söküp kontaklarını temizledim.. Karttaki rölelerin yerlerini değiştirdim. gene olmadı. Şu an aynı sorun devam ediyor... kartın fiyatına 115 lira diyorlar... sizce ne yapmalıyım...?

Son düzenleme:
Selam arkadaşlar;
Ariston AB104 çamaşır makinasının motoru normal yıkamada inilti şeklinde dönmüyor yada çok zor dönüyor, hızlı devirde sıkma moduna alınca dönmeye başlıyor, bir müddet böyle çalıştıktan sonra yıkamaya alınca normale dönüyor ama bir müddet sonra durum eski haline geliyor...

...

Yukarıdaki sözcüklerden kartın elektrolitik capasitörlerden birinin deger degiştirmiş olabilecegini düşünüyorum ama tny 264 veya 254 sviçmod entegre sızıntı yapabilir .öncelikle 400 volt 10uf yanılmıyorsam condansatörü degiştir muhtemelen sorun cözülecek . cünkü rıpıllar tam temizlenemiyor .bin dosyalarını istemişsin ama uzaktan kumandalı özel eprom programcısı ile program attıgımdan hic kopyalama ihtiyacı duymadım 93c86 tıyı hiç sökmeden kartın üzerinde programlıyorum

Ama bu kartta beslemede switch mode sistemi kullanılmamış, normal 0-12 Ac trafonun çıkışına köprü diyotlu doğrultucu var... 400 voltluk blok kondansatör yok...

öncelikle özür dilerim kartı av 104 olarak hataları yorumladım . kartın lehimli yüzünü cevir kartı büyüteç ile incele karbon atlama cizgileri göre biliyormusun ?varsa kazıyarak temizle rutubetten kart üzerinde sparklar olabilir .yada kart imalatı sırasında bazı bacaklar uzun kalır onlarda egilip yan yollara atlama yapar .unutmayınki cihazınız rutubetli ortamda calışıyor . soketlerinizin tam temas edip edmedigini kontrol ediniz cünkü cıhaz arıza yaptıgında otomatik olarak arıza sinyalini verir buna yazılım hatalarıda dahil eger arıza kodu veriyorsa sitede hata kotları var ordan takip edebilirsiniz .

aynı sorun ab84 çamaşır makinesindede var sorun nedir

peki hocam arçelik 4900 modeli cihaz başla beklet yapmıyor ana kart arızalıydı değiştirdik ön kontrol kartı ile oynamışlar butonu değiştirmişler havya ile ısıtırken zarar vermiş olabilirlermi

s.a öncelikle ariston aqxf 109 modelli çamaşır makinam f1 arızası veriyor yardımcı olursanız memnun olurum.teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri