Ardunio Uno tahta kaşık ile ritim tutan robot projesi

SmdHrmn

Üye
Selamlar,ardunio uno ile bir proje geliştirmek istiyorum.Bağlama çalmaktayım,ben çalarken bana kaşıklarla eşlik etmesi için bir robot kol yapmak istiyorum.Saz telinden gelen frekans değerini piezo hoparlör ile okuyup ona göre bu hareketi yaptırabilir miyim?Bunun için hangi komponentlere ihtiyacım var?Benzer de bir proje bulamadığım için çaresiz kaldım.Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

piezo saz telinden çıkan ses frekansları için uygun.
saz gövdesine parmakla vuruncamı sinyal almak isteniyor yoksa sadece saz telinden gelen seslere göremi alınmak isteniyor? çünkü birisi high freq birisi low freq.

birde nota ayrıştırılacakmı? yoksa her nota için ortak tek bir çıkışmı gerekiyor. ikiside mümkün.
cevaplara göre devre şeması cizer gönderirim.

piezo saz telinden çıkan ses frekansları için uygun.
saz gövdesine parmakla vuruncamı sinyal almak isteniyor yoksa sadece saz telinden gelen seslere göremi alınmak isteniyor? çünkü birisi high freq birisi low freq.

birde nota ayrıştırılacakmı? yoksa her nota için ortak tek bir çıkışmı gerekiyor. ikiside mümkün.
cevaplara göre devre şeması cizer gönderirim.

Saz telinden gelen frekansa göre tek bir çıkış olucak sanırım.Fakat notaya göre ayıracak olursak şöyle bir sorun olabilir,çalınan parçadaki frekans değerleri arasında çok fark olsa dahi parçanın ritmi bozulmaz,yani ben hala aynı parçayı aynı ritimde çalıyor olabilirim.Böyle bir durumda motorun tepkisinin bozulmasını istemeyiz.Aslında her parça için sabit bir hareket olması yeterli gibi.Sadece o parçanın ritmini aktarabilmem gerekiyor.Bunu sazın gövdesine vurararak aktarmam daha iyi olurdu evet fakat benim o frekansları ölçmem gerekmekte,veritabanına vesaire yazmam gerekebilir.

Aslında ben çalmayı bırakana kadar motor sabit bir devirde dönebilir,belki ben sesli bir komut ile onu durdurup tekrar çalışmasını sağlayabilirim.Kaşık vuruşlarını bi şekilde hem senkron hem de kulağa hitap edecek şekilde ayarlamaya çalışacağım.O kısım programcı olarak bana kalıyor :).

Onun haricinde devre için elimde ardunio uno r3 başlangıç setinden var.Piezo dediğimiz aletinde entrümanın içine tarafına yapıştırılan pullu yapıştırma manyetiklerden biri olduğunu fark ettim sanırım yanlışım varsa düzeltin.Başka bir arkadaş ses sensörünü tavsiye etmişti.Sanırım kuracağım sisteme bişeyler ekleme, değiştirme yaparken sorun olmaması adına ikisini de alacağım.Yine önerileriniz varsa dinlerim tabii.Teşekkürler efendim.

tamam. bir adet dijital çıkış vermek yeterli olacak. tele her dokunduğunda 1 olacak ardından sinyal kesilince hemen 0 a dönecek. bunu ardunun herhangi bir interrupt girişine girerek anlık olarak okuyabilirsin. program kısmında ise 3-5 saniyelik bir watchdog benzeri algoritma ile tel hareketi olduğu sürece çalabilir. 5 sn boyunca ses gelmez ise kaşıkları durdurabilir. yada her dokunuşta belki birkaç ms sonra kaşıklar tellere senkron gidebilir bir çok senaryo mumkun. kaşıklar rc servo ile yapılabilir. servo için bilgin vardır yinede yazayım. 20ms peryot içerisinde pwm ayarlayarak pozisyon alabiliyorsun. çok çok hızlı response veren digital servolar anlık tepki verebilir. model mağazalarında mevcuttur. ben şema çizimini gönderirim. high pass filtre girişli piezo amplifer tasarlayıp çıkışını digital olacak şekilde bir opamp lı comparator ile verecek şema düşünüyorum. donanımı delikli bir karta rahatlıkla yapabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri