ardunio mu pic progralama mı ?

İkisiylede okulda ugrasmıs birisi olarak cevap veriyim ,
PIC Plc,Ardunio herşeyin atasıdır gerekli algoritmayı üretebildiginiz zaman yapamıyacaginiz hiçbirşey yoktur.Reklam olmasın ama Yerli PLC firmalarından , Parsnav'i incelerseniz PLC'lerinde PIC leri özelleştirip kullandıklarını görebilirsiniz.
Ardunio PIC'lerden birisinin özelleştirilmiş halidir sınırlıdır.
PIC ögrendikten sonra Ardunio'yu cok rahat anlarsınız . Tavsiyem PIC ile başlamanız.
İkisiylede okulda ugrasmıs birisi olarak cevap veriyim ,
PIC Plc,Ardunio herşeyin atasıdır gerekli algoritmayı üretebildiginiz zaman yapamıyacaginiz hiçbirşey yoktur.Reklam olmasın ama Yerli PLC firmalarından , Parsnav'i incelerseniz PLC'lerinde PIC leri özelleştirip kullandıklarını görebilirsiniz.
Ardunio PIC'lerden birisinin özelleştirilmiş halidir sınırlıdır.
PIC ögrendikten sonra Ardunio'yu cok rahat anlarsınız . Tavsiyem PIC ile başlamanız.

eyvallah hocam aydınlattığın için saol ...
valla PLC den pek anlamam çok da ilgimi çekmiyor zaten.. :(
ben bir ardunio denemek istiyorum kiminle konuşsam elekronikciyim dediğim vakit adam hemen ardunio biliyon mu diyor bana hem kart delme asite atma olayı yoktur biraz merakımı gidermek istiyorum.. :D

Pic demek entegrelere hakimiyet demek.

Arduibo, Raspery pi, İntel edison, İOPHY one (Türk malıdır) gibi kartlar ise kabaca PİC programlamayı basit hale getirilmiş ürünlerdir.Bu tür geliştirme kartları "hobby" denilecek seviyede ürünlerdir ve kapasiteleri bellidir.Belirli aşamadan sonra endüstriyel olarak kullanamazsınız.

PİC öğrenen birinin bu tür gelştirme kartlarını öğrenmesi çok daha kolay olur hatta pic için eletronik hakimiyette gerekeceği için geliştirme kartlarında piyasada olmayan şeyleri bile yapabilirsiniz.

Naçizane tavsiyem önce pic sonra geliştirme kartları..

Raspberry Pi ile diğerlerini karşılaştırmayalım lütfen. Raspberry Pi bir hobi kartı değildir. Ne Pic ile kıyaslayabilirsiniz ne de Arduino ile. Raspberry pi bir mini bilgisayardır. Bir bilgisayarın yaptığı her işi yapabilmesinin yanı sıra bir mikrodenetleyicinin yaptığı her işi yapabilir.

Raspberry pi ile diğerlerini karşılaştırmayalım lütfen. Raspberry Pi bir hobi kartı değildir. Ne Pic ile kıyaslayabilirsiniz ne de Arduino ile. Raspberry pi bir mini bilgisayardır. Bir bilgisayarın yaptığı her işi yapabilmesinin yanı sıra bir mikrodenetleyicinin yaptığı her işi yapabilir.

Donanımın iyi olması Rasperry'i geliştirme ve hobi kartı olmaktan çıkarmaz.İntel'in Edison'u da gayet donanımlı bir kart ama neticesinde bir geliştirme kartı sınıfında o yüzden benim açımdan arduino'da rasperry'de Edison'da geliştirme kartlarıdır ve aralarında ki fark donanım farkıdır.

Sizin söylediğiniz Bugatti yada Ferrari otomobil değildir gibi bir öneri.Evet normal otomobil değillerdir ama sınıflandırmaya sokulunca ilk altına girecekleri başlık otomobil başlığıdır.Bu kartlarda öyle.

Tabi donanım ve yazılım nedeni ile aralarında iş yapabilme açısından dünyalar var onuda kabul etmek lazım.

Ben hala ısrarla ARM tabanlı islemci diyorum,vede bunda oldukca ısrarlıyım.Bosuna zamanınızı öldürmeyin.Allah askına,arm nin yapamayıpda diger islemcilerin yaptıgı bisey varmı?.Dünyanın %75 i bunu kullanıyormus(yalancının yalancısıyım,Dünyadaki iş ilanlarına bakın,pic programlama bilenmi aranıyor yoksa arm bilenmi)PLC,HMI,Rasperpi,Iphone,android,akıllı TV ler vs vs vs hepsinde ARM tabanlı işlemci kullanılıyor.Ayrıca PIC ile assamber ve C dillerinde oldukca fazla yazılım yaptım.Meğer bosyere necok kafayı yemişim.Arm de iki satırda bitecek bir komut için 40-50 satır komut yazmakla bosyere ugrasmısım.İşte bu yüzden yeni baslayan birisi veya bu konuda para kazanmak isteyen birilerinin mutlaka ARM ye gecmesini tavsiye ederim.İşin basında biraz zormus gibi gözükebilir.Ancak ugrastıkca anlasılmayacak bişey yok.Yahu bizim elin gavurundan ne eksigimiz var.Adamlar bin sayfa datasheet i olan işlemciyi üretmis biz onu kullanmaktanmı aciziz.KORKMAYIN VE DALIN.Genc beyinlerin yapamayıcagı birşey yoktur.

Ben hala ısrarla ARM tabanlı islemci diyorum,vede bunda oldukca ısrarlıyım.Bosuna zamanınızı öldürmeyin.Allah askına,arm nin yapamayıpda diger islemcilerin yaptıgı bisey varmı?.Dünyanın %75 i bunu kullanıyormus(yalancının yalancısıyım,Dünyadaki iş ilanlarına bakın,pic programlama bilenmi aranıyor yoksa arm bilenmi)PLC,HMI,Rasperpi,Iphone,android,akıllı TV ler vs vs vs hepsinde ARM tabanlı işlemci kullanılıyor.Ayrıca PIC ile assamber ve C dillerinde oldukca fazla yazılım yaptım.Meğer bosyere necok kafayı yemişim.Arm de iki satırda bitecek bir komut için 40-50 satır komut yazmakla bosyere ugrasmısım.İşte bu yüzden yeni baslayan birisi veya bu konuda para kazanmak isteyen birilerinin mutlaka ARM ye gecmesini tavsiye ederim.İşin basında biraz zormus gibi gözükebilir.Ancak ugrastıkca anlasılmayacak bişey yok.Yahu bizim elin gavurundan ne eksigimiz var.Adamlar bin sayfa datasheet i olan işlemciyi üretmis biz onu kullanmaktanmı aciziz.KORKMAYIN VE DALIN.Genc beyinlerin yapamayıcagı birşey yoktur.

Pic ile başlamanın bir avantajı var, donanım yapısı, bellekler, komut işlemeye kadar her şeyin en temelini öğrenmiş oluyorsun. Sağlam temel üzerine bina yapmak daha mantıklı bence.

peki bu arm nasıl bişey biraz bilgi verirmisiniz pic gibi bir işlemc mi ??

• Beğen
Tepkiler: huh
@alarmko Evet, bu arm için temel bilgi alabileceğimiz, nedir ne değildir anlatan bir kaynak web, kitap, pdf vs tavsiye edebilirmisiniz?

S.A.
Bence hangi dalda özel işler yapacaksan kartlarını çiz ve smd olarak diz onları kullan ütü de bir yere kadar. :)
basit otomasyon ve sıcaklık kontrolünü yapabileceğin bir kart tasarla giriş-çıkış, sensör ve analog bağlantıları olan devam et git.
Arduino da kullandım
Pic18f serisi kullanıyorum tercihim (CCS C). Birçok proje yaptım halende devam
stm32f serisi Arm ürünlerde kullanıyorum (MikroC). Eksantrik işlemlerde kullanıyorum. :)))
8 bitte tavsiyem kartını hazırla onu kullan

Konuda çok yanlış bilgi var ve
bayağı kavram karmaşası yaşanıyor.
En basiti raspi ile analog giriş okuyamazsınız
en basit pic atmel veya armlı mcu raspiyi ezer geçer.
İşletim sistemi üzerinde çalıştığınızdan gerçek zamanlı işler yapamazsınız garantisi yoktur.
Parazit bağışıklığı yoktur endüstriyel ortamda kullanamazsınız.
Kısaca raspi uçaktır araba niyetine kullanamazsınız.

Arduinida taksidir, başkaları her şeyi hazır verir önünüze Arif uyudu hep arabayı ben kullandım bide üstüne enayi gibi para verdim deyip ancak atıp tutar bir şey yaptığınızı zannedersiniz.

Arm tabanlı misal stm gibi mcu lar ucuz diye geçiniliyor yalan,
üreticinin sitesinden fiyatlara bakın alakası yoktur,
Çinden ne olduğu belirsiz malları ancak ucuza alırsınız
ticari bir üründe bununla başını belaya sokmak delilik olur.

Ayrıca ARM bir mimari üreticisidir,
silikon üretmez yani çip üretmez,
firmanında temelde üç ana mimarisi var,
bunlardan biri şu anda meşhur olan Arm Cortex M1 M2 M3 M4 mimarisi
bu miktodenetleyici camiası içindir ve
tablet telefonlardaki A serisi işlemcilerle elma ile ayı kadar fark vardır aralarında.

Şu anda Türkiyede ve dünyada özellikle ST firmasının arm tabanlı mcuları popüler.
Birçok firmada iş bulma imkanı sağlar fakat
zaten mcu ile para kazanan çok az üretici var ülkemizde.

Yani hobi içinse arduino çok iyidir ayrıca alt seviye piyasaya pop şarkıcısı gibi iş yapma imkanı sağlar,
picle arm tabanlı mcu ile uğraşmak, Asm, mimari bilmek,
kütüphane yazabilmek vs. Türk sanat müziğidir komalıdır.

Birde fpga var ayrı konu.

Para kazanmaksa ülkemizde en iyisi plc.

Sayın Karaapak kardesim,
iyi güzel anlatmıssında sonuc olarak neye varacagız..Zaten yazdıklarında söylüyorsun,arm vs ögrenmek Türk sanat müzigidir.Neden gençler Türk sanat müzigine yönlenmesinde Pop şarkıcı olsun.Bir şeyin en iyisini ögrenmek veya kullanmak varken neden daha azıyla yetinsin.Bu sayfalarda gezen birileri belliki elektronikle ilgileniyor ve birseyler ögrenmek veya katkı saglamak istiyor.Ben elektronik mühendisi degilim,kendi merakımla pic,asm,c,vb.net vs ögrendim(eh nekadar ögrendiysek,kendime yetiyor,yetmezsede araştırıp sonuc üretebiliyorum) ve su son zamanlarda arm ye yoneldim.Kendi deneyimlerimden görüyorumki en güzeli arm imis.Hem kullanım kolaylıgı,hem yapabildikleri hemde fiyatı(sizin çindeki ürünler hakkındaki görüşünüze katılmıyorum.Bir ürünün üzerinde üretici firmanın logosu varsa o ürün o firmanın patenti ve kontroluyle üretilmiştir.) Ayrıca oldukca fazla yayın var ve bu sebepten ögrenmeside epeyce kolaylasıyor.Ayrıca üretici firmaların veya diger yazılımcıların yazdıgı kütüphaneler neredeyse bize yapacak cok falza birsey bırakmıyor.
Tabiki nerede ne gerekiyorsa o cihazı kullanmak en mantıklısı.Ancak kendini gelistirmek isteyen ve bu gibi sitelerde gezen insanları, bizlerin en iyisine yönlendirmesi ve deneyimleri ile onlara ışık tutması gerekir.
Benim meslek erbabı olmamam(fazlada alcakdan ucmayayım,elektronik mühendislerinin yarısını cebimden cıkarırım) sebebi ile çokfazla ahkam kesmem ukelalık olur düsüncesi ile:
GENÇ ARKADARLAR:Lütfen Arm programlama ile ilgili youtubeden Coskun Taşdemir ve Emre Erbaş isimli elektronik mühendislerinin yorumlarını ve anlatımlarını bir kez dinleyin.zararlı cıkmazsınız ve kendi yolunuzu kendiniz belirlersiniz.
Saygılar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri