Ardunio ile sıcaklık ölçümü

Koryokos

Üye
Merhaba ardunio uno ile esp kullanarak sıcaklığı thingSpeak ile izleyebiliyorum. Fakat iki sıcaklık sensörü bağlayarak şzleyemiyorum.

Şöyle izah etmeye çalışayım.

Bir tane alan adına ihtiyacınız var. Alan adını ister ücretli, isterseniz ücretsiz alabiliyorsunuz. tk uzantılı alan adları ücretsiz. Ben de ücretsiz alan adı kullanıyorum.

İkincisi bir sunucu bilgisayara ihtiyacınız var.

Bu durumda ya kendi sunucunuzu çalıştıracaksınız ya da bir sunucu hizmeti satın alacaksınız.

Eğer kendi sunucunuzu çalıştıracaksınız bir tane statik IP'ye ihtiyacınız var.

Kendi sunucunuzu çalıştırmanın bazı üstünlükleri var. Sunucu uygulamasını istediğiniz dilde geliştirebilir, istediğiniz sunucu yazılımlarını kurabilirsiniz.

Örneğin bu sunucuda Python, Ruby ve D dilleri ile geliştirilmiş uygulamalar aynı anda çalışmıştı.

Sunucu barındırma hizmeti satın almayı düşünürseniz bunun da iki türü var.

Birincisinde PHP, Apache, MySQL gibi temel yazılımlar ve FTP hesabı veriyorlar. Bu sunucu uygulamasını PHP ya da ASP.NET ile geliştirmeyi düşünmüyorsanız işinize yaramayacaktır.

İkincisi ise sunucu kiralama. Bu durumda sunucuyu siz çalıştırmıyorsunuz. Uzaktaki bir bilgisayara bağlanıp onu kendi makineniz gibi kullanıyorsunuz ve (bildiğim kadarıyla) istediğiniz yazılımları yükleyip kullanabiliyorsunuz.

Turksat'ın statik IP ücreti sanırım 5 lira.

Ama Superonline'ın statik IP ücreti pahalı. Geçenlerde birisi o fiyata Kimsufi ya da Hetzner'den özel sunucu kiralanabildiğinden bahsetmişti.

.. teşekkür..
.. farzedelim yaptığımız ioT uygulamasını "çevremdeki birkaç kişiye satayımda ek gelirim olur" dedik. mesela cepten lamba aç kapa gibi.
Bu durumda telefona herkesin kullanabileceği bir android uygulaması da yazmamız gerekecek. Her cihaza bir numara tanımlamamız gerekecek. cepten izlenen ip kamera örneği gibi.
Bu noktada thinkspeak gibi servisleri kullanabilir miyiz.. google ında var galiba benzer bir ücretsiz servisi..

DHT11 combo sıcaklık ve nem sensörü ile ehr ikisi takip ediyorum. 2. sıcaklık sensörünü uno ya bağlayabilir miyinm.

Ben DSTH01 kullanıyorum. Hem nemi hem de sıcaklığı okuyor.

Arduino'nun analog girişlerine bağlayabilirsiniz.

.. farzedelim yaptığımız ioT uygulamasını "çevremdeki birkaç kişiye satayımda ek gelirim olur" dedik. mesela cepten lamba aç kapa gibi.

Bu uygulamayı nasıl yapabileceğimizi düşünelim.
24 saat internete bağlı bir sunucu bilgisayar, internet bağlantısı olan bir telefon, bir tane de mikro denetleyicimiz var. Bu durumda kullanıcı telefondan lambayı aç düğmesine basıyor. Sunucu program radyo sinyali ile mutfağın ışığını yakıyor.

Sunucu uzakta olsa, sadece mikro denetleyici ile internet bağlantısı olan telefonumuz olsa bu durumda μ denetleyiciye ESP8266 takmamız gerekecek herhalde. ESP8266 cep telefonunun internetini kullanabiliyor mu? Masamın üzerinde durmasına rağmen hiç denemedim.

Bu durumda telefona herkesin kullanabileceği bir android uygulaması da yazmamız gerekecek.
[...]
Geliştirici aracı dediğin RAM'i koklayarak kullanmalı.

İşimi görecek kadar Java biliyorum ama Google aldığı yanlış kararlarla biraz geliştiricileri kaçırmış oldu.

Önceden Android SDK ile derleyiciyi ayrı olarak kullanabiliyordunuz. Bu ne demek örneğin ben yazacağım uygulamayı Emacs ile yazıyorum sonra bir make dosyası ile telefona yüklüyorum.

Sonradan bunu değiştirdiler. Sadece Android Studio diye bir yazılım var. O da arkadaş sanki RAM'in üzerine patates çuvalı koymuşsun da çalıştırıyormuşsun gibi çalışıyor.

Benim Slikon Vadisi'nde çalışan arkadaşlarım var. Onlar da Emacs kullanıyor.

Hatta biraz önce Eda Playground'a baktım. Adam bak ne güzel koymuş istersen geliştirdikleri metin düzenleyiciyi Emacs, Vi gibi kullanabiliyorsunuz.

Bu noktada thinkspeak gibi servisleri kullanabilir miyiz.. google ında var galiba benzer bir ücretsiz servisi..

Thinkspeak'i hiç kullandığımı hatırlamıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri