Arduinoyu arabaya bağlama..

Merhabalar..
Arduinomu arabama bağlamak istiyorum.. Arduino giriş voltajı 7-12v olarak öğrendim.. limit olarakta 6-20v olduğunu öğrendim.. araçta çalışmaz iken akünün durumu iyi ise 12.6v, çalışır iken ise 14.4 hatta 15v civarını çıktığını gördüm..
Sorum şu.. Arduinoyu direkt kontak hattına başlarsam Arduino bu 14-15v civarındaki voltajı kaldırır mı ? Yoksa araya birşey mi koymalıyım ?
Voltaj regülatörü ile voltajı 9v civarına düşürüp vin girişinden vermeyi düşünmüştüm ?
Elektronik kısmında eksikliğim çok.. yardımlarınız için teşekkür ederim..

14.4-15 volt aralığı aurduino için fazla olacak muhtemelen.
Araya bir regüle devresi koymak gerekir diye düşünüyorum.
20 volta kadar beslenebileceğini söylüyorlar ama emin olmak lazım.

Son düzenleme:
7812 devresi uygun olur.
lm7812-regulator-devresi.jpg

Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.. bir sorum olacak bunun yerine 7809 kullanarak işimi garantiye almak istesem yine aynı kondansatörlerimi kullanmam gerekir ?
Sorma sebebim klon Arduinoları 9v üstünde kullanmayı pek tavsiye etmiyorlar..
Bu regülatörlerde ısınma çok olur mu ?
Aynı şekilde 7809 kullanabilirsiniz, Arduino akımı az olduğundan 78xx serisi regulatorler datasheetinde 1A lık olup ısınma olmaz.

limit 6-20 ise direk bagla bisey olmaz.normalde devre zaten 5 volt ile çalısıyor,kendi üzerinde regüle devresi zaten var.

limit 6-20 ise direk bagla bisey olmaz.normalde devre zaten 5 volt ile çalısıyor,kendi üzerinde regüle devresi zaten var.

Arabanın park, sinyal, dörtlü, iç gösterge ışıkları, şarj ışığı, benzin ışığı bu Arduinoya bağlı olacak.. araba metal olduğu için yazın çok sıcak olabiliyor.. temkinli olmaya çalışıyorum.. bide dediğim gibi klon arduino kullanıyorum.. pek güvenemedim..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri