Arduinoda yardım istiyen gelebilir

115200 de deyin bir de.
Teşekkür ederim telefondan programla Seriport'a mesaj gönderebildim, Sadece sesli mesaj gönderme kaldı fakat ayarlar kısmından bluetooth ile cihaza bağlanamadığım için sesli mesaj gönderemiyorum. Birde niyeyse arduino'nun bluetooth ismi böyle => ?

Arkadaşlar merhaba.

Bugün internette gezerken 6 dakikada bir sistemlerin aktif olduğu mesajını twitleyen arduino sistemine denk geldim ve farklı projede kullanabilir miyim sorusu oluştu kafamda.

Çalıştığım kurumda ağ anahtarlarının çıkışına bu cihazları bağlamak suretiyle rj45 portunda enerji olduğu sürece belirli aralıklarla sistem aktif diye yine Twitter veya telegram boyuyla mesaj attırıp portta enerji kesildiği zaman sistemler aktif değil diye mesaj göndertmem mümkün mü, eğer mümkünse nereden ve hangi parçalarla başlamalıyım. Çok teşekkürler.

Ortamda kablosuz bağlantı varsa Arduino yerine basit bir ESP8266-01 ile yapmak mümkün. Ara ara belli bir yere ping attırarak ya da internet bağlantısı kontrolü ile yapılabilir. rj45 portunda enerjiden bahsediyorsanız POE (ayrı birer adaptör/güç kaynağı almaktansa access pointler için tek yerden besleme için kullanılır) varsa o şekilde de olabilir. O durumda ethernet shild kullanmak gerekiyor.

Arkadaşlar merhaba.

Bugün internette gezerken 6 dakikada bir sistemlerin aktif olduğu mesajını twitleyen arduino sistemine denk geldim ve farklı projede kullanabilir miyim sorusu oluştu kafamda.

Çalıştığım kurumda ağ anahtarlarının çıkışına bu cihazları bağlamak suretiyle rj45 portunda enerji olduğu sürece belirli aralıklarla sistem aktif diye yine Twitter veya telegram boyuyla mesaj attırıp portta enerji kesildiği zaman sistemler aktif değil diye mesaj göndertmem mümkün mü, eğer mümkünse nereden ve hangi parçalarla başlamalıyım. Çok teşekkürler.

Hocam rj45 portunda normalde enerji olmaz, poe gibi bir sistemle sonradan enerji verilir eğer böyle bir sisteminiz varsa https://satoms.com/wp-content/uploads/2019/04/RJ45-PoE-Cable-Pinout.png linkinden enerji pinlerini bulup arduino ethernet shield in o pinlerinden birer tane jumper atarak dinleyebilirsiniz, eğer öyle bir sistem yoksa arkadaşın dediği gibi en ucuz ve basit çözüm esp8266 dır.

H
Ortamda kablosuz bağlantı varsa Arduino yerine basit bir ESP8266-01 ile yapmak mümkün. Ara ara belli bir yere ping attırarak ya da internet bağlantısı kontrolü ile yapılabilir. rj45 portunda enerjiden bahsediyorsanız POE (ayrı birer adaptör/güç kaynağı almaktansa access pointler için tek yerden besleme için kullanılır) varsa o şekilde de olabilir. O durumda ethernet shild kullanmak gerekiyor.
Hocam öncelikle değerli öneriniz için çok teşekkür ederim ancak sistemi dışarıya kablosuz olarak açmamız yasak durumda ve kullandığım ağ anahtarları hali hazırda poe destekli ve bu özellikleri aktif. Bu sebeple ethernet shield lı çözüm benim için daha avantajlı olacaktır.

Bu noktada hocam arduino kartı ve ethernet modülünü almam halinde sizin de bahsettiğiniz gibi belirli aralıklarla sistemi pingleyip sonucu botla gönderebilir miyim yoksa ekstra bir modül daha gerekli olur mu?

Çok teşekkürler tekrardan.

...

Sadece enerjinin kesildiğini mi öğrenmek istiyorsunuz yoksa internetin mi? Birbirine bağlı görünse de internet arada bir ups ile sürdürülebilir ondan sordum. Gerekli güçteki ups poe'yi de besler o da ayrı konu.

Sorun internet ise bir mobil uygulama ile belli süre aralıklarda sunucuya ping atılarak yazılımsal kontrol mümkündür.

Admin istersen bu konuyu dondur artık yeni sorular buraya yazılmasın sorusu olan arkadaşlar ayrı başlık açsınlar hem cevap sayısı artar hem arama motorlarında daha kolay bulunur

Arkadaşlar merhaba.

Evde elektrik var ! Sistem aktif..... :) hesap askıya alınmış yalnız.

Benzeri https://mobile.twitter.com/big_ben_clock

Evde elektrik var ! Sistem aktif..... :) hesap askıya alınmış yalnız.

Benzeri https://mobile.twitter.com/big_ben_clock
Siz de görmüşsünüz sanırım, dediğim sistem bu.

@rsimsek

Hocam metro kablosu zarar görmediği sürece internet altyapısının kesilmesi mümkün değil, kaldı ki o da yedekli çalışmakta. Bu sebeple enerjinin kesilip kesilmediğini teyit etmesi benim için asıl elzem olan. Eğer böyle bir şey mümkün değilse zoraki ağ durumunu takip eden bir sistem de işimi görecektir.

selam arkadaşlar bir link aticam bana linkteki makinayı yapmak isiyorum ardunio ile yapilmış nasil yapabilirim keypad ile yazdığım ölçuye gidecek. yardimcı olursanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,853
Son üye
Megaronn

Yeni konular

Geri