Arduino'da Kullanılmayan Pinler

Aslında görüp de almak lazım. Ne geleceği belli olmuyor. İlk sıradaki olması lazım ama görmeden ölçmeden net konuşamam.

Birinci sıradaki olmalı bence de.

İkinci her ne kadar çift yollu
görülse de içeriden pinler paralellenmiş.
Zaten tek kontak ile o kadar
akıma dayanamaz.

Aslında görüp de almak lazım. Ne geleceği belli olmuyor. İlk sıradaki olması lazım ama görmeden ölçmeden net konuşamam.
Aynen öyle hocam. Yaşadığın yere olmayınca internetten alışveriş zorunlu oluyor ve bazen bu iş kumara dönüşüyor :)
Açıklamasında 12V 10A Çift Kontak Omron Röle (8 PİN ) - G2R-2 diyor ama bir de resmine bakın 5 pin :) Bazen de böyle alakasız resimler koyarak insanları yanılgıya düşürüyorlar malesef..
12v-cift-kontak-omron--10a-16891-60-B.jpg

Ama ben yine de sizlerin tavsiye ettiği bu röle nin siparişini verdim. Tokat dan İstanbul a bir tombala çektim bakalım ne çıkarsa bahtıma artık :) :)
bunun siparişi verildi.jpg

İnternetten malzeme siparişi için domiRobot'u tavsiye edebilirim. 6 ay çalışmıştım bu firmada. Şimdi kendi işyerim olan robotikcenter işletmesi var ama o kadar fazla ürün çeşidim yok. Malzeme lazım olduğunda yardımcı olmaya çalışırım kolay gelsin.

İnternetten malzeme siparişi için domiRobot'u tavsiye edebilirim. 6 ay çalışmıştım bu firmada. Şimdi kendi işyerim olan robotikcenter işletmesi var ama o kadar fazla ürün çeşidim yok. Malzeme lazım olduğunda yardımcı olmaya çalışırım kolay gelsin.
Keşke bu bilgiyi siparişi vermeden önce söyleseydiniz hocam onca emeğiniz geçti. Ama bundan sonra kesinlikle sizdeyim Allahın izniyle.

Her ne kadar simüle programda çalışsa da denedim de problem oluyor. Röle kontaklarını bırakmada tembel kalıyor.
Aşağıdaki 2 taneden birini yapmanı tavsiye ederim. Alttakinde 4 uçlu switch var bulmak problem olabilir. Aldığınız rölelerle üsttekini yapmak daha iyi bence.

MOTOR.jpg

makine.png

Birinci switch tetiklendiğinde ikinci röle çektiği anda birinci rölenin bırakması gerek, geç bıraktığı için kaynak röle kontakları üzerinden kısa devre olmakta. Farklı switch bulmak zor olabilir ya da kontak sayısı daha fazla röle kullanmak ya da üçüncü bir röle kullanmak alternatif çözümler olabilir. Ya da daha iyi düşünebilen bir tasarımcı bu röleler de tasarlayabilir.

Her ne kadar simüle programda çalışsa da denedim de problem oluyor. Röle kontaklarını bırakmada tembel kalıyor.
Aşağıdaki 2 taneden birini yapmanı tavsiye ederim. Alttakinde 4 uçlu switch var bulmak problem olabilir. Aldığınız rölelerle üsttekini yapmak daha iyi bence.
IMG-20180521-WA0006 BOLUBEYİ HOCAYA.jpg

Resmi büyütürseniz daha rahat göreceksiniz hocam. Benim sipariş verdiğim röleler ile yapmış adam ve cayır cayır makina satıyor. Ben resimde 2 röle 2 de led ten başka birşey göremiyorum. Hadi plaketin altına ledler için 2 de direnç atmış diyelim. Hele bir gelsin röleler, makinaya uygulayalım, duruma göre sizi bilgilendireceğim. Öneriniz, ilginiz, alakanız için çok teşekkürler ediyorum sağolun.

Birinci switch tetiklendiğinde ikinci röle çektiği anda birinci rölenin bırakması gerek, geç bıraktığı için kaynak röle kontakları üzerinden kısa devre olmakta. Farklı switch bulmak zor olabilir ya da kontak sayısı daha fazla röle kullanmak ya da üçüncü bir röle kullanmak alternatif çözümler olabilir. Ya da daha iyi düşünebilen bir tasarımcı bu röleler de tasarlayabilir.
4 pinli switch çok zor hocam. aliexpreste falan belki ama onada bir ay beklemek gerek :)

@bolubeyi hocam sipariş ettiğim röle ler geldi.
Her ihtimale karşı, ne olur ne olmaz vakit kaybetmeyeyim dedim, her iki röleden de 2'şer tane sipariş vermiştim. Biri bu alttaki resimdeki olan. 16 amper 8 pin yazdığı için, bunu da sipariş etmiştim.
Lakin bu bildiğimiz 5 pin röle.
8 pin koymuşlar ama, pinler içeride birleşiyor. Sanırım amper olarak güçlü olsun diye düşünülmüş ama keşke 8 pin demeseler miş, bu röleler kucağımda kaldı :)
20180531_192210.jpg

Benim işimi görecek olan bunlar
20180531_192444.jpg

Tesisatı kurdum. Tam da istediğim şekilde oldu.
Siz "Devre bu halde iken röleler geciktiği için START a basınca kısadevre oluyor" demiştiniz.
Alttaki 2.Switc kapalı konumda iken starta basılırsa aynen dediğiniz gibi oluyor.
Ancak bu switch açık halde iken start yapılırsa kısadevre durumu olmuyor.

Bu da benim için sorun teşkil etmiyor, hatta işime yarıyor çünkü makine bekleme konumunda iken, mekanizma zaten 2.switch'e baskı uygulayarak NO konumuna bekletmiş oluyor.

Start verdiğimizde, mekanizma 2.switch'ten ayrılıp uzaklaşınca, switch NC konumuna geçiyor.
Kısaca tam da istediğim devre oldu.

@mehmet.bey hocama ve size katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.
Allah razı olsun. Emeğiniz geçti hakkınızı helal edin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri