Arduino Uno ve Arduino Pro Mini nrf24l01 İle Haberleşmesi

Karasavay

Üye
Merhaba. Ne yaptımsa bir türlü haberleştiremedim nrf24 kullanarak bu iki kartı. Neyi yanlış yapıyo olabilirim? Tecrüeli arkadaslar yardımcı olabili mi? Daha önce bu iki kartı kullanıp da elinde kod olan var mı acaba?.

3-4 tane nrf24 modülüm var. sırayla hepsini bağlayıp deniyorum. olmuyo bir türlü. beslemesini 3.3v ile de yapıyorum. yardımcı olabilecek var mı?

öncelikle nrf24l01in beslemesi stabil olsun arduino kartları üzerindeki 3.3v gerilimi "ch340g" entegresinden sağlanıyor yani çok fazla akım çekemezssiniz sorununuz bundan kaynaklı olabilir belki haberleşme sağlanıyor fakat nrf24l01 yayına geçtiği an biraz fazla akım çekince ch340gnin 3.3v gerilimi çöküyordur.Size tavsiyem 3.3v bir regülatör satın alın güzel bir filtre yapın, spı haberleşeme pinlerine pull direnç ekleyin ve nrf24l01in IRQ pinini de kullanın sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir

Arduino pro mini 5 voltluk ise nrfleri bozmuştur.Belkide bozmadan bırakmışsındır.
Nrf yi 3 volt ile beslesende arduino pinleri 5 volt seviyesinde olduğundan sıkıntı olur.
Pro mininin 3voltluk versiyonu ile dene yada pinlere 330 ohm direnç at.

NRF24L01 ucuz ve kolay bulunan bir sensör ama haberleşme esnasında bir çok sebebe bağlı sorun çıkartabiliyor. Bu sebebi bulmak bazen çok zaman alabiliyor. Zamanında baya zamanımı almış 3 günün sonunda çözüm bulabilmiştim.
Basit tavsiye olarak modül ve sensörden yeni bir tane al. 3.3 v beslemesine dikkat et. kapasitörlü seçeneği dene
Ben yabancı bir forumda nrf24l01 lerin bir yıldan sonra üretiminin değiştiğini buna bağlı olarak lib. lerinde değiştiğini okumuştum. Farklı libler deneyerek çözüm bulmuştum. Farklı testler denedim önce sadece birisinden veri yolladım okudum çalıştığından emin olduğundan sonra okudum sonra ikisini birden çalıştırdım. Bana burası yardımcı olmuştu belki işine yarar:
https://forum.arduino.cc/t/simple-nrf24l01-2-4ghz-transceiver-demo/405123/2

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri