Arduino Röle ve LDR

K3IRA

Üye
Merhaba bu devreye röle bağlamam gerekiyor fakat nasıl bağlayacağımı bilmiyorum bu 2 tür röle var resimlerde mevcut yardımcı olursanız sevinirim rölesiz böyle çalışıyor
Kod:
#define led 3

void setup() {

pinMode(led,OUTPUT);
    Serial.begin(9600);

}

void loop() {

int isik = analogRead(A0);
  Serial.println(isik);
  delay(50);

if(isik > 70){
    digitalWrite(led,LOW);
  }

if(isik < 300){
    digitalWrite(led,HIGH);
  }

}

Ekli dosyalar

• indir.png
    indir.png
    84.8 KB · Görüntüleme: 34
  • 20210415_005147.jpg
    20210415_005147.jpg
    328.5 KB · Görüntüleme: 28
Anladığım kadarıyla ledi iptal edip röleden çıkış alacaksın. ldrnin ışık derecesine göre arduinonun 3 numaralı pininden çıkış almışsın. bu 3 numaralı pinden aldın çıkışı Rölenin üzerinde ya ''S'' yazar yada ''IN'' yazan kısıma bağlayacaksın. elinde 12 v ve 5 v röle var hangisinin kullanacaksan röleyi o gerilim ile besleyeceksin. rölenin klemens tarafından da istediğin cihazı kontrol edersin. rölenin com ucu ortak uç NC ucu normalde kapalı NO ucu normalde açık.

Teşekkür ediyorum güzel açıklamışsınız ama Led de olacak devrede

Önce röle modülünün 5 volt ve gnd bağlantısını arduinodan yap. Lede giden gnd ve dijital pini var ya gnd ledin bacağında aynen kalsın,dijitali çıkar. Dijitalden gelen bu fazla pini bu sefer rölenin tetik bacağına takacaksın erkek konnektörün olduğu kısım. No com nc kısmına gelince de arduinodan veya fark etmez 220 de kontrol edebilirsin ne ile besleyeceksen yaptığın devreyi bu kısımla kontrol ediceksin. Lede göre arduinodan beslemeyi anlatıyım. Arduinodan 5 volt alıp bunu ortadaki com klemensine tak. ledin 5 voltu eksikti bunu da no kısmına tak. (no – normally open) ve normalde kapalı (nc – normally closed) normalde açık. Anlamadığın bir kısım olursa sor uzaktan bu kadar. Bu arada 5 volt olanı arduino ile tetikleyebilirsin anca.
röle çizim.png

Şema da böyle. Pil yerine gücü arduinodan da alabilirsin dediğim gibi. Prizden de alırsın led yerine ampul takarsın. Arduinoya wifi modulü takarsın telefondan ışığı aç kapa yaparsın gerisi sana kalmış. Akıllı priz gibi oluyor bu hali de. Arduino dijital pini verince sarı çizdiğim bobin kırmızı teli nc den no ya getiriyor ters bağlayark gerekli durumlarda kapamak için de kullanılabilir.

Son düzenleme:
Önce röle modülünün 5 volt ve gnd bağlantısını arduinodan yap. Lede giden gnd ve dijital pini var ya gnd ledin bacağında aynen kalsın,dijitali çıkar. Dijitalden gelen bu fazla pini bu sefer rölenin tetik bacağına takacaksın erkek konnektörün olduğu kısım. No com nc kısmına gelince de arduinodan veya fark etmez 220 de kontrol edebilirsin ne ile besleyeceksen yaptığın devreyi bu kısımla kontrol ediceksin. Lede göre arduinodan beslemeyi anlatıyım. Arduinodan 5 volt alıp bunu ortadaki com klemensine tak. ledin 5 voltu eksikti bunu da no kısmına tak. (no – normally open) ve normalde kapalı (nc – normally closed) normalde açık. Anlamadığın bir kısım olursa sor uzaktan bu kadar. Bu arada 5 volt olanı arduino ile tetikleyebilirsin anca.
Ekli dosyayı görüntüle 73449
Şema da böyle. Pil yerine gücü arduinodan da alabilirsin dediğim gibi. Prizden de alırsın led yerine ampul takarsın. Arduinoya wifi modulü takarsın telefondan ışığı aç kapa yaparsın gerisi sana kalmış. Akıllı priz gibi oluyor bu hali de. Arduino dijital pini verince sarı çizdiğim bobin kırmızı teli nc den no ya getiriyor ters bağlayark gerekli durumlarda kapamak için de kullanılabilir.
teşekkür ederim saolun

böyle oldu ya yanlışlık var bir şeyde ama röle işlevde com no takılı değil şuan böyle bıraksak oldum uyani işe yararmı

Led ile birlikte yakmak istiyorsanız röleyi ayrı bir porta bağlayıp, kod üzerinden

digitalWrite(LDR_PIN, !digitalRead(LED_PIN));

LDR_PIN'i tanımlamayı unutmayın.

Tam göremedim ama sanırım ledi tetikleyip aynı yerden bir diğer çıkışla röleyi tetikliyorsun da çok amaçsız oluyor böyle bize ilk attığından farkı yok. Sen röleye neden ihtiyaç duymuştun onu söyle zaten tek bir led yakmak için gerekli değil. Bağlantıyı attığım şemadaki gibi yaparsan da dediğim gibi her şeyi tetikleyerek çalıştırabilirsin.

ben rölesiz bir şekilde bulmuştum zaten sonradan röle ile bu işlemi gerçekleştirilicek dendiği için bi tık sıkıntı yaşadım röle ile ldr aracılığıyla ledi yakma

Röle ters çalıştığından yani LOW de çalıştığından terslenmesi gerekiyor.
Röle ayrı bir pine bağlanıp,
Kod:
...
   digitalWrite(role_pin, !digitalRead(led_pin));
...
şeklinde olmalı.

ÇÖZÜLDÜ
https://github.com/K3IRA/Arduino-LDR-ile-led-yakma-Role

ÇÖZÜLDÜ

Kod:
// LDR ile gece yanan lamba
#define LDR_PIN A0 // LDR'nin bağlanacağı pin
#define LED_PIN 3 // LED'in bağlanacağı pin
#define ROLE_PIN 2 // RÖLE'nin bağlanacağı pin

void setup()
{
  Serial.begin(9600);
  pinMode(LDR_PIN, INPUT); // Pinlerin ne amaçla kullanılacağı.
  pinMode(LED_PIN, OUTPUT);
  pinMode(ROLE_PIN, OUTPUT);
}

void loop()
{
  int deger=analogRead(LDR_PIN);
  Serial.println(deger); // Karanlıkdeğerini bulmak için.
  if(deger > 100)
    digitalWrite(LED_PIN, HIGH); // Karanlıkta yansın.
  else
    digitalWrite(LED_PIN, LOW); // Belli ışıkta sönsün.

// LED yanınca röle de çeksin.
  digitalWrite(ROLE_PIN, digitalRead(LED_PIN));

delay(1000); // 1 saniye beklesin

}

Ekli dosyalar

• Devre.png
    Devre.png
    299.7 KB · Görüntüleme: 22

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar