Arduino + Röle + Elektronik Bağlantı mantığım doğru mu ?

• Konbuyu başlatan EG3007
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
mümkünse yaptığınız bağlantıların belirli olacak şekilde fotoğrafını gönderebilir misiniz?

Dostum çizim yapmana gerek yok ben anladım. Bu arkadaşların çoğu analogçu olduğundan çizimsiz yorum yapmak istemiyor ki zaten böyle dijital bir çözüm onların alanı dışında...

Benim önerim ise röle kullanmak yerine DC-DC anahtarlama yapman yönünde olacak ve zaten çok daha sağlıklı şekilde tepki süresi olan bir anahtarlama yöntemi kullanmış olacaksın.

Örneğin şu ürün 0-24V 5A çalışabiliyor.
Sinyal ucuna Arduino üzerinden tıpkı röle kartında olduğu gibi 5V bir sinyal gönderdiğinde mavi klementslere 48V güç kaynağını ve cihazı bağlayarak anahtarlamış oluyorsun.

48V 10A için bu kartlardan 4 tanesini kullanıp ikisini seri bu seri grupları da aralarında paralel bağlayarak çok ucuza işini görebilirsin.

Yine diğer cihaz için de aynını yaparak kullanabilirsin. 10A limit bir sınır oluşturuyor ve mosfet çok ısınıyorsa 4 yerine 6 adet kullanıp 2 li seri grupları 3 adet oluşturup aralarında paralel bağlayarak amacına ulaşabilirsin.

1 adet fiyatı 7,47 TL olan bu üründen tüm cihazların için maksimum 10 adet kullanman yeterli olur.

İdeal şartlarda 6 adedinin de yeterli olacağını düşünüyorum.

1. cihaz 48V 5,3A - 4 adet IRF520 mosfet kartı
(ikisi seri bağlı iki grubu paralel bağlayarak)

2. cihaz 48V 0,3A - 2 adet IRF520 mosfet kartı
(ikisini seri bağlayarak)

https://www.robotistan.com/rf520-mo...kHp4TdVKoD97mIOhNDxuDRMg_jWFwMtQaApI5EALw_wcB

İşin kolay olsun diyerek bu ürünü önermiştim. Test amaçlı başarılı olursan. Her bir cihaz için yalnızca bir adet olmak üzere şu mosfeti kullanabilirsin.

DC-DC anahtarlamanın farklı voltajlar için en doğru yöntemi budur. Şu aşağıdaki ürün sorununu kesinlikle çözecektir. Yukarıdakileri ve bunu kullanırken mutlaka soğutucu ile birlikte kullanmanı öneririm.

https://www.direnc.net/irfz44--n-channel-power-mosfet-60v-50a-150w

Bunlar işini görmezse yine IRF serisi diğer ürünlere bir göz at derim.

Son düzenleme:
mümkünse yaptığınız bağlantıların belirli olacak şekilde fotoğrafını gönderebilir misiniz?

Dostum çizim yapmana gerek yok ben anladım. Bu arkadaşların çoğu analogçu olduğundan çizimsiz yorum yapmak istemiyor ki zaten böyle dijital bir çözüm onların alanı dışında...

Benim önerim ise röle kullanmak yerine DC-DC anahtarlama yapman yönünde olacak ve zaten çok daha sağlıklı şekilde tepki süresi olan bir anahtarlama yöntemi kullanmış olacaksın.

Örneğin şu ürün 0-24V 5A çalışabiliyor.
Sinyal ucuna Arduino üzerinden tıpkı röle kartında olduğu gibi 5V bir sinyal gönderdiğinde mavi klementslere 48V güç kaynağını ve cihazı bağlayarak anahtarlamış oluyorsun.

48V 10A için bu kartlardan 4 tanesini kullanıp ikisini seri bu seri grupları da aralarında paralel bağlayarak çok ucuza işini görebilirsin.

Yine diğer cihaz için de aynını yaparak kullanabilirsin. 10A limit bir sınır oluşturuyor ve mosfet çok ısınıyorsa 4 yerine 6 adet kullanıp 2 li seri grupları 3 adet oluşturup aralarında paralel bağlayarak amacına ulaşabilirsin.

1 adet fiyatı 7,47 TL olan bu üründen tüm cihazların için maksimum 10 adet kullanman yeterli olur.

İdeal şartlarda 6 adedinin de yeterli olacağını düşünüyorum.

1. cihaz 48V 5,3A - 4 adet IRF520 mosfet kartı
(ikisi seri bağlı iki grubu paralel bağlayarak)

2. cihaz 48V 0,3A - 2 adet IRF520 mosfet kartı
(ikisini seri bağlayarak)

https://www.robotistan.com/rf520-mo...kHp4TdVKoD97mIOhNDxuDRMg_jWFwMtQaApI5EALw_wcB

İşin kolay olsun diyerek bu ürünü önermiştim. Test amaçlı başarılı olursan. Her bir cihaz için yalnızca bir adet olmak üzere şu mosfeti kullanabilirsin.

DC-DC anahtarlamanın farklı voltajlar için en doğru yöntemi budur. Şu aşağıdaki ürün sorununu kesinlikle çözecektir. Yukarıdakileri ve bunu kullanırken mutlaka soğutucu ile birlikte kullanmanı öneririm.

https://www.direnc.net/irfz44--n-channel-power-mosfet-60v-50a-150w

Bunlar işini görmezse yine IRF serisi diğer ürünlere bir göz at derim.

2. bir çizim yaptım. Tekrar fritzing ile denedim ama ne smps bulabildim ne de klemens sonra vazgeçip daha fazla zaman harcayıp frafik programı ile çizdim. Sanırım olmuştur artık ?

Ekli dosyalar

• cizimim.png
    cizimim.png
    529.9 KB · Görüntüleme: 27
Evet nerde kaldı o forumda ki yardım etmek için can atan uzmanlar ? Burada hiç elektrik, elektronik veya muadili mezunu mühendis yok mu ? :)

Soramadığınız sorunuza cevap beklemek, ilginç !
Kağıt ve kalemle eminim uzun yıllardır tanışıyorsunuzdur. ( Çiziminizde otomatik sigortanın sağı ve solundaki kırmızı siyah dikdörtgenler nedir ? )

Klavuzu karga olanın ... sözü geldi aklıma @mehmetemin Ustam, ondan böyle cesaretli konuşuyor. Her yardım diyene yardım etsek herkes usta mı olacak, o zaman kim elektrikçiye veya elk. mühendisine ihtiyaç duyar? Okullar kapatsın bu bölümleri o halde, herkes kendinin ustası kendinin doktoru nasıls internet var o_O:mad:.

Bu biraz herkesin büyük piyangonun kendine çıkmasına benzer, aynı anda herkese piyang vurunca miktar ne olur, kıymeti kalır mı? Birilerinin bazen işi yapamayıp başaramamasında da hikmet vardır ;).

Soramadığınız sorunuza cevap beklemek, ilginç !
Kağıt ve kalemle eminim uzun yıllardır tanışıyorsunuzdur. ( Çiziminizde otomatik sigortanın sağı ve solundaki kırmızı siyah dikdörtgenler nedir ? )

Şayet 1. paylaşımım olan soru okunsaydı onların klemens olduğunu anlardınız.
Klavuzu karga olanın ... sözü geldi aklıma @mehmetemin Ustam, ondan böyle cesaretli konuşuyor. Her yardım diyene yardım etsek herkes usta mı olacak, o zaman kim elektrikçiye veya elk. mühendisine ihtiyaç duyar? Okullar kapatsın bu bölümleri o halde, herkes kendinin ustası kendinin doktoru nasıls internet var o_O:mad:.

Bu biraz herkesin büyük piyangonun kendine çıkmasına benzer, aynı anda herkese piyang vurunca miktar ne olur, kıymeti kalır mı? Birilerinin bazen işi yapamayıp başaramamasında da hikmet vardır ;).

Neyin egosu bu ? Kaç yaşındasın ki ap açık "elektrikçi değilim, elektronikçi değilim" diye defalarca yazmama rağmen paylaşım yapılsın diye açtığınız forumda yönetici vasfındayken paylaşım yaparak bilgi arayan bir kullanıcıya böyle bir üslupla hitap ediyorsun ? Siz dükkana gelen her müşteriye "fritzingle açıkla yoksa işini yapamam" mı diyorsun ? Mecbur mu herkes bunu bilmeye ? Yazılım uzmanıyım, yaptığım yazılımı gömülü sistemlere döktüm şimdi kanlı canlı olmasını istiyorum ve bunun için uğraşıyorum. 22 yıldır yazılımla uğraşıyorum şimdi seni yazılım konusunda yerden yere vururum bunun egosunu mı bürüneyim ? Burda alabileceğim hiçbirşey yok lakin bu tavrı yüzüme gerçek hayatta takınsaydın cevabın net olurdu ! Burda öğrenci arkadaşlarınızla devrecilik oynamaya devam edebilirsiniz. Yardımınız kalsın ! Üyeliğimi silebileceğim add-on yok sanırım bu forumda bari bunu yapabilirsin dime yönetici ? Üyeliğimi silmeni talep ediyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
1. paylaşımınıza ilk cevabı yazana verdiğiniz yanıt artık: ilginç*ilginç

Konuyu uzatmanın bir yararını görmüyoruz zira benim için bile bağlantısı bu kadar basit bir konuya kötü de olsa bir çözüm önermekten ziyade tarafımın mühendis olmadığını defalarca izah etmeme rağmen elektrik elektronik mühendislik bilgisi sorgulandı. Çalışan bağlantı tipi doğru mu diye soru soruyorum yöneticinin üslübuna bak :D şaka gibi... 9 dolar domain ücreti aylık 20 dolar VPS parası ile adam kendi imparatorluğunu ilan etmiş.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri