Arduino & Motor sürücüleri yandı

İyi günler. Benim robotik projem vardı da abbas 3d yazıcı yapıyorduk. Her şeyi tamamladım bağlantılar, kablolar vs. İlk olarak arduinoyu bilgisayara bağladım kodu yükledim. Sonra repetier ı açtım bağlantı yaptım buraya kadar bir sıkıntı yoktu. Son olarak güç kaynağını(12v 30a) ptize bağladım. Kısa süre sonra koku gelmeye başladı çektim hemen. Kontrol ettim tek tek motor sürücüleri ve arduino yanmıştı. Ramps a sadece extruder in sıcaklık ölçen parçayı bağladım termistördü galiba adı. Tekrar bağlantı yaptığımda sıkıntı yoktu ama emin olamadım ramps da mı yandı yoksa çalışıyor mu diye.
Öncelikle rampsın yanıp yanmadığını nasıl test edebilirim? Sonra arduino ve motor sürücüler neden yanmış olabilir?

Kanka 30 Amper Çok Yüksek
kanka güç kaynağı 1 milyon amper verse de çekilen akım yüke bağlıdır. bknz : ohm kanunu.

Öncelikle rampsın yanıp yanmadığını nasıl test edebilirim? Sonra arduino ve motor sürücüler neden yanmış olabilir?
Kardeş geçmiş olsun bu tür yanmların temel sebebi yüksek voltaj,ters polarizasyon veya açıkta kalan bir kablodur. Kartların üzerinde muhakkak bir koruma diyodu vardır ama gel görki işe yaramamış. Eğer motor sürücülerin yandıysa muhtemelen ramps de yanmıştır. Zaten ramps dediğin şey motor sürücüsü ve mosfetlerden eydana gelmiyor mu?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri