Arduino mega ile pwm fan kontrolü

arkadaşlar bende ardunio mega var. Bu kartla pwm fan kontrolü yapmak istiyorum elimde bir yazılım var fakat devreyi kuramadım. yardımcı olursanız sevinirim.

$1 Visual Basic/arduino pwm fan controller - YouTube yazılım ve devre bu videoda.

2-13 arasındaki pinler pwm çıkışı verir
Kullancağın fan 5v olmalı bu arada, ek olarak Arduino'lar maks. 30mA çıkış verebiliyor bunu da göz önüne almalısın
Video da fanı mosfet ile sürmüş adam, gate'i, pin3'e bağla-> drain'i fan'ın '-' ucuna bağla-> source'u ise Arduino'nun gnd'sini bağla-> son olarakta fan'ın '+' ucuna Arduino 12v çıkışını bağlarsın

fanı 12 v luk adaptör ile çalıştırma niyetim var. öyle yapamazmıyım peki?

fanı 12 v luk adaptör ile çalıştırma niyetim var. öyle yapamazmıyım peki?

12 V luk adaptörün bir ucunu direkt fana diğer ucunuysa mosfetten geçirerek fana bağlaman gerek. Yani diğer uç ile fan arasında mosfetin drain ve source ucu seri bağlı olmalı. Gate ucuna da yine pwm pinini bağlanalısın arduinonun fakat ben bi pull down resistor kullanmanı öneririm. Yani bi dirençle gate i grnd a verebilirsin. Böylece ufak sinyallerden mosfetin etkilenmesini önleyebilirsin.

Sanırım mosfetin nasıl çalıştığını bilmiyorsun, bilmen işini kolaylaştırır;
Drain ve source uçlarına bağladığın şey gate ucuyla anahtarlanır. Yani 5v ledi mosfetin drain ve source u üzerinden bağlarsan, gate e verdiğin voltajla orantılı olarak bu iki bacağın iletkenliği artar. En basit haliyle anlatmaya çalıştım. İnternette daha iyi ve basit anlatımlar bulabilirsin.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Şöyle bir durum var;
12v güç kaynağı ground ile senin arduino'nun ground'u aynı olmalı, buna dikkat etmelisin

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri