arduino mega 2560 r3 cnc controller

turgut94

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Ben son zamanlarda küçük ebatta cnc routerle uğraştığım için sürücü olarak arduino ile çalıştırmayı düşündüm.Bu konuda şimdilik araştırma yapıyorum. bir tane arduino mega 2560 r3 aldım. şimdi bununla yapabileceğim cnc modeli ve çalıştırabileceğim software araştırmasındayım.
Bu konuyla bilgisi olan ve meraklısı olanlardan fikir birliği yapmak istiyorum. tabiiki bununla beraber 3d printer modeli de yapılabilir. Bu konu için A4988 stepper sürücüsünden faydalanacağım.
ardu mega.jpg

sagda gorunen kirmizi RAMPS'dir ufak yesil olanlar step surucu ( 2a civari ) 3d printer icin isinizi gorecektir. Ancak bunlar mach3 ile calismamaktadir. Bu nedenle CNC 'icin farkli bir yazilim gerekecektir.

Konu benimde takibimde Turgut bey.Bende araştırmıştım bir ara lpt to usb konverter ile mach3 kullanan görmüştüm bir videoda ama tam emin değilim yanıltmayayım seni.Hatta bende cnc makinamı bitirme aşamasında iken bir taraftan 3d printer olarak kullanabilirmiyim araştırmasındayım.Çok olumlu destek alamadım olmayacak galiba.Şu an resimdeki setten bendede var.Beklemede...

Micro controller gibi olmuyormuydu bunlar? mach3 olmadan gcodeları işleyecek şekilde ayarlanıyor sanırım.diğer türlü hazır sürücüler bundan daha pratik ve hesaplı olur sanırım. @gumush un dediği gibi ayrı yazılımla uğraşmak sıkıntılı çünkü.

Çok güzel proje, ben gShield kullanarak yapmaya çalıştım benzerini. Evde eski bir Proxxon MF-70 vardı onları step motorlarla joystikle kontrol edeyim dedim. Bence seninki de baya güzel ama gShielda da göz at, baya kullanışlı. Şu projede de kullanmışlar, ben de ordan duydum zaten.

çıldırmak üzereyim :) yardım edinnnnnn
arkadaşlar . elimde arduino mega 2560 ramps 1,4 , 3*a4988 sürücü var .
3 eksen cnc rauter mekanik kısmının bi kısmını bitirdim , fakat bu arduinoyo nasıl ayarlamam gerektiğini bilmiyorum , çok şey denedim ama controlleri vs. yükleyemedim beceremedim , bilgisi olan varsa lütfen beni yönlendirsin .

"Kamber Ertuğ, post: 662777, member: 341529"]çıldırmak üzereyim :) yardım edinnnnnn
arkadaşlar . elimde arduino mega 2560 ramps 1,4 , 3*a4988 sürücü var .
3 eksen cnc rauter mekanik kısmının bi kısmını bitirdim , fakat bu arduinoyo nasıl ayarlamam gerektiğini bilmiyorum , çok şey denedim ama controlleri vs. yükleyemedim beceremedim , bilgisi olan varsa lütfen beni yönlendirsin .

özel cnc router için yapılmış özel kartlar vardır onlarla daha pratik oluyor.
foruma bir göz atın
sen göz at sonra yine gel soruya devam edebilirsin.

Maddiyattan dolayi diğer kartlara yonelemiyorum . Elimde hazır bu varken bunu yapayım dedim .toshiba tb 6560 a yoneldimdim ama oda pek iç açıcı yorumlar göremedim piyasa fiyatı ortalama 150 tl civarında .bu maddiyatla para boşa gitsin istemiyorum.mach 3 alsam onlar daha uçuk rakamlar . Velasilkelam ekstra para harcamadan elindekini kullanmak istiyorum , ilgilendiğiniz için teşekkür ederim .

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri