Arduino kullanarak butonu sürekli atkif etme

Merhabalar, arduino kullanarak 5 giriş butonundan birine basıldığı zaman sürekli aktif olmasını istiyorum. Sİnyal kesildiğinde veya başka butona basıldığında önceki buton sönecek şimdiki bastığımız buton yanacak. nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz?

Çözüm
Merhabalar, arduino kullanarak 5 giriş butonundan birine basıldığı zaman sürekli aktif olmasını istiyorum. Sİnyal kesildiğinde veya başka butona basıldığında önceki buton sönecek şimdiki bastığımız buton yanacak. nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz?
Öncelikle bağlantı şemamız şöyle olsun:
Pin 2'deki anahtar - Pin 7 'de ki Led 1'i kontrol edecek
Pin 3'deki anahtar - Pin 8 'de ki Led 2'yi kontrol edecek
Pin 4'deki anahtar - Pin 9 'da ki Led 3'ü kontrol edecek
Pin 5'deki anahtar - Pin 10 'da ki Led 4'ü kontrol edecek
Pin 6'deki anahtar - Pin11 'de ki Led 5'i kontrol edecek

Anladığım kadarıyla şöyle bir şey istiyorsunuz. 2. Pin'e bağlı butona basıldığında Pin 7 çıkış verecek ve Led 1 sürekli yanacak. Eğer 3. Pin'e bağlı butona...
Öncelikle bağlantı şemamız şöyle olsun:
Pin 2'deki anahtar - Pin 7 'de ki Led 1'i kontrol edecek
Pin 3'deki anahtar - Pin 8 'de ki Led 2'yi kontrol edecek
Pin 4'deki anahtar - Pin 9 'da ki Led 3'ü kontrol edecek
Pin 5'deki anahtar - Pin 10 'da ki Led 4'ü kontrol edecek
Pin 6'deki anahtar - Pin11 'de ki Led 5'i kontrol edecek

Anladığım kadarıyla şöyle bir şey istiyorsunuz. 2. Pin'e bağlı butona basıldığında Pin 7 çıkış verecek ve Led 1 sürekli yanacak. Eğer 3. Pin'e bağlı butona basarsak Pin 8'deki Led 2 sürekli yanacak.

O zaman önce dijital oku deyip butonlardan veri okuyacaksınız. Sonra dijital yaz deyip çıkış vereceksiniz. If else komutu ile bunu bir döngü halinde sürekli kontrol edebilirsiniz. Son olarak if else bloğunun altındaki dijital yaz komutu ile çıkış vermeden önce diğer pinlerin çıkışını 0 yaparsanız istediğiniz sonuca ulaşmış olursunuz.

Çözüm

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri