Arduino ile pwm kontrolü

Googlede pwm kontrollü oransal selenoid araması yapın. Ülkemizde satışını yapan firmalar mevcut.
Oransal valf yerine alternatif olarak pwm ile selenoidi aç kapa yaptırma yerine bildiğimiz normal suyu aç kapa yapmaya yarayan vanalardan alıp vana milini istenilen oranda çevirmek için bir servo motoru uygun açıya getirerek birim zamanda vanadan geçen akışkanın miktarını değiştirmek mümkün olabilir.

Son düzenleme:
Googlede pwm kontrollü oransal selenoid araması yapın. Ülkemizde satışını yapan firmalar mevcut.

Ülkede aramadığım firma kalmadı. Google da çıkan o firmaların çoğundaki valfler benim amacıma hizmet etmiyor. Şöyleki ;

Oransal valf kullanamıyorum çünkü sıvıyı sabit basınçta basmam gerekiyor. Sabit basınçta basarken diyelim ki bana çok az bir debi gerekti ve valfi kıstım. Çok kıstığımda püskürtme memesi püskürtme yapmıyor işemeye başlıyor iş burda kopuyor. Yani benim sürekli olarak sabit basınçta değişken debili sıvı püskürtmem gerekiyor. Bundan dolayı da aç-kapa aç-kapa yaparak cyle sayısının belirleyip debiyi kontrol etmem gerekiyor.

Derdimi daha iyi ifade edebilmek için aşağıya bir link bırakıyorum. Yapmak istediğim tamda budur.

.

Aç kapa yapan vanalar var çeşitli şekillerde. Ekteki gibi. Bunlardan alınıp hareketli miline bir servo motor bağlanarak. Servo bir arduino ya da mikrodenetleyeci arzu edilen zaman aralıklarıyla uygun açılara getirilerek aç kapa işleminin yapılabilmesi mümkün. Bunu düşünebilirsiniz. Videodaki gibi bir çalışmayı taklit edebilir diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• 10488357060658.jpg
    10488357060658.jpg
    18.2 KB · Görüntüleme: 9
Birader 12v dc selenoid al, Arduino mosfet sürücü var hazir. Ondan al. Bir de Arduino Nano al dene. Niye bunca tantana oldu anlamadim

Birader 12v dc selenoid al, Arduino mosfet sürücü var hazir. Ondan al. Bir de Arduino Nano al dene. Niye bunca tantana oldu anlamadim

Yardım mı etmeye çalışıyorsunuz azarlamaya mı çalışıyorsunuz bende onu anlamadım.

Burda fikirlerimizi paylaşıp tartışıyoruz yukarıyı okursanız beyfendi de bunun başarılı bir şekilde çalışmayacağından bahsetmiş konu üzerine düşünüyoruz. Sizde okusaydınız da saygı değer yorumunuzu güzel bir üslupla anlatsaydınız daha güzel olurdu diye düşünüyorum.
Aç kapa yapan vanalar var çeşitli şekillerde. Ekteki gibi. Bunlardan alınıp hareketli miline bir servo motor bağlanarak. Servo bir arduino ya da mikrodenetleyeci arzu edilen zaman aralıklarıyla uygun açılara getirilerek aç kapa işleminin yapılabilmesi mümkün. Bunu düşünebilirsiniz. Videodaki gibi bir çalışmayı taklit edebilir diye düşünüyorum.

Servo motor saniyede kaç kere aç kapa yapabilir ? Çeşitleri vardır tabiki ama örnek videodaki gibi bu vanayı saniyede 30-35 kere başarılı bir şekilde açık kapayabilir miyiz sizce ?

Servolar 60 derecelik bir açıyı 0,08 saniye ile 0,15 saniye arasında tamamlayabiliyor. Ortalama 100 ms diyelim. Açıyı 30 derece gibi daha düşük seviyede tutup mekanik bir sistem yardımıyla vananın 90 derece dönmesi sağlanırsa saniyede 20 kere aç kapa yapılabilir. Dönme açısını daha da düşürürseniz 30-35 li sayılara gelebilir. Uğraşmak lazım. Becerinize kalmış. Balık oltası gibi düşünün. Çevirdiğiniz kol 1 tur attığında makara 5-6 tur atıyor.

Servolar 60 derecelik bir açıyı 0,08 saniye ile 0,15 saniye arasında tamamlayabiliyor. Ortalama 100 ms diyelim. Açıyı 30 derece gibi daha düşük seviyede tutup mekanik bir sistem yardımıyla vananın 90 derece dönmesi sağlanırsa saniyede 20 kere aç kapa yapılabilir. Dönme açısını daha da düşürürseniz 30-35 li sayılara gelebilir. Uğraşmak lazım. Becerinize kalmış. Balık oltası gibi düşünün. Çevirdiğiniz kol 1 tur attığında makara 5-6 tur atıyor.
Bunun olabilitesini araştıracağım. Zaman ayırıp fikir ürettiğiniz için teşekkür ederim. Aklınıza başka çözümler gelir ise benimle de paylaşırsanız çok sevinirim.

Başka fikir gelirse aklıma yazarım. Kolay gelsin.

Ben sıvı ile çalışacağımdan tepki süresi çok daha fazla oluyor. Kapalı 210 ms Açık 80 ms toplam 290 ms buna sinyal iletim gecikmesini v.b. gecikmeleri de ekleyip ortalama 300 ms desek saniyede sadece 3 kere aç kapa yaptırabileceğim. Bu da benim akış oranımı değiştirmek için çok küçük bir rakam.

Yakıt enjektörlerini kullanmayı düşündük ama püskürteceğimiz su olduğu için sistemin çok kısa bir zamanda bozulacağını çalışmayacağını söyledi ustalarımız.

Yaklaşık 1 aydır sadece bu işi araştırıyorum. Yurt dışında birçok firma birçok valf üretmiş bu iş için fakat şuan için yurt dışından sipariş imkanımız bulunmamakta...

Başka çözüm öneriniz var ise çok makbule geçer.

Efendim netteki ansiklopedik bilgiler ile ilerlemiyorum. Yukarıda teknik özelliklerini paylaştığım solenoid valf şuan elimde mevcut çalıştırdım ve solenoid valfin çalışma prensibini biliyorum. Az enerji verim işim görülür de demiyorum. Yukarıdaki mesajlarımı tekrar okursanız valfe çokca aç kapa yaptırarak debiyi ayarlamaya çalışıyorum.
Teknik veride ne var ne özelliği ne ayrıntısı var (volt, akım ve frekans var), debi sadece aç kapayla mı değişiyor? Ayrıca pompa kullanmanız daha mantıklı değil mi? Sıvı akış oranından bahsetmişsiniz sadece açıp kapamakla mı değişir ... ?

https://www.omnienerji.com/pompa-debisi-ve-basinci-nasil-duzenlenir,2,365#.X_vZ7HYzbcs

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri