Arduino ile pwm kontrolü

Teknik veride ne var ne özelliği ne ayrıntısı var (volt, akım ve frekans var), debi sadece aç kapayla mı değişiyor? Ayrıca pompa kullanmanız daha mantıklı değil mi? Sıvı akış oranından bahsetmişsiniz sadece açıp kapamakla mı değişir ... ?

https://www.omnienerji.com/pompa-debisi-ve-basinci-nasil-duzenlenir,2,365#.X_vZ7HYzbcs

Şimdi şöyle kısaca projeyi anlatayım neden diğer çözümleri uygulayamadığımızı ifade etmiş olurum.

Sistem sabit basınçta çalışmak zorunda bunu değiştiremiyoruz (sabit basınç bir gereklilik olduğundan). Bundan dolayı birim zamanda pompadan basılan sıvının debisi sabittir. Basılan bu sabit debili sıvıyı püskürtürken azaltmam gerekiyor. Bunu yapmak için 2 yol var ;

1. oransal valf kullanıp valf açıklığını kısarak püskürtülen sıvıyı azaltmak

2. Çok hızlı bir şekilde (saniyede 30 kere gibi) valfe aç kapa yaptırarak püskürtülen debiyi düşürmek.

1. seçeneği deneyerek tecrübe ettik olmuyor. Çünkü valfi çok kıstığımızda püskürtme memeleri püskürtme yapmıyor işeme yapmaya başlıyor.

Bundan dolayı 2. seçeneği kullanmak zorundayız.

Yani su basan bir solenoid valfi yerinegöre saniyede 30 kere yerinde göre 20 yerine göre 10 kere aç kapa yaparak farklı debilerde sıvı püskürteceğiz. Umarım amacımı açık bir şekilde ifade edebilmişimdir.

Saygılarımla
Teknik veride ne var ne özelliği ne ayrıntısı var (volt, akım ve frekans var), debi sadece aç kapayla mı değişiyor? Ayrıca pompa kullanmanız daha mantıklı değil mi? Sıvı akış oranından bahsetmişsiniz sadece açıp kapamakla mı değişir ... ?

https://www.omnienerji.com/pompa-debisi-ve-basinci-nasil-duzenlenir,2,365#.X_vZ7HYzbcs

siz şimdi yine pompalardan sabit basınçla değişken debili sıvı basılabileceğini tekrarlayabilirsiniz onu söylemeyi unutmuşum onu da uygulayamıyoruz. Çünkü püskürtmenin 2-3-4 kola ayrılabileceğini düşünün her bir kola gereken debi farklı olabilir bundan dolayı kol sayısı kadar pompa kullanmamız gerekir bu da maaliyetli olur uygulanabilir değildir ama bu işi valfler ile çözersek tek pompa ile tüm kollarda asenkron bir şekilde debi kontrolü yapılabilir.

Son düzenleme:
Şurada işinizi görmesi muhtemel bir valf var. Açma kapası süresi 10 - 20 ms imiş. Bu durumda saniyede 50 kere aç kapa yapmak mümkün gibi görünüyor. İletişime geçip bilgi alabilirsiniz. Alternatif başka ürünler de önerebilirler.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    58.6 KB · Görüntüleme: 13
İlgili şirketle öncesinde birçok görüşme yaptım fakat benim isteğime göre çok hızlı çalışan bir solenoid vafleri olmadıklarını söylediler. Elimde aşağıda işaretlediğim vafleri bulunmaktadır. Sizin gönderdiğiniz valf projemiz için çok büyük bir valf. Aşağıdaki özelliklere sahip ortalama bir valf bizim işimizi görecektir.

Saygılarımla

Ekli dosyalar

• bir ceyrek.PNG
    bir ceyrek.PNG
    51.5 KB · Görüntüleme: 16
İlgili şirketle öncesinde birçok görüşme yaptım fakat benim isteğime göre çok hızlı çalışan bir solenoid vafleri olmadıklarını söylediler. Elimde aşağıda işaretlediğim vafleri bulunmaktadır. Sizin gönderdiğiniz valf projemiz için çok büyük bir valf. Aşağıdaki özelliklere sahip ortalama bir valf bizim işimizi görecektir.

Saygılarımla
Verdiğiniz listede valfin çalışma hızı yazmıyor.
Arduino çıkış pwm frekansı minimum 31 Hz e kadar ayarlayabilirsiniz.
Saniyede 31 kere kapanıp açılan solenoid bobin var mıdır bilemiyorum.
Solenoid bobin kovanının içindeki çekirdeğin kapalıdan açığa doğru katettiği mekanik bir yol vardır. zannetmiyorum ki bu yolu saniyenin 31 de 1 inde katetsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri