Arduino ile 15 kw lık motoru kontrol etme

m3talover

Üye
Merhabalar. Arduino ile 15 kw'lık trifaze 380 volt ile beslenen bir su motorunu otomasyon ile açıp kapatma işlemini yaptırmak istiyorum. Arduinoda kullanılan röleler maksimum 2kw lık güce dayandıklarından daha teknik bir eleman kullanmam gerekti. Baya bir araştırdım ve solid state röleleri gördüm. Fakat konu hakkında teknik bilgim zayıf olduğu için bilgilerinizden faydalanmak istedim. Sanırım Dc-Ac solid state Giriş 3-32 vcd çıkış 24-480 vac 40A'lik bir solid state röle ihtiyacımı görür diye düşünmekteyim. Arduino pinlerinin çıkış gerilimi 5 volt olduğundan röleyi anahtarlıcağını düşünüyorum. İlk sorum bu röle ile istediğimi yapabilirmiyim? Daha önce böyle bir çalışması olan var mı? Arduino ile bu röle dışında başka bir yöntem ile elektronik olarak bu motoru kontrol edebilirmiyim? Şimdiden teşekkürler.

SSR tam elektriksel izolasyon sağlamaz. Ben Arduino çıkışına 5V mini röle o röle ile de kontaktör sürerek kullanmıştım. Tabi 5 Volt röleyide opto coupler üzerinden sürmeniz gerekli.

Devre yıldız üçgen mi olacak?

Arduino profesyonel olarak kullanılmaya ne kadar uygun, bunu da düşünmek lazım.

Saygılar....

cevabınız için teşekkür ederim fakat dediğim gibi elektrik ve elektronik hakkında bilgim zayıf. Amacım çok basit bir devre oluşturup otomatik olarak güçlü bir motoru açıp kapatmak.Sizin vermiş olduğunuz bilgilere biraz baktım fakat yine bazı bilgilere ihtiyacım var. SSR elektriksel izalasyon sağlamaz dediğinizde yani akımı tersine arduinoya verebileceğini mi söylüyorsunuz? Tabi böyleyle çok problem yaşatır. İkinci bahsettiğinizde araştırdım. Kontraktörü nasıl bağlayacağım konusunda bilgim olmamakla beraber yaptığım araştırmada termik olarak bir elemandan daha bahsediliyor. Bunu da bağlamam gerekli mi? Ben aklımdaki projeyi şöyle özetliyim. Arduino ile uzakta bulunan bir tarladaki sulama sistemini gsm kontrolü ile bu anahtarı çevirerek sulamayı açıp kapattırmak. Teşekkürler.

"İzole triyak devreleri" olarak araştır, arduino ile triyakı, triyak ile kontaktörü sürebilirsiniz. Ya da @-acemi- arkadaşın dediği gibi röle ile kontaktörü sürebilirsiniz.

@-acemi- yakın zamanda arduinoyu profesyonel bir alanda kullanacağım. İzlenimlerimi burada paylaşırım.

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cevabınız için teşekkür ederim fakat dediğim gibi elektrik ve elektronik hakkında bilgim zayıf. Amacım çok basit bir devre oluşturup otomatik olarak güçlü bir motoru açıp kapatmak.Sizin vermiş olduğunuz bilgilere biraz baktım fakat yine bazı bilgilere ihtiyacım var. SSR elektriksel izalasyon sağlamaz dediğinizde yani akımı tersine arduinoya verebileceğini mi söylüyorsunuz? Tabi böyleyle çok problem yaşatır. İkinci bahsettiğinizde araştırdım. Kontraktörü nasıl bağlayacağım konusunda bilgim olmamakla beraber yaptığım araştırmada termik olarak bir elemandan daha bahsediliyor. Bunu da bağlamam gerekli mi? Ben aklımdaki projeyi şöyle özetliyim. Arduino ile uzakta bulunan bir tarladaki sulama sistemini gsm kontrolü ile bu anahtarı çevirerek sulamayı açıp kapattırmak. Teşekkürler.
Söylediğim konuları bilmiyorsanız bu işe girişmeyin, çünkü kontaktör bağlamayı bile bilmediğinizi yazmışsınız.

Saygılar....

Arduino ile kontaktör sürcen onunla motoru sürersin Arduino'yu yakan teknisyen olmak istiyorsun? kontaktör kutusunda bağlantı şeması ile gelir basit iş yapabilirsin yada yaptırırsın.

Cevaplar için teşekkür ederim. Zaten amatör olarak deniyorum. Verdiğiniz bilgiler sayesinde yeni birşeyler öğrenmiş oldum. Teşekkür eederim.

Cevaplar için teşekkür ederim. Zaten amatör olarak deniyorum. Verdiğiniz bilgiler sayesinde yeni birşeyler öğrenmiş oldum. Teşekkür eederim.
Amacınız program yazıp denemekse başlangıçta çok küçük yükler kullanın. Ampulde olabilir, led olabilir.

Motor çalıştırmada önemli olan dijital çıkışlar. Ledi yakabiliyorsanız teoride motoruda çalıştırabilirsiniz. Ancak sizin verdiğiniz motor gücü ve mekanik sistemde pratikte öngöremeyeceğiniz sorunlarda olacaktır. Bu nedenle denemenizi önermem.

Konu içinde değişik fikirler tartışılabilir tabi.

Saygılar....

röle veya kontaktör açıp kapama anında ters EMK sönümlemek için RCkullanman gerekliyoksa Ardunio bozulabilir.

Amacınız program yazıp denemekse başlangıçta çok küçük yükler kullanın. Ampulde olabilir, led olabilir.

Motor çalıştırmada önemli olan dijital çıkışlar. Ledi yakabiliyorsanız teoride motoruda çalıştırabilirsiniz. Ancak sizin verdiğiniz motor gücü ve mekanik sistemde pratikte öngöremeyeceğiniz sorunlarda olacaktır. Bu nedenle denemenizi önermem.

Konu içinde değişik fikirler tartışılabilir tabi.

Saygılar....
Zaten olay şöyle oldu. Arduino ile küçük voltajlı ve değişik türde projeler ve denemelerim var. Bir gün denerken çiftçilik yapan bir arkadaşım telefonla kontrol edebileceği sistemlerin olduğu (DTMF kontrol devresi) aynı devreyi yapabilirmisin diye sordu bende bir araştırayım dedim.(Tabi gidip elektrik devresine bakmadım). verdiğiniz bilgilerden sanırım devrenin tam olarak oluşturulduğunu sadece röle ile anahtarlandığını düşünüyorum. Çünkü arkadaş bir manuel çevirmeli anahtar ile çalıştırdığını söyledi. Verdiğiniz bilgiler ışığında da basit bir röle ile anahtarlayabileceğimi düşünüyorum.
röle veya kontaktör açıp kapama anında ters EMK sönümlemek için RCkullanman gerekliyoksa Ardunio bozulabilir.
Size de teşekkür ederim aklımın ucundan geçmeyen gerçekten sıkıntı oluşturabilecek bir durumu hatırlattınız. Fakat anahtarlama yaptığımız röle kapatıldığında kontaktör içindeki anahtarı ters EMK bu alana manyetik alanla belirli bir elektrik akımı oluşturur mu yoksa kontaktör kendi içinde bunu anahtara yansıtmadan atabilir mi? Bu arada RC dediğiniz parça nedir?

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri