Arduino giriş ve çıkışlar

Arkadaşlar Merhaba,

Arduino konusunda yeniyim. Ardunio üzerinde Analog ve Dijital pinler var.

1-) Bunların hangileri giriş, hangileri çıkış olarak kullanılıyor? Yani tüm pinler hem giriş hem çıkış olarak kullanılabiliyor mu?
2-) Bir de bu giriş ve çıkışların özelliklerini öğrenmek istiyorum. Mesela girişlere uygulanan minimum ve maksimum voltaj aralığı, maksimum frekans, dijital çıkış ve analog çıkış gerilim ve frekans değerleri gibi. ardunio nun kendi sitesinde bulamadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Analog pinler analog giriş. Ama gerekirse dijital giriş çıkış da yapılabilir.

Digital pinler dijital giriş veya çıkış.

Voltaj seviyeleri Arduino 5 volt ise 0-5volt. 3.3 volt ise 0-3.3v. Pinlerden çekilebilecek akım 15-20mA

Başlangıç için bilmen gerekenler bunlar

Arkadaşlar Merhaba,

Arduino konusunda yeniyim. Ardunio üzerinde Analog ve Dijital pinler var.

1-) Bunların hangileri giriş, hangileri çıkış olarak kullanılıyor? Yani tüm pinler hem giriş hem çıkış olarak kullanılabiliyor mu?
2-) Bir de bu giriş ve çıkışların özelliklerini öğrenmek istiyorum. Mesela girişlere uygulanan minimum ve maksimum voltaj aralığı, maksimum frekans, dijital çıkış ve analog çıkış gerilim ve frekans değerleri gibi. ardunio nun kendi sitesinde bulamadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Hepsi her türlü kullanılıyor neredeyse, analoglar dijital, bazı dijitaller analog olabiliyor. Çıkışlar led yakabilecek güçte diyelim :) 5 V var, 3.3 de var. Pinler en fazla 40 ma verebilir, 20 önerilir.
11603-min.png (101 KB)

teşekkür ederim.
Analog pinler analog giriş. Ama gerekirse dijital giriş çıkış da yapılabilir.

Digital pinler dijital giriş veya çıkış.

Voltaj seviyeleri Arduino 5 volt ise 0-5volt. 3.3 volt ise 0-3.3v. Pinlerden çekilebilecek akım 15-20mA

Başlangıç için bilmen gerekenler bunlar
teşekkür ederim.
yani benim anladığım analog çıkış yok.
çıkışlar ardunio 5V ise 5V. burası tamam.
Ama girişler 12V'a kadar desteklemiyor mu?
Bir de giriş ve çıkışların desteklediği maksimum frekans nedir? 16 MHz mi?
Hepsi her türlü kullanılıyor neredeyse, analoglar dijital, bazı dijitaller analog olabiliyor. Çıkışlar led yakabilecek güçte diyelim :) 5 V var, 3.3 de var. Pinler en fazla 40 ma verebilir, 20 önerilir.
11603-min.png (101 KB)
Teşekkür ederim.
bu tabloya ben de baktım. ama analog ve dijital pin olarak gösteriyor. Giriş mi çıkış mı yazıyor göremedim.

Analog girişe 5 volt ise 5 volt'a kadar gerilim uygulayabilirsiniz. 3.3 volt olan kartlarda 3 volt'a kadar. Mesela esp8266 tabanlı kartlarda ise 1 volt analog kontrolü yapabilirsiniz. Bu volt aralığını 10 bit 1023'e bölerek kontrol edebilirsiniz.

Bir de frekans demişsiniz pwm özellikli pinlerde çözünürlük/hassasiyet 10 bit olduğundan 1023 (1024) te birine kadar kontrol edebilirsiniz.

Dışarıdan kontrol edeceğiniz bir cihazı bu seviyelere oranlayıp ölçebilirsiniz.

teşekkür ederim.

teşekkür ederim.
yani benim anladığım analog çıkış yok.
çıkışlar ardunio 5V ise 5V. burası tamam.
Ama girişler 12V'a kadar desteklemiyor mu?
Bir de giriş ve çıkışların desteklediği maksimum frekans nedir? 16 MHz mi?

Teşekkür ederim.
bu tabloya ben de baktım. ama analog ve dijital pin olarak gösteriyor. Giriş mi çıkış mı yazıyor göremedim.
Analog çıkış denilen pinler timer lara bağlı pinlerdir ve pwm sinyali üretir. PWM kare dalga bir dijital sinyaldir ama voltmetreyle ölçtüğünde sana değişken bir voltaj gösterir. Bu değişken voltajla led parlaklığı veya motor hızı kontrol edebilirsin bu yüzden analog çıkış adı verilmiş.

Frekans girişi için ATMega328 bilgilerine
göz atabilirsiniz.
INTx ve TMRx girişlerine bakabilirsiniz özellikle.
teşekkür ederim. arduino olarak değil ATMEGA işlemci entegresi datasheet ine bakarak öğrenebilirim doğru mudur?
Analog çıkış denilen pinler timer lara bağlı pinlerdir ve pwm sinyali üretir. PWM kare dalga bir dijital sinyaldir ama voltmetreyle ölçtüğünde sana değişken bir voltaj gösterir. Bu değişken voltajla led parlaklığı veya motor hızı kontrol edebilirsin bu yüzden analog çıkış adı verilmiş.
Analog çıkış pinleri aynı zamanda analog giriş pinleri mi kullanılabiliyor?

teşekkür ederim. arduino olarak değil ATMEGA işlemci entegresi datasheet ine bakarak öğrenebilirim doğru mudur?

Hayır pwm pinleri yani yarı analog gibi çalışan aslında dijital pinlerdir(11 ve 10 gibi). Bunlar dijital pinler içerisinde bulunanlardan yanlarında eğri bir çizgi bulunanlardır, görebilirirsiniz. Analog yazan kısımdaki pinler sadece input amaçlı okuma pinleridir.

kodu yazarken setup bölümünde bu pinlerin giriş mi çıkış mı olduğunu sen belirliyorsun benim bildiğim böyle.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri