Arduino Gücünü Kesince Pilden Güç Gitmesi

hllbrhmcgn

Üye
Arkadaşlar merhaba, okul projem için "Potansiyometre ile Kontrol Edilen Step Motor" yapıyorum. Kurduğum devre şekildeki gibi (piller 9V değil,1.5V'luk 4 adet pil). Step motora gücü direkt Arduinodan verince step motor yavaş döndüğü için fotoğraftaki devrede olduğu gibi 4 tane 1.5V'luk Duracell pil ile step motora harici güç verdim ve gayet iyi döndü. Ancak Arduinoyu güçten çekince hala step motora güç gidiyor olarak gözüküyor ama motor dönmüyor. Öncelikle şunu sormak istiyorum; Bu durumda step motora güç veren piller sistem çalışmasa bile bitebilir mi? Eğer biterse Arduinoyu güçten kesince bütün devrede gücün kesilmesini nasıl sağlarım? Bu projeyi ilkokullarda derste çalıştırılması için yapıyorum yani pillerin çabuk bitmemesini istiyorum. Sadece Arduinoya güç verildiğinde çalışsın, güç çıkarıldığında sistem dursun istiyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir?

Ekli dosyalar

• Screenshot 2021-05-11 160806.jpg
    Screenshot 2021-05-11 160806.jpg
    82.2 KB · Görüntüleme: 15
Arduinoyu besleyen pillerden besle ama gücü direkt Arduino elektrik giriş fisinden al. Böylece direkt pil voltajı motora gidebilir. Motor arduinoya reset artırabilir tabi ama denemek lazım. Belki de attırmaz.

Arduinoyu besleyen pillerden besle ama gücü direkt Arduino elektrik giriş fisinden al. Böylece direkt pil voltajı motora gidebilir. Motor arduinoya reset artırabilir tabi ama denemek lazım. Belki de attırmaz.
Hocam peki bu durumda pilden motora yine güç geçişi olacak bu yüzden motor dönmese bile pil biter mi acaba?

Arduinoyu güçten çekince fişi çekmiş oluyorsun. Nasıl gidecek motora

Şekildeki bağlantıda step motora +5v yerine Vin pininden step motora elektrik ver. Tek pil ikisini de besler. Ayrıca arduinoyla doğrudan step motor sürmek akıllıca değil araya uln2003 gibi bi entegre koy hem akım artar daha hızlı döner hemde arduino yu korumuş olursun.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri