Arduino digital pinlere veya +5v veya gnd ye 220 voltun tek ayağını yani ya faz ya nötr girsek ardunio bozulur mu?

esat37500

Üye
Merhabalar sorum başlıkta belirttiğim gibi şöyleki; hazırda çalışan bir sistem var standlı matkap , matkap kolunu aşağı indirdiginde ortada 3 girişli no com nc swich var , aşağı indirince no ile com birleşip ayrıca 220 var burda . İndirince matkap çalıyor kaldırınca matkap duruyor .... Arduino da ekranlı bir sayaç yaptım matkap her indiğinde saysın istiyorum , ardunio stabil çalıyor , matkapa 2. Bir swich koymak istemiyorum , ardunio dijital pini d2 ye +5v verince sayaç bir artıyor veya ayrılınca onu programdan high low olarak ayarlarım simdi ben bu d2 yi swichin com pinine +5v da nc pine bağlasam ardunio bağlantı yaptığım pinlerin birine illa ki ya faz yada nötr gidecek bu bir arızaya sebep olur mu

Bozulur hatta fezaya çıkar. En kolayı optokuplör koyarak tamamen yüksek gerilimç bir tarafta izole etmektir.

schematic-1a.jpg

@FakirMaker selamün aleyküm ustam cevabın için teşekkür ederim. farklı bir şey sormak istiyorum ... Şimdi bu projemde ikinci bir swich koydum ilk başta güzel çalıştı sonradan ardunio saymayı bıraktı , yeniden başlattım bu seferde ekran gitti yeniden başlattım bu seferde Kontak hem açıldığında saydı hem kapandığında saydı motor 220v ...ben bu ardunio motorların yanına yaklaştırınca neden kafayı yiyor daha önceki projemde aynı sorundan çöp oldu ...projeler test aşamasında sorunsuz ama kullanacağım cihazın yanına yaklaştırınca bozuluyor aynı diğer sensör olayında Arduino saçmalaması bunun bir çaresi yokmu Not projeleri çalıştırırken harici USB den güç veriyorum kartın v in girişinden

Motorlar elektromanyetik dalga yaydığından olmasın. Arduinolar evde deneyler yapmak için tasarlanmış devrelerdir. Endüstriyel koşullarda çalışması beklenemez.

@FakirMaker Bilgilendirme için teşekkür ederim bende biraz araştırma yaptım daha öncede ben gibi ufak endüstriyel alanda ardunio kullanmaya çalışmışlar ve parazitlerden dolayı ardunio stabil çalışmamış ama çözümü yine yok ... Bu paraziti kesmenin bir yolu veya çözümü olan varsa bilgi versin teşekkürler

Devrenizi metal bir kutunun içine yerleştirip kutuyu topraklayıp öyle bir deneyin.

Devrenizi metal bir kutunun içine yerleştirip kutuyu topraklayıp öyle bir deneyin.
Pek sanmıyorum bir yerde gördüm ardunio gücünü farklı yerden vermişler ve pinlerin girdi ve çıktılarını optokuplor ile izole edilmiş ancak o zaman sorun gitmiş

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri