Arduino 12 v röle

Yasin..h1

Üye
Arduino bluetooth kullanarak röle kullanmak için devremi kurdum herşey hazır 4 lü 12 volt röle kartı kullanıyorum uygulamadan hc05 e bağlanıyorum ve aç kapa yapıyorum uygulamadan üzerindeki in1 in2 in3 in4 ışıkları yanıp sönüyor yani herşey çalışıyor tek sıkıntı rölem 12volt olduğu için arduino röleleri çalıştırmıyor benim röle kartını harici güç kaynağıyla çalıştırmam gerekiyor ama bağlantıları nasıl yapmam gerektiğini bilmiyorum jd-vcc ve vcc uçları pinle birbirine bağlı ben bu pini sökmelimiyim sökersemde +12 u jd-vcc yemi bağlamalıyım yoksa vccyemi yardımcı olursanız sevinirim

Neden iki güç kaynağına ihtiyaç duydunuz?
NPN tipi transistör kullanarak ve eksi uçlar birleştirerek sorunsuz çalışır diye düşünüyorum.
Arduino çeşitleri 7-12 volt aralığında çalışabilir. Arduino'nun bir adet 1A diyot üzerinden beslenmesi faydalı olacaktır.

Neden iki güç kaynağına ihtiyaç duydunuz?
NPN tipi transistör kullanarak ve eksi uçlar birleştirerek sorunsuz çalışır diye düşünüyorum.
Arduino çeşitleri 7-12 volt aralığında çalışabilir. Arduino'nun bir adet 1A diyot üzerinden beslenmesi faydalı olacaktır.
Daha sağlıklı olmazmı masamın altında 12v güç kaynağı var direkt ondan alıp röleye bağlamak istiyorum ama nereye bağlıyacağımı bilmiyorum direkt gnd ye ve vcc ye bağladım çalışmadı

Röle kartı 5 volt'luk olandan olsaydı doğrudan arduino çıkışlarıyla sürmek mümkündü. Malum arduino çıkışlarından da 5 volt 30mA'ya kadar akım çekebilirsiniz. Bende ikili 5 volt röle kartı var ve NodeMCU ile sorunsuz her iki röle de çalışıyor. Yukarıdaki videoda manuel röle sürülümü var, o işinize yaramaz.

Röle kartını 12 volt ile eksi artı besleme pinlerinden besleyip hem arduino'nun hem röle kartının eksi uçlarını birleştirerek kartın tetik pinini arduino'nun ilgili çıkışıyla tetiklerseniz çalışacaktır. Önce bir röleyi çalıştırın sonra diğerlerini aynı mantıkla bağlarsınız. Dikkat! hatalı bağlantı durumunda kartlar hasar görecektir!!!

Bu rölelerin HIGH (5 volt) değil LOW (0 volt) ile tetiklendiğine dikkat edin!
1679497534818.png

Röle kartı 5 volt'luk olandan olsaydı doğrudan arduino çıkışlarıyla sürmek mümkündü. Malum arduino çıkışlarından da 5 volt 30mA'ya kadar akım çekebilirsiniz. Bende ikili 5 volt röle kartı var ve NodeMCU ile sorunsuz her iki röle de çalışıyor. Yukarıdaki videoda manuel röle sürülümü var, o işinize yaramaz.

Röle kartını 12 volt ile eksi artı besleme pinlerinden besleyip hem arduino'nun hem röle kartının eksi uçlarını birleştirerek kartın tetik pinini arduino'nun ilgili çıkışıyla tetiklerseniz çalışacaktır. Önce bir röleyi çalıştırın sonra diğerlerini aynı mantıkla bağlarsınız. Dikkat! hatalı bağlantı durumunda kartlar hasar görecektir!!!

Bu rölelerin HIGH (5 volt) değil LOW (0 volt) ile tetiklendiğine dikkat edin!
Ekli dosyayı görüntüle 96769
Şuan röleler bağlı ledleri yanıyor ama 5 volt gücü yetmediği için röleler çıt çıt yapmıyor kodları kontrol edip haber veririm size gndyi arduinonun gnd sine bağlamamıştım çalışmamasına sebep olurmu acaba

HIGH 1, LOW 0 demek.
Bunların yerine ON ve OFF kullanılmış. Sorun yok. Yine de tam kodu grmek gerekir. Röle yapısı gereği 0 yani OFF durumunda röle çekecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,799
Son üye
ferhatakpolat

Yeni konular

Geri