Arduino İle 12 Volt Kontrol

Arkadaşlar Merhaba,

Arduino ile 12 voltluk bir sistemi kontrol etmem gerekiyor. 12 volt ile çalışan bir motor diyebiliriz. Herhangi bir hız kontrolü olmayacak. Sadece aç kapa. Motor maksimum 1 A çekiyor. Arduino ve programlama tarafında hiç sıkıntım yok. Sıkıntım devreyi oluşturamıyorum. Yani arduino ile 12 volt 1 A çeken sistemi anahtarlamam lazım. Sistemin hızlı çalışması için röle kullanmak istemiyorum. Transistor ile bu devreyi oluşturabilir miyim?

transistörle olabilir ; dikkat Ground yazan uca hem 12V un eksi ucunu hemde arduino kartının eksi ucunu bağlayınız.
1603984446141.png

transistörle olabilir ; dikkat Ground yazan uca hem 12V un eksi ucunu hemde arduino kartının eksi ucunu bağlayınız.
Ekli dosyayı görüntüle 68338
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Bu transistor e base den maksimum 25 mA akım verebileceğim. Bu akımla 0.5 A akım ve daha fazlasını geçirir mi?
Cevap için teşekkür ederim ancak bu şekilde 0.5 - 1 A akım çekmem pek mümkün olmaz diye düşünüyorum. Örnekte maksimum çekilen akım 100mA veya 150 mA olsa gerek. Aslında sıkıntım yüksek akım çekememekte. Bunu karşılayan transistor bulamadım. Tek bir transistor veya iki transistörle oluşturmak zor gibi duruyor.

akım kazancı için darlington transistör bağlayın. Yada ilk önerideki transistörü inceleyin. Kendisi zaten iki transistörden oluşuyor. Akım kazancı ile bir hesap yapın bakalım kurtarıyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri