Arduino çözemedim çok araştırdım ...

esat37500

Üye
Merhaba soldaki şey 220v sessiz kontaktor
Arduino programı sayaç işlevi görüyor aralarında hiçbir fiziksel bağlantı yokken bile etkileniyor çok araştırma yaptım optokuplor kullan diyen var ama sorun şuan bağlantı sorunu değil Arduino beslemesi haricî powerbank .. kontaktor 220 verdikçe sayaç artıyor bazen duruyor .... Bu sayacı bir motorun yanında kullancagim şöyle bir şey gördüm motor veya kontaktore paralel kondansatör koyun diyorlar ... Ben bunun için motorumu acacam veya her yaptığım projede bağlantı yaptığım şeye ek parça eklemek zorunda mıyım bu parazitin adı her neyse motorlarda EMK dediler diyot attım yine olmadı fikri olan varmı yoksa Arduino yu proje yapmayı bırakayım mı :)

Ekli dosyalar

• IMG_20221215_003907.jpg
    IMG_20221215_003907.jpg
    239.9 KB · Görüntüleme: 32
Devrenizi metal bir kutunun içine koyup kutuyu da topraklayıp öyle deneyin dedim pek sanmıyorum dediniz.Faraday kafesini araştırın...
Masraf etmek istemiyorsanız devrenizi koyduğunuz kutuyu alüminyum folyo ile kaplayıp bir deneyin.

Son düzenleme:
Devrenizi metal bir kutunun içine koyup kutuyu da topraklayıp öyle deneyin dedim pek sanmıyorum dediniz.Faraday kafesini araştırın...
Masraf etmek istemiyorsanız devrenizi koyduğunuz kutuyu alüminyum folyo ile kaplayıp bir deneyin.
@fgencal ilgin için teşekkür ederim şimdi dediğini yaptım malesef yine olmadı kapaklı metal kutuya koydum sadece güç kablosu dışarda ama yine olmadı yarında komple folyaya saracam 3 5 tur saracam bakalım ne olacak

@fgencal ilgin için teşekkür ederim şimdi dediğini yaptım malesef yine olmadı kapaklı metal kutuya koydum sadece güç kablosu dışarda ama yine olmadı
Topraklamayı da yaptıysanız ona rağmen çalışmadıysa programsal bir hata yapmış olabilirsiniz. Hata olmadığından eminseniz çözümü bulunca buraya yazın lütfen..

Sistemi kurarken aşağıdakilere dikkat etmek çözüm olabilir:
1. Arduino ile motor beslemelerini için farklı kaynaklar kullanmak.
2. Arduinoya veri taşıyan termokupl kabloları gibi kablolar için ekranlı kablo kullanıp ekranlarını arduino gndsi ile irtibatlandırmak.
3. Arduino +5Volt hattına ve arduino beslemesine paralel birer adet 100 nF ve 220 uF kapasitör bağlamak.
4. Veri taşıyan kabolara birer ya da ikişer parazit önleyici manyetik halka takmak.
5. Veri taşıyan kablolar ile enerji taşıyan kabloları mümkün olduğunca birbirine uzak tutmak.
6. Veri taşıyan kablolar ile enerji taşıyan kabloların montajını yaparken birbirlerine paralel yol almamasını sağlamak ve birbirlerini paralel değil dikey olarak kesmelerini sağlamak.
7. Arduino endüstriyel uygulamalar için uygun olmadığı için özellikle endüktif yük barındıran sistemlerle bu tür problemlerle karşılaşmak oldukça olası. Bu nedenle bu tür uygulamalarda arduino yerine plc kullanmak daha stabil sonuçlar verecektir.

Topraklamayı da yaptıysanız ona rağmen çalışmadıysa programsal bir hata yapmış olabilirsiniz. Hata olmadığından eminseniz çözümü bulunca buraya yazın lütfen..
Malesef metal kutuya koydum etrafını 3 4 kat folyo sardım topraklama verdim yine olmadı
@bolubeyi kondansatör denemedim onu yapacam teşekkür ederim

Arduino pinlerindeki pull-up ve/veya pull-down
dirençlerini 470R-1K civarına çekmelisiniz.
Reset bacağındaki direnç de dahil.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri