Ardiuno nano gnd hattına birden fazla pin

manrotten

Üye
Ardiuno nano ile 2 servo motor 1 IR alıcı çalıştırmak istiyorum. Besleme ve sadece 2 adet gnd olmasından dolayı sıkıntı çekiyorum.

54130

Biraz önce buna benzer bir devre kurdum tek farkı 2 tane güç vardı 8v-8v ayrı besliyordum servoları fakat 2 gücünde gndlerini aynı yere bağladım en son ardiuno ya ve servo motorların birisi yandı.

Şemada kini deneyemedim çünkü elimde mg966r servo var tanesi 40 tl yakmak beni zora sokacak.

2 servo 1 ır alıcı bağlamam gerek fakat Toprak sadece 2 adet var ardiuno besleme ile toplam 4 adet gnd ye ihtiyacım var nasıl bir yol izleyebilirim 2 gnd yi aralarında nasıl paylaştırabilirim. Yer olmadığı için nano boyutta kullanmam gerekiyor.

Özet-------
IR alıcı 1 tane gnd bağlantısı istiyor
2 servo 2 tane gnd bağlantısı istiyor
nanoyu çalıştırmak için 1 gnd bağlantısı istiyor.

Nano da sadece 2 adet gnd var nasıl bir bağlantı yapabilirim ?

Bir kere servolar bildiğim kadarı ile 5 volt ile çalışıyor.8 volt onları yakar.
İkincisi gnd ler arduino üzerinde zaten birleşiktir
Sen hepsini bir yerede bağlasan ikisinede paylaştırsan bir şey değişmez.
Neden iki adet kaynak kullanıyorsun?

Bir kere servolar bildiğim kadarı ile 5 volt ile çalışıyor.8 volt onları yakar.
İkincisi gnd ler arduino üzerinde zaten birleşiktir
Sen hepsini bir yerede bağlasan ikisinede paylaştırsan bir şey değişmez.
Neden iki adet kaynak kullanıyorsun?
Servoları 2 şer adet seri bağlı 18650 ile besliyorum.(3.7v-4.2v) kısıtlı alandan dolayı nanoyu da 9v ile beslemeyi düşündüm.

Besleme için daha farklı bir kaynak bulamadım.

2 adet güç kaynağı kullanmamın sebebi
Servoları 6v tan aşağı güç ile beslememem gerekiyor çünkü servoların gücü 5v ta bile yetersiz kalıyor. Yükte acayip titreme ve zorlanma yapıyorlar. Kısıtlı alan olduğu için 2 adet 18650 seri bağlantılı sorun olmaz diye düşündüm.

Şimdi GND lerin hepsini aynı yere birleştirip kullanabilirim yani?

Servoların yanacağını düşünüyorsanız sadece 4 tane 18650 devreye yeterli gücü sağlar mı 9v yi iptal etsem?(Ya da 5 tane seri bağlı 18650 kullanmak daha mı mantıklı olur? Ben servolar çalışmıyorken v çekmeyeceğini 20v direk nanoyu yakacağını düşündüm.).

Son düzenleme:
Evet, tüm GND toprak hatlarını birleştirebilirsiniz. Zaten iki tane toprak hattı da birbirine bağlı olmalı. Eğer elinizde multimetre varsa bağlantı testi yaparak test edebilirsiniz.

Elle şema oluşturmak yerine Fritzing ya da LTSpice gibi programları kullanabilirsiniz.

Evet, tüm GND toprak hatlarını birleştirebilirsiniz. Zaten iki tane toprak hattı da birbirine bağlı olmalı. Eğer elinizde multimetre varsa bağlantı testi yaparak test edebilirsiniz.

Elle şema oluşturmak yerine Fritzing ya da LTSpice gibi programları kullanabilirsiniz.

Multimetre ile denemek hiç aklıma gelmemişti teşekkür ederim birbirine bağlıymış.

5 tane seri bağlı 18650 kullanmak daha mı mantıklı olur? Yoksa 2 ayrı güç kaynağına devam mı etmeliyim?
Ben servolar çalışmıyorken v çekmeyeceğini 20v direk nanoyu yakacağını düşündüm Sizce nasıl yapabilirim.

5 adet pil 20 v yapar.Çok yüksek senin için.
Arduino 15 volta kadar destekliyor girişi fakat 10 voltu geçme derim.Zira çin klonlar yanabiliyor.
Servolara her halükarda 5 volt vermelisin.Gücü yetmiyorsa servoyu büyük olanla değiştirmelisin.
8 volta fazla dayanmaz.

5 adet pil 20 v yapar.Çok yüksek senin için.
Arduino 15 volta kadar destekliyor girişi fakat 10 voltu geçme derim.Zira çin klonlar yanabiliyor.
Servolara her halükarda 5 volt vermelisin.Gücü yetmiyorsa servoyu büyük olanla değiştirmelisin.
8 volta fazla dayanmaz.
Alan olsa daha güçlüsünü alacaktım fakat koyacağım yer çok dardı.

12v 2 motora parelel bağladım servonun birinden mis gibi yanık kokusu geldi.

Sonra diğer servonunda devresini çıkardım sadece 1 er tane 18650 ile yeterli gücü alabildim arduinoyu attım kenara butonlarla göreceğim işimi teşekkürler yardımlarınız için

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri