Arcelik kombi sorunu

Konyadayim ustam.ben

Neresindedir bi filitre usta sokup bakabilirim hangi borunun ustundedir

Mrh. redbullife yaşadığın sorunu okudum fakat pek sağlıklı bir cevap alamamışsın galiba kombi petekleri ısınmıyor ise yapabileceklerin aşama aşama bu yazıda mevcut. Eğer elin anahtar tutuyorsa kesin yaparsın. petekler ısınmıyor yazısını incele...! Eğer problemi çözemezsen mesaj at yardımcı olayım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tornavida ile arkasında ki vidayı gevşet ama su akar dikkat et yada kulağını daya tornavida ya ucunu daya pompaya döndüğünü anlarsın vinlama varsa pompa cortlamış yada kondansatör patlak
Bakir boruda titresom var ancak devir daim yapiyormu bilmiyorum

Nasil kontrol edicez

Nasıl musluk suyu için gerek yok [emoji848]esanjorden su geçerken Kendi kendine mi gidiyor yada 3 yolllu vana ne işe yarıyor
Üstad servis para almak için herşeyi söyler. İnternette iyi bir araştırma yap, sana bir fikir verir, Musluk suyu için devir daime gerek yok ama kalorifer için gerekli. Yukarda devir daim motoru denmiş, büyük ihtimalle o bozuk yada kartın rolesi. Kart bozuk olsa kombi arıza algılayıp durmaz. Bence kart sağlam, devir daim kitlemis de olabilir. Servis en son çaren olsun.

Tornavida ucunu pompaya daya kulağınınin alt tarafı ile dinle doktor gibi steteskop farz et dönme sesi alırsın ama sıcak su geliyor sadece kalorifer de sorun varsa pompa sağlamdır çünkü sıcak su pompa çalışmıyor ise gelmez
Tornavida ile arkasında ki vidayı gevşet ama su akar dikkat et yada kulağını daya tornavida ya ucunu daya pompaya döndüğünü anlarsın vinlama varsa pompa cortlamış yada kondansatör patlak

Nasıl musluk suyu için gerek yok [emoji848]esanjorden su geçerken Kendi kendine mi gidiyor yada 3 yolllu vana ne işe yarıyor

Tornavida ucunu pompaya daya kulağınınin alt tarafı ile dinle doktor gibi steteskop farz et dönme sesi alırsın ama sıcak su geliyor sadece kalorifer de sorun varsa pompa sağlamdır çünkü sıcak su pompa çalışmıyor ise gelmez
Musluk suyu için pompa nin çalışmasına gerek yok.Sebeke basinci yeterli.

Dostum ısıtan su için sirkülasyon pompası çalışır ısınan su ile ısıtan suyu karıştırma Şebeke basıncı ısınan su için

Dostum sıcak su modunda sorun yoksa pompa çalışıyor demektir ısıtma modunda derece çabuk yükseliyor ise dolaşım yavaş o yüzden dereceyi çabuk buluyor demekki filtreyi temizle temiz ise ana esanjor tıkalı su geçişi yavaş oluyor o yüzden çabuk derece yükseliyor demektir

Ustalar kombi musluk suyunu muslugu acinca isitiyor burda sorunyok ancak kolorifer su isisini yukseltince su cabucak isiniyor ama petekler soguk kombinin altidaki sol daki bakir boru sicacik ancak petek ler soguk kaliyor ve kombi calismayi kesiyor Ekli dosyayı görüntüle 58596
Tamirat işlerinden anlıyorsanız
Kombinin ön kapağını açın sirkülasyon pompası çıkacak önünüze arkasında büyük tornavida ile açılacak bir tane kapak var o kapağı açın kombiyi petek ısıtmada çalıştırın kapağın altındaki mil dönüyor mu?Büyük ihtimalle dönmüyor bu mili yine büyük tornavida ile çevirin motor enerjiliyken bunu yapın motor dönmeye başlarsa petekleriniz ısınıcaktır
Yaz aylarında çalışmayan sirkülasyon pompaları bazen sıkışır

çift eşanjör kombilerde sıcak su kullanımında sirkülasyon pompası da çalışır. pompanın çevirdiği su kullanım sıcak suyu değil, kullanım sıcak suyuna ısısını eşanjörde transfer eden kalorifer tesisat sıcak suyudur.

pompa motoruna konsantre olmaya gerek gözükmüyor hocam,
öncelikle
1-
sirkülasyon olmaması ile ilgili, kalorifer vanalarının açık olduğunu kontrol etmelisin, sonrasında
2-
3 yollu vana sıcak suda blokeli kalmış olabilir;
3-
kalorifer tesisat hatları kolektörden dağılıyorsa kolektör vanası kapalı olabilir,
4-
kalorifer tesisat filtresi tıkalı da sirkülasyon yapmıyor olabilir

bu olasılıkları kontrol edip eledikten sonra pompa motoruna bakabilirsin. Sıcak su veriyorsa ve %90 kombilerin olduğu gibi çift eşanjör bir kombi ise; motor sağlamdır.

anlatımından 3 yollu vana kalorifer tesisatına geçmiyor; ya vana sıkışmış / rızalı ya da vana kontrol motoru arızalı sonucu çıkıyor, son olasılık ise kontrol kartında vanaya kumanda gitmiyordur.

senin derdin bence 3 yollu vana sıcak su konumunda duruyor, kalorifer konumuna geçmiyor..

çift eşanjör kombilerde sıcak su kullanımında sirkülasyon pompası da çalışır. pompanın çevirdiği su kullanım sıcak suyu değil, kullanım sıcak suyuna ısısını eşanjörde transfer eden kalorifer tesisat sıcak suyudur.

pompa motoruna konsantre olmaya gerek gözükmüyor hocam,
öncelikle
1-
sirkülasyon olmaması ile ilgili, kalorifer vanalarının açık olduğunu kontrol etmelisin, sonrasında
2-
3 yollu vana sıcak suda blokeli kalmış olabilir;
3-
kalorifer tesisat hatları kolektörden dağılıyorsa kolektör vanası kapalı olabilir,
4-
kalorifer tesisat filtresi tıkalı da sirkülasyon yapmıyor olabilir

bu olasılıkları kontrol edip eledikten sonra pompa motoruna bakabilirsin. Sıcak su veriyorsa ve %90 kombilerin olduğu gibi çift eşanjör bir kombi ise; motor sağlamdır.

anlatımından 3 yollu vana kalorifer tesisatına geçmiyor; ya vana sıkışmış / rızalı ya da vana kontrol motoru arızalı sonucu çıkıyor, son olasılık ise kontrol kartında vanaya kumanda gitmiyordur.

senin derdin bence 3 yollu vana sıcak su konumunda duruyor, kalorifer konumuna geçmiyor..
Ustam dediklerin yerlere baktim motor donuyor ejanjor vanalarida tikali deyil 5 lt yakin en uzak petektegin hava akma vanasindan suda cektim hava olmasi ihtimaline karsi uc yollu vanada calisiyor ariza yi izledim su sekilde oluyor petekleri aciyoruz isi gostergesi cok hizli yukselmesine ragmen petekler yavas isiniyor ayarladigim isiya cabuk ulasiyor ama petekler ayni isida olmuyor ayarladigim isiya gelince kapaniyor hizli bi sekilde isi dusuyor ancak ayarladigim isinin 10 derece altina indiginde tekrara isitmaya basliyor yeniden isi hizlica yukseliyor petekler tam isinmadan gosterge ayarladigim isiya geldigi icin tekrara kapatiyor kombi bu sekilde 45 dk calisirsa eger petekler o zaman isiniyor normalmi boyle yapmasi komsunun kombi boyle calismiyor bi dengesizlik var ama ne

Ustam dediklerin yerlere baktim motor donuyor ejanjor vanalarida tikali deyil 5 lt yakin en uzak petektegin hava akma vanasindan suda cektim hava olmasi ihtimaline karsi uc yollu vanada calisiyor ariza yi izledim su sekilde oluyor petekleri aciyoruz isi gostergesi cok hizli yukselmesine ragmen petekler yavas isiniyor ayarladigim isiya cabuk ulasiyor ama petekler ayni isida olmuyor ayarladigim isiya gelince kapaniyor hizli bi sekilde isi dusuyor ancak ayarladigim isinin 10 derece altina indiginde tekrara isitmaya basliyor yeniden isi hizlica yukseliyor petekler tam isinmadan gosterge ayarladigim isiya geldigi icin tekrara kapatiyor kombi bu sekilde 45 dk calisirsa eger petekler o zaman isiniyor normalmi boyle yapmasi komsunun kombi boyle calismiyor bi dengesizlik var ama ne
Sirkülasyon problemi var

Kombinin altında Altıgen tapayı açıp, içindeki çelik filtreyi çıkarıp temizledim mi hocam hiç?

Filtre ok ise pompa sorununa ya da ana esanjor tıkalı olması sorununa yoğunlaşabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri