Arcelik 6472 av silver arizasi

yukselelkt

Üye
Slm herkeze
Tv nin ondeki tusuna basinca yesil lambasi yaniyor fakat yine tv uzerinde yan tarafinda sanirim p+ tusuna basinca ekrana cis sesi geliyor ama tv calismiyor.bir cok kez deneme sonrasi tv calisiyor calisirken bir sikinti yapmiyor.hangi parcalar bozuksa kondansator numarasi ve kapasitesi soylerseniz menmun olacağım. Yardim eden etmeten herkese tsk simdiden.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Slm herkeze
Tv nin ondeki tusuna basinca yesil lambasi yaniyor fakat yine tv uzerinde yan tarafinda sanirim p+ tusuna basinca ekrana cis sesi geliyor ama tv calismiyor.bir cok kez deneme sonrasi tv calisiyor calisirken bir sikinti yapmiyor.hangi parcalar bozuksa kondansator numarasi ve kapasitesi soylerseniz menmun olacağım. Yardim eden etmeten herkese tsk simdiden.

Merhaba.Uzaktan kumanda cihazının içinden piilerini çıkarıp kontrol edin.(Çıkarıp iki taneyse ikisini de avometre ile dc. ölçümde ölçün en başta) 1.50 volttan aşağıda ise zor çalıştırması normaldir,1.50 voltta ise kumanda cihazını açıp tuş takımının önündeki pad'in arkasındaki baskı devrede kir,kalıntı var mı ona bir bakın.Varsa eğer bulaşık leğeninde hafif pril sıkılmış suyla süngerle tüm kalıntıları temizleyin.İyice kurulayıp tam kurumasını sağladıktan sonra kumandayı ters işlemle yeniden toplayın.Kumandanız ilk satın alındığındaki gibi çok küçük basma hareketinde bile P+ programları hızla açacak,power tuşuna basar basmaz da anında kapanacak,ses açma düğmesinde,sağa veya sola basıldığında ekrana çıkan ses kumanda çizelgesi de yine bu temizlikten sonra (Pillerin mevcut voltajından bağımsız) çok hızlı açılıp kapanacaktır.

Tv'nizde kendiniz de ayrıca belirtmişsiniz,yalnızca tuşların zor basılıp kumanda yapılmamasıyla ilgili bir sorun da var gibi görünüyor bu anlatımınıza göre.Kumanda temizliğini dikkatlice yaparak kumandayı eğer dikkatlice de tekrar kapatırsanız (Çok eski bir kumanda ise,üstünde de naylon koruyucu bir tabaka kullanmadan sürekli kullanıldıysa,iç kısmında,pad'lerin alt kısmında baskı devrede çeşitli kirlerin birikmiş olması,tuş kumandasını güçleştirmesi kuvvetle de muhtemeldir) sorun düzelecektir gibi de görünüyor.

Ekrana "cıs" sesinin gelmesi standby konumuna ilk geçerken,yani anahtara basılınca da olabilir veya bu sırada mekaniksel sesler gibi bazı sesler de tv içinden yine gelebilir.(Bizim 51 ekran arçelik'te ayni öyle oluyor çünkü) P+ tuşuna basıldığında tv besleme devresinden horizontal katta,EHT yoluyla YG (Yaklaşık olarak 25 kV ) tüpün iç yüzeyine elektron bombardımanı şeklinde çarptığında,anında statik elektrik yükünü dış ekran camında oluşturur,bu "cıs" sesi bu sadece statik elektrikten dolayı ve o yalnızca o anda oluşan bir sestir,ayrıca buna da dikkatinizi çekmek isterim.Yalnız tüm bunları herhangi bir crt (Tüplü) tv 'yi genel olarak baz alarak da yazmış bulundum.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Yanlis anladiniz beni kumanda ile ilgili bir sorun degil benimki.yinede tsk zahmet etmisiniz bir baska arkadasa lazim olur vermis oldugunuz bilgiler

Yanlis anladiniz beni kumanda ile ilgili bir sorun degil benimki.yinede tsk zahmet etmisiniz bir baska arkadasa lazim olur vermis oldugunuz bilgiler

Merhaba.Evet,iilk anlatımınızda kumanda kelimesi pek de kullanmamışsınız galiba,dalgınlığıma gelmiş olmalı ki,direk olarak da uzaktan kumanda cihazı üzerinde durdum ben.Yakından,elle kumandada ilk aklınıza bir parça değişimi de hemen gelmemeli,tv devre kartındaki geçme soketlerdeki bir temassızlık da bu duruma neden olabilir,bunu ilk başta check ederek de sonrasında bu durumu düşünmek lazımdır bence.Tv besleme katındaki elektrolitik kondansatörlerden birisi (Özellikle de rezarvuar görevi gören,ilk 220 volt ac.'nin ac/dc. olarak doğrultmasından sonraki elektrolitik kondansatör) içinden elektoliti kurumuş olarak da çalışıyor,ilk çalıştırma bu nedenle çok zorlaşıyor da olabilir muhtemelen.Diğer katlarda ciddi bir sorun olsaydı eğer,kanımca sonrasında tv'niz sorunsuz da hiç çalışamazdı diye düşünüyorum.

Benim başka tahminim de,tv besleme katındaki ilk girişteki 220 vac giriş sigortasında,elektrolitik kondansatörlerin,ntc'nin,vb.elemanların veya ilk 220 vac'deki bu giriş elemanlarından birinde,tv besleme katındaki bazı elemanlardaki lehim ayrılması,kopması sonucu oluşan bir temassızlıkla olan küçük bir arkın sesidir belki de bu "cıss" şeklinde ifade edip belirttiğiniz bu özel ses.Tv'yi açarak yeterli bilgi ve tamir deneyiminiz varsa eğer,bu katlarda,en başta sigorta olmak üzere,bu kritik elemanı bulup ortaya çıkarmanızla sorun muhtemelen çözülebilir diye düşünüyorum.(Ses diğer tv katlarından da hiç gelmiyorsa eğer)

Bu konu daha da ciddi boyutlardaysa,forumumuzda tv üzerine tecrübeleri,geniş bilgileri olan ve daha profesyonel olabilen diğer üyelerimizin değerli yorumlarına da ihtiyacınız var gibi görünmekte.Tv'nin ana devre kartının ayrıca yüksek çözünürlüklü olarak bir çekilmiş fotoğrafını da yayınlarsanız,belki daha fazla da yardımcı olabilecek üyelerimiz çıkabilir diye düşünmekteyim.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Cis sesi sanirim tv start alamadigi icin geri donus sesi.bobin sesi citirti yani.ondeki tusdaki ledin rengi parlakken yandan startlayinca normalde tv calisip lambasın hafif sonmesi ve tv nin anten kablosu takili olmasa bile karincalanmasi lazim ki bu olmuyor.bobin yuksek gerilimi geri veriyor sesi bu ciss

Arkadaslar yarin tv yi acacam.bu ariza icin neleri kontrol etmeliyim.bir fikri olan yokmu.tv ilk acilista zorluk cikartiyor.yuksek gerilim anlık geliyor ama ekran gelmiyor.bir cok denemeden sonra aciliyorr ve calisiyor.

C 658 3300 25 v , c648 ve 649 kondansatorlerini degistirecem artik

Ölçüm yapmadan değiştirecekseniz besleme civarındaki kondansatrleri(sarı ile işaretli olanlar) değiştirmek iyi olur:
r0KfDLy.jpg

Bir de işlemden önce kart üzerindeki kalmış elektriği blok kondasatörden(kırmızı ile işaretli) boşaltmayı ihmal etmemek gerek; blok kond'un bacaklarına 100 watt'lık eski tip ampul bağlayıp boşaltılabilir.BLOK:

89RdlD5.jpg

Tsk gec kaldiniz ilk resimdeki en ustdeki 100 mf 35 yerine 150 100 takdim duzeldi.ama oncesinden bes tane daha degistirdim.sagolun eneginize saglik tubul

Tsk gec kaldiniz ilk resimdeki en ustdeki 100 mf 35 yerine 150 100 takdim duzeldi.ama oncesinden bes tane daha degistirdim.sagolun eneginize saglik tubul

Önemli değil, sorunu gidermeniz yeterli.Ancak;

100mf 35v yerine;
100mf 45v takabilirsiniz,
100mf 60v takabilirsiniz
100mf 70v takabilirsiniz
....
....
ancak 150mf 35v, 45v,60v.... takmanız doğru değil....kısa zamanda tekrar sorun çıkabilir !

(Yani; aynı kodansatörden bulamıyorsanız mf aynı kalmak şartıyla yüksek voltlu takabilirsiniz)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri