arcelik 4100 cift su girisli, garip garip sorunlar :)

steinmetz

Üye
Öncelikle yeni üye olarak herkese merhabalar...

kiracimizin kullandigi bize ait 4100 modeli makinanin kilit kismi ve acma kapama anahtari, servis icin gelen teknik ekip tarafindan sökülmüstü. ben gidip kontrol ettim ve sonrasinda kilidi ve acma kapama anahtarinin yenilerini alip yerine taktim. ancak, makinenin cift su girisi var ve sanirim her iki solenoid'in de kablolarini (iki tane kirmizi) acma kapama anahtarina bagladigim icin sicak yikama yapmak icin sicak su girisini kullanmak istiyordu. ama sadece soguk su girisine bagli tek hortum var. sonra bahsettigim kirmizi kablolardan, deneyerek, sicaga ait olani cikarttim, ancak bu sefer de su almasina ragmen, galiba sicak su tarafinin solenoidi acik kaliyor ve su akiyor ordan... idareten kesik ve eski bir hortumun agzina lastik kesip koydum, sicak su girisinden akisi kestim. bu sefer de 95 derecede yikama secmeme ragmen, makina soguk su aliyor ancak isitmiyor. forumda biraz arastirdim, sanirim bi süre beklemem gerekiyormus isitmaya baslamasi icin... 4-5 dk kadar bekledim ama bi süre daha mi gerekirdi acaba?!

bilenlerden ricam, daha önce isitmasinda bir problem olmayan ve tek su girisi kullanan (öncesinde sicak su girisinden su da atmamisti) bu makineyi nasil eski haline getirebilecegimi anlatmalari... ayrica, ariza oldugu tahmini olanlar var ise, nasil cözebilecegimi anlatirlarsa cok minnetkar kalirim.

simdiden cok tesekkürler.

Sizin makineniz çift su girişli ve sağlıklı kullanım için her iki girişden de su alması mecbur. tek giriş ile çalıştırmak istiyorsanız Hortumu soğuk suya bağlayıp çalıştırırken Termostat düğmesini sıcaklığını tamamen sola çevirim sıcaklık ayarını kapatarak çalıştırmalısınız. Su alırken termostat düğmesini 30 derece veya daha yüksek sıcaklığa alırsanız soğuk su dan almayı kesip sıcak sudan su almak ister. Yani ilk çalıştırmada termostat ayarını kapalı konumuna almanız gerekir. Daha sonra istediğiniz sıcaklığa ayarlayabilirsiniz. Ancak Çamaşırların suyu emip su seviyesi azalması durumunda , sıcaklığı yükselttiğiniz taktirde tekrar sıcak girişden su almak isticek. Sizin yapacağınız en iyi iş musluk ağzına çatal takıp çift hortum bağlamak. ısıtma olayına gelince de cam üzerinden sıcaklığı hissetmeniz Program başladıkdan sonra ki 10-15 dk sonra olur .

Sizin makineniz çift su girişli ve sağlıklı kullanım için her iki girişden de su alması mecbur. tek giriş ile çalıştırmak istiyorsanız Hortumu soğuk suya bağlayıp çalıştırırken Termostat düğmesini sıcaklığını tamamen sola çevirim sıcaklık ayarını kapatarak çalıştırmalısınız. Su alırken termostat düğmesini 30 derece veya daha yüksek sıcaklığa alırsanız soğuk su dan almayı kesip sıcak sudan su almak ister. Yani ilk çalıştırmada termostat ayarını kapalı konumuna almanız gerekir. Daha sonra istediğiniz sıcaklığa ayarlayabilirsiniz. Ancak Çamaşırların suyu emip su seviyesi azalması durumunda , sıcaklığı yükselttiğiniz taktirde tekrar sıcak girişden su almak isticek. Sizin yapacağınız en iyi iş musluk ağzına çatal takıp çift hortum bağlamak. ısıtma olayına gelince de cam üzerinden sıcaklığı hissetmeniz Program başladıkdan sonra ki 10-15 dk sonra olur .

tesekkürler...
anladigim kadariyla, bi catal ve bi de hortum ile ben bu isi cözebilirim... sonucta suyu soguk aldigi icin, sicak su girisinden bile alacak olsa suyu isitacaktir makine, dogru mu anlamisim acaba?

Evet doğru. Bence de kabloları orijinal haline getirerek cihaza çift hortum+çatal takın.

Cihazın ısıtıp ısıtmadığını termostat düğmesinden anlayabilirsiniz. Örneğin ilk su aldığında 15'C sıcaklık civarında termostat çıtlama yapıp ısıtıcıyı açıp kapatırken 5 dakika sonra 30-35'C civarlarında çıtlama yapar. 95'C ye gelene kadar çıtlamanın olduğu konum ilerler. Isıtıcı devreye girdiğinde odanın lambasında da kısılma hissedersiniz.

tesekkürler...
anladigim kadariyla, bi catal ve bi de hortum ile ben bu isi cözebilirim... sonucta suyu soguk aldigi icin, sicak su girisinden bile alacak olsa suyu isitacaktir makine, dogru mu anlamisim acaba?

önemli olan program takılmaması için her iki girişden de su girmesi. ısıtıcı sizin ayarladığınız sıcaklığa kadar suyu ısıtacaktır

önemli olan program takılmaması için her iki girişden de su girmesi. ısıtıcı sizin ayarladığınız sıcaklığa kadar suyu ısıtacaktır

cok cok cok tesekkür ederim kanyak...! :) eminim ki artik bu bir problem degil ;) istanbula gider gitmez cözecegime de eminim :D

makine calisiyor ;) hersey yolunda :D cok cok sagolun, varolun...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri