arcelık tv arızası

mistafa

Üye
merhaba
37 ekran arcelık tv ye bugun scart uydu bagladım ondan sonra tv acılmaz oldu standby ısıgı da yanmıyor neden kaynaklamıs olabilir bu sorun

Şekilde kirmizi isaretli parca degauss bobini ptc si o ariza yapinca sigorta atar. Sigortayi kontrol et arizali ise degistir tekrar atarsa ptc yanindaki iki kalin kablolu fisi cikart (tupun uzerindeki bobine baglidir) sigortayi tekrar yenile. Kart uzerinden soktugun fis cikikken dene atmaz ise sigorta. ptc degisecek yada icini açabilirsen ince zimpara ile temizle tekrar tak. Bir keresinde bu sekilde ben halletmistim. Eger bu soylediklerimi yapinca duzelmez ise bende merak ettim neden açilmadı

merhaba
37 ekran arcelık tv ye bugun scart uydu bagladım ondan sonra tv acılmaz oldu standby ısıgı da yanmıyor neden kaynaklamıs olabilir bu sorun

bahsettiğiniz parça ptc dir.ısınıyorsa zaten sağlamdır.sorunu iyi anlamak gerekiyor.scart soketi taktığınız anda mı sigorta attı yoksa bir müddet çalıştıktan sonramı attı.kullandığınız receiver, apartmanın ortak anten sisteminden mi besleniyor.apartmanlarda çanak anten sistemini çalıştıran multi swicth beslemesi ile daire beslemesi arasındaki uyumsuzluk (faz çarpışması,digitürk sistemlerinde çok karşılaşılan bir sorun) sebebiyle tv'nin şasesiyle merkezi anten sisteminin uyumsuzluğu olabilir.
arızaya gelince muhtemelen besleme sigortası atmıştır.sigorta taktığınızda tekrar atıyorsa besleme devrenizdeki diot, transistör gibi yarı iletkenleri kontrol etmelisiniz.receiveri takdığınızda sigorta tekrar atıyorsa yukarıda belirttiğim sebep'dendir.kolay gelsin.

tesekurler arkadaslar tv de 2 sigorta var saglam sigotalar atmadı. recevier mini scart lardan daha anten baglantısını yapmamıstım

tesekurler arkadaslar tv de 2 sigorta var saglam sigotalar atmadı. recevier mini scart lardan daha anten baglantısını yapmamıstım

stand-by ışığı yanmıyor ise besleme devreniz çalışmıyor demektir.öncelikle besleme devresindeki tüm kondansatörleri değiştirin.sorun düzelmez ise tekrar görüşelim.kolay gelsin.

bahsettiğiniz parça ptc dir.ısınıyorsa zaten sağlamdır.sorunu iyi anlamak gerekiyor.scart soketi taktığınız anda mı sigorta attı yoksa bir müddet çalıştıktan sonramı attı.kullandığınız receiver, apartmanın ortak anten sisteminden mi besleniyor.apartmanlarda çanak anten sistemini çalıştıran multi swicth beslemesi ile daire beslemesi arasındaki uyumsuzluk (faz çarpışması,digitürk sistemlerinde çok karşılaşılan bir sorun) sebebiyle tv'nin şasesiyle merkezi anten sisteminin uyumsuzluğu olabilir.
arızaya gelince muhtemelen besleme sigortası atmıştır.sigorta taktığınızda tekrar atıyorsa besleme devrenizdeki diot, transistör gibi yarı iletkenleri kontrol etmelisiniz.receiveri takdığınızda sigorta tekrar atıyorsa yukarıda belirttiğim sebep'dendir.kolay gelsin.
Sn [MENTION=182478]hakan1846[/MENTION] multiswich ile daire beslemesi arasındaki uyumsuzluk demişsiniz bunu biraz daha açarmısınız tam olarak anlayamadım.Nasıl bir çakışma oluyor. Teşekkürler.

Sn @hakan1846 multiswich ile daire beslemesi arasındaki uyumsuzluk demişsiniz bunu biraz daha açarmısınız tam olarak anlayamadım.Nasıl bir çakışma oluyor. Teşekkürler.

bir dönem üretilen, canlı şase diye tabir edilen tv şaseleri,gövdelerinde gerilim barındırdıkları için receiver,video gibi exra cihazların gövdeleriyle temas etmeleriyle sigorta attırırlar.apartmanlarda kullanılan ortak anten sisteminin gövdesi bir çeşit toprak görevi gördüğünden,canlı şase den bağlantı yapıldıgında direk sigorta atar.bu tip cihazlar pek kalmasada tek tük çıkmakta.şebekeden izole etmek gerekiyor.iyi çalışmalar.

stand-by ışığı yanmıyor ise besleme devreniz çalışmıyor demektir.öncelikle besleme devresindeki tüm kondansatörleri değiştirin.sorun düzelmez ise tekrar görüşelim.kolay gelsin.
tesekurler beslemedıkı kondantsıdorlerı nasıl olcebilirim bu400v 220uf ve digerlerinin arızalı oldugunu anlayabilirmiyim cihaz ustunde

Tepeleri şişikse veya ambalajlarında erime daralma görünüyorsa ancak arızadır diyebilirsiniz onun dışında aletsiz ve sökmeden söylemek biz faniler için reva değildir. Zaten para tutmuyor tanesi 1 lira dahi olsa beslemede 2 adet var. En başında diyecektim arıza vermesi ile skart takmanız tamamen tesadüftür. Ana kond elektrik yüklüdür dikkatli olun, çarpılabilirsiniz!

ekranda elle temas edince hic hareketlenme olmuyor olmadı beselmedekıleri bi degisitireyim yakın deger taksam olurmu burada bulmada biraz sıkıntı yasıyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri