Arabaya LED Bağlama

fatih gül

Üye
Ben foruma yeni üye oldum herkese merhaba forumu incelerken baktım üyeler gerçekten birbirlerine cok yardımcı oluyor ve çok bilgili insanlar bu yüzden banada yardımcı olur musunuz diye konumu açtım cevaplarınızı bekliyorum.

Şimdi aracıma led bağlıyacagım resimde bi devre cizmeye calıştım biraz amatörce ama elimden bu kadarı geldi.

Devreyide bi anlatayım kısaca şimdi ben led bağlıyacagım aracın altına güçün artısını sis lambasında alıcam sisler yandıgında yansın diye ama birde kapılar açıldıgında yansın diye kapı anahtarından alıcam bu kapı anahtarından alıcagım artı ayakucu aydınlatmaya da bağlı yani şimdi kapıyıda actıgımda sisde actıgımda iki tane güç gidicek bu sorun olur mu?
Eksi güçüde sürekli aküden vericem resimden daha iyi anlarsınız gibime geliyor takıcağım ledler bunlar edistar bunların çalışması içinde bir devre takmam gerekiyormuş.devreyi hallederim ama ledlere hem sisten hemde kapıdan 12 volt gitmesi sorun olurmu parlaklık değişir mi?

kardeşim güzel demişsinde sisten artı aldın ve ledleri anahtar olarak kullandın o atıyı ancak araçın kapısının açıldığında devreyi tamamlıyan (swic) yani buton eksi yük ile çalışır yani ledlerin eksi uçunu sabit tutup artı ile kontrol etmek istiyorsun ancak kapıo butonunda - yük alırsın oz amanda silerden eksi alman gerekecek yani eksiyle kontrol ettirdiğimizde bu seferde silere gelen eksi araba şasesine bağlıdır bu seferde siler il kontrol edemessin sürekli yanma olur ledelerinde iyi düşümnmeni karar veremeni neyle yöneticeğini ledleri ama ancak kapı butonundaki - yük ile bi röle kontrol edersen bu sorunu ortadan kaldırmış olursun bu şekilde hem siler ile hem kapı butonu ile kontrol etmiş olurusn

şey kardeşim birde dediğim gibi yaparsan kapı butonu açıldığında röle araçılığla ledlere giden artı uç sislere geri dönüş yapmaması için araya bir diot atarsan tersten kapı açılınca sislerin yanmasını engellersin

Moderatör tarafında düzenlendi:
cevap için cok teşekkürler ama bizim arabada kapı swich artı gonderiyor benim mi yanlışım var yoksa

hocam birde role işini pek anlayamadım

Bu ledler, karanlık olmaya başlayınca,ya da karanlıkta yanacağı için bence şehir içi lambaları açma-kapma koluna bağlı olarak(Yani karanlık olmaya başlayınca,geceleri veya kapalı havalarda,bu kolu çevirmek suretiyle) ,şehir içi lambalara gelen ampülün duyundan paralel bir ikili kabloyla, elektrik yalnız buradan alınıp,yanacak ledlere bağlanmalı.Röle de, bu iş için, gereksiz gibi görünüyor.Bence,yapılacak en mantıklı şekli de bu olur.Ben de yapsam bu şekliyle yapardım.Nedeni ise;sis farlarının gereksiz olarak yakılmaması ve de araba kapı swicinin de, bu işte gereksiz olarak(Ama kullanma amacı; gece ve gündüz farkedilmeden ledin yakılmasıysa eğer,bu durumda, uygulama da otomatik olarak değişecektir doğal olarak) kullanılmamasıdır.Şehir içi lambalar gündüz de yansa,bir tek sinyal lambası kadar,yani 5+5+5+5=20 watt. elektrik(Güç) çeker.Sis farları gece veya gündüz 55+55=110 watt. çeker.Bu nedenle bu çevirme kolu "mantıklı olur" demiştim.

Not:Akünün + ucu her yerden alınan sonsuz + uçlu kablolarla birleşse de,yine ayni kaynak(akünün + ucundaki gerilim kadar)olacağından,voltajda bir değişiklik olmaz.Sizin bahsettiğiniz durum ancak, paralel iki akü çalıştıran sistemlerde,aküler arasında voltaj farkı bulunması durumunda olabilir.Zaten böylesi durumlarda da,voltaj farkını önlemek maksatlı, zener diyot devreli bir özel devre ile özellikle bu durum, denetlenmeye çalışılır.

hocam yardımlar için çok sağolun dediğiniz cok mantıklı zaten ben sis lambası dedim ama söyle arabada follow me var yani kumandadan merkezi kiliti acıp kapattıgımda eger hava karanlık ise yanıcak hem sisler hem yapıcagım bu ledler birde kapı açıldıgında sadece yapacagım ledler yanıcak.
böyle olması nasıl sizce? yani normalde sisleri açtıgımda yanmıcak sadece follew me home ve kapılar açıldıgında

demişsin kardeşim kapı butonu artı diyede öylese çok güzel ama ancak - ise o zaman araya röle at dememin sebebi röleyi - ile kontrol edip rölenin diğer uçlarından artı geçittirip artıyıda ledleri yakmada kulanabilirsin bu şekilde demiştim röle onun için yani - yükü artıya çevirelim dedim kapı butonu benim bildiğim kadarıya çoğu arabada - dir ancak bilmiyorum belkide vardır artı yüklü ancak iki taraftan kontrol ettiğin için bir diot atmalısınki diğer hangi ünite ise ona elektrik dönişü olmasın

hocam haklısın eksi gönderiyormuş :D

peki ledlerin yavaşca sönmesini neyle sağlayabilirim?

ledlerin yavaş sönmesi demişsin bunun için devre yapmam gerekir ancak sen uğraşma böyle işlerle bazı araçlarda görmüştürsün tavan lambaları filan yavaşca söner onlardan bulabilirsen çıkma kızdırma röleleri veya geçiktirme röleleri olarak geçiyor sanırım onları bi araştır olmassa google den devre araştır şöyle kolayından sağlamından mesela zaman rölelerinde kullanıyoruzya onun mantığını kullanarakta bişeyler yapabilirsin sanırım

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri