Arabadan 12 v elektrik almak

ben yaşadığım olayı anlattım tabi ki öğrenmek güzel birşey ancak bazı mesleklerde uzaktan eğitim almak mümkünken elektrikte mümkün değildir ya çırak olup bir ustaya öğreneceksiniz ya da okuluna gideceksiniz hani bir söz vardır:Yarım hoca dinden yarım doktor candan eder diye yarım elektrikçi hem candan hem maldan eder araba gibi içinde sevdiğiniz insanları taşıdığınız bir araçta elektrik tesisatında işlem yaparken dikkat etmek lazım çevrenizde mutlaka bir elektrikçi vardır onunla birlikte yaparsanız hem işi öğrenir hem ucuza mal edersiniz
Sayın profesyonel üye; cevap için teşekkürler ancak cevap vereceklerin önünü kesmişsiniz. Altı üstü 12 v bir elektrik. Tamam küçümsemiyorum ancak bir artı bir de eksi ucu var. Ama takdir edersiniz ki arabayı yeniden inşa etmek gibi anlatmışsınız. Bırakın cevap verecek üyeler çıkacaktır
Artı ucu şuradan eksi ucu da şuradan alabilirsiniz diyecek hepsi bu.
Forumun amacı bu:hiç bilmeyene bile anlatmak. Ama tutup ustaya yönlendirmek bu konu için çok saçma. Beyin arızası elektrik kesme vb konular olur hay hay. Ama 12v tan bahsediyoruz bir artı bir eksinin nerden alınabileceği konusunda elbette yardımcı usta olacaktır. Hazıra yönelmeye yönlendirmeyin, bırakın öğrenmek isteyen öğrensin. Bırakın bozsun ama öğrensin.

Sayın profesyonel üye; cevap için teşekkürler ancak cevap vereceklerin önünü kesmişsiniz. Altı üstü 12 v bir elektrik. Tamam küçümsemiyorum ancak bir artı bir de eksi ucu var. Ama takdir edersiniz ki arabayı yeniden inşa etmek gibi anlatmışsınız. Bırakın cevap verecek üyeler çıkacaktır
Artı ucu şuradan eksi ucu da şuradan alabilirsiniz diyecek hepsi bu.
Forumun amacı bu:hiç bilmeyene bile anlatmak. Ama tutup ustaya yönlendirmek bu konu için çok saçma. Beyin arızası elektriknkesme vb konular olur hay hay. Ama 12v bir artı bşr eksinin nerden alınabileveği konusunda elbette yardımcı usta olacaktır. Hazıra yönelmeye yönlendirmeyin, bırakın öğrenmek isteyen öğrensin. Bırakın bozsun ama öğrensin.

Sayın @fattik

Konuya vakıf olmadığınız için getireceği risklerinde farkında değilsiniz.Neticede görece basit gözüken bir iş zaten 12 volt ile çalışan bir araçtan 12 volt hat çekilecek.Ne olacak ki??

Şimdi:
1: Araçlarda negatif kutup genelde şasiye bağlıdır.Siz + kutbu çekeceksiniz.Park lambasına gelen kablo + dır. Negatif ucu şasiden alır bunu bakınca görürsünüz zaten.
2:Led bağlamaktan bahsediyorsunuz ama ortada amper değeriniz yok. Kablajı gerekli kalınlıkta ve düzgün yerden çekmezseniz aracı yangına sebep olma ihtimaliniz var.
3:sigorta kutularında 10A-15A sigortalar vardır yada ihtiyacınız ne ise ona göre amperi olan sigortayı seçin.Kullanacağınız yere göre buradan çıkış alabilirsiniz ki kontağa bağlı olması ihtimali daha yüksek o sigortaların.

Burası işin teknik tarafı ,başa dönersek sizin o küçümsediğiniz altı üstü 12 volt bağlantısı düzgün yada yeterli şekilde yapılmadığı zaman aracı yakar.Artık bu yanma sadece tesisat bazında mı olur yoksa aracı tümden mi yakarsınız orasını Allah Kerim.

İşi düzgün yapar iyi izole etmeyi bilemezseniz, kablo kalınlıklarını düzgün seçemezseniz, bağlantıları sıkı ve gevşemeyecek şekilde yapamazsanız,kabloların sürtünme sallanma durumunu göz ardı ederseniz,direkt enerji alıp sigorta koymayı unutursanız,ortak kablo kullanımında amper yükselmesini göz ardı ederek sigortayı değiştirmez tesisatın tük yükü kaldırıp kaldıramayacağını bilmeden işi yaparsanız o araç yanar ve bunlarında o kabloyu ordan bunu şurdan al demekle alakası yok.Tecrübe ve tesisat harici bilgi isteyen şeyler bunlar.Yani anlayacağınız küçük şeylerin büyük dertler açabileceği bir durum.

Sizi tanımadığım için bu işi bunları gözeterek yapabilir misiniz bilmiyorum ama zan ettiğiniz gibi küçümsenecek bir mesele değil bu.Hasılı Sayın @c.berkan az bile uyarmış sizi.

Sayın @fattik

Konuya vakıf olmadığınız için getireceği risklerinde farkında değilsiniz.Neticede görece basit gözüken bir iş zaten 12 volt ile çalışan bir araçtan 12 volt hat çekilecek.Ne olacak ki??

Şimdi:
1: Araçlarda negatif kutup genelde şasiye bağlıdır.Siz + kutbu çekeceksiniz.Park lambasına gelen kablo + dır. Negatif ucu şasiden alır bunu bakınca görürsünüz zaten.
2:Led bağlamaktan bahsediyorsunuz ama ortada amper değeriniz yok. Kablajı gerekli kalınlıkta ve düzgün yerden çekmezseniz aracı yangına sebep olma ihtimaliniz var.
3:sigorta kutularında 10A-15A sigortalar vardır yada ihtiyacınız ne ise ona göre amperi olan sigortayı seçin.Kullanacağınız yere göre buradan çıkış alabilirsiniz ki kontağa bağlı olması ihtimali daha yüksek o sigortaların.

Burası işin teknik tarafı ,başa dönersek sizin o küçümsediğiniz altı üstü 12 volt bağlantısı düzgün yada yeterli şekilde yapılmadığı zaman aracı yakar.Artık bu yanma sadece tesisat bazında mı olur yoksa aracı tümden mi yakarsınız orasını Allah Kerim.

İşi düzgün yapar iyi izole etmeyi bilemezseniz, kablo kalınlıklarını düzgün seçemezseniz, bağlantıları sıkı ve gevşemeyecek şekilde yapamazsanız,kabloların sürtünme sallanma durumunu göz ardı ederseniz,direkt enerji alıp sigorta koymayı unutursanız,ortak kablo kullanımında amper yükselmesini göz ardı ederek sigortayı değiştirmez tesisatın tük yükü kaldırıp kaldıramayacağını bilmeden işi yaparsanız o araç yanar ve bunlarında o kabloyu ordan bunu şurdan al demekle alakası yok.Tecrübe ve tesisat harici bilgi isteyen şeyler bunlar.Yani anlayacağınız küçük şeylerin büyük dertler açabileceği bir durum.

Sizi tanımadığım için bu işi bunları gözeterek yapabilir misiniz bilmiyorum ama zan ettiğiniz gibi küçümsenecek bir mesele değil bu.Hasılı Sayın @c.berkan az bile uyarmış sizi.
Bu cevap yerli yerinde olmuş. Korkmam gereken şey gerekçesiyle anlatılmış. Neden korkmam gerektiğini ve nelere vakıf olmadığımı anladım. Ama çaya koşan çocuğa cıss denmez, gerekçe anlatılır yada yanma gerçekleştirilir.
Toplumun genel yargısı "dur sen yapamazsın"

Hassasiyetiniz için çok teşekkür ederim.

Araya 10-15 amper bir sigorta (+) kutba koyarak drekt aküden elektrik alabilirsiniz. Kendi aracımdan drekt aküden 12 V gündüz ledi için alabiliyorum. 3 aydır kullanıyorum sıkıntı olmadı. Arada sigorta olduğu sürece kablo yalıtımı iyiyse yangın tehlikesi olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri