Araba elektroniği ile ilgili yardım

mehmetavci

Üye
Merhaba Arkadaşlar , Golf 5 ' in Far Yüksekliği ve iç ışık seviyesini ayarlama düğmesi bozuldu, orjinalini sanayide ve parçacılarda bulamadım internette ise benim düğme ile birebir aynı fonksiyona sahip orjinal passat düğmesini aldım.Boyut ve işlev olarak aynı , konsoldeki yuvasına tam oturuyor ama soket girişleri resimde görüldüğü gibi farklı.Passat'ın bu düğmesini benim golfe takmak için soket girişinde ne yapabilirim ? İki gündür düşünüyorum bir çözüm bulamadım. Elektrik elektronikten anlamam , bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• Far_Seviye_Anahtari.png
    Far_Seviye_Anahtari.png
    1.5 MB · Görüntüleme: 50
Eğer uyuyorsa ölçü aletiyle birebir aynı çıkışları belirlemek gerekiyor. Hangi pin ne işe yarıyor belirlemek lazım. Ben bunun hangi tip konnektör olduğunu bilmiyorum ve piyasada bulunacağını da sanmıyorum o yüzden mümkünse passatın o üniteye giren kablonun fiş kısmınıda bulmanız gerekli. Golfün fiş kısmını keserek passatın fiş kısmıyla değiştirmek gerekir. Eğer bu işlerle alakan yoksa bir oto elektrikçisine git derim.

Cevap için sağolun, büyük ihtimalle oto elektrikçi yapamayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü elektronik aletler bunlar. Elektronikçiler daha iyi anlar sanırım. Ben ölçüm cihazı ile bir tanesinin çıkışlarını buldum ve şemasını çıkardım Fakat diğerinin çıkışlarını bir türlü bulamadım. Bozuk olduğu için sanırım.

1637536108024.png

Muhtemelen bulduğunuz passata ait olan düğmede far yükseklik ayarına ait bağlantılar yok. Passatta far yükseklik ayarı otomatik olmalı bu yüzden koymamış olabilirler yada bu özellik opsiyoneldir o pakette yoktur. Şemaya göre düğmenin içinde 2 adet potansiyometre ile 2 adet düğmeleri aydınlatmak için lamba gözüküyor. Passata ait olan 5 pinli düğmenin alttaki iki pini düğme aydınlatma lambalarına bağlı olmalı. Üstteki 3 pinde gösterge aydınlatma ışığını ayarlayan potansiyometreye bağlıdır diye tahmin ediyorum.

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 82957
Muhtemelen bulduğunuz passata ait olan düğmede far yükseklik ayarına ait bağlantılar yok. Passatta far yükseklik ayarı otomatik olmalı bu yüzden koymamış olabilirler yada bu özellik opsiyoneldir o pakette yoktur. Şemaya göre düğmenin içinde 2 adet potansiyometre ile 2 adet düğmeleri aydınlatmak için lamba gözüküyor. Passata ait olan 5 pinli düğmenin alttaki iki pini düğme aydınlatma lambalarına bağlı olmalı. Üstteki 3 pinde gösterge aydınlatma ışığını ayarlayan potansiyometreye bağlıdır diye tahmin ediyorum. Üssteki üç girişten uçlarda bulunan iki giriş Alet üzerindeki lambaların + ve - kutupları ,Alt ve üst orta girişler, iç seviye ışık ayarı ve far seviye ışık ayarına ait. Alttaki en sağda olan ise bunların ikisine birden nötr uçları .Alette Far yüksekliğine ait bağlantı mevcut. Sorun Passatınkinde değil, benim orjinal düğmenin çıkışlarını bulmakta. Bu çıkışları bulabilseydim passat'ın kine kolayca adapte edebilirdim. Cevap için çok teşekkür ederim.
Yurtdışından sipariş vermeyi düşünürseniz. Linki bırakıyorum.

https://a.aliexpress.com/_uxRACg
Teşekkür ederim. Bu siteye güvenemiyorum. Ayrıca parça orjinal değil.
Bunu görmemiştim :rolleyes: eğer görseydim passatınkini değil bunu alırdım fakat buda orjinal değil, orjinali 600 falan bu parçanın. Ama yine de işimi görürdü. Teşekkür ederim. Artık tekrar para vermeden passatın kini uydurmaya çalışacağım.

Bunu görmemiştim :rolleyes: eğer görseydim passatınkini değil bunu alırdım fakat buda orjinal değil, orjinali 600 falan bu parçanın. Ama yine de işimi görürdü. Teşekkür ederim. Artık tekrar para vermeden passatın kini uydurmaya çalışacağım.
Arızalı olanı iyice dağıtırsanız belki tamiri mümkündür?

Çok elzem bir parça değil orijinal olup olmamasına çok takılmayın bence.
https://partsouq.com/ bu siteye aracınızın şasi numarasını yazın aracınızı bulduktan sonra "Electrical" menüsünü kurcalayın alt sekmelerde bir yerlerde o düğmeyi bulucaksınız. Düğmenin üstüne tıklayınca parça kodunu göreceksiniz. O parça kodu ile googleda arama yaparsanız daha sağlıklı olur.

İnan bana bizim esnaftan daha güvenli. Mesela sen şimdi aldığın parçayı bu bana uymadı geri alın paramı iade edin desen emin olmadan almasaydın kardeşim derler büyük ihtimal :)Bu sitede diyorlar ki "very sad to hear that sir, of course you have the right to return the product within 15 days but return shipment will be charged, please give us five star and don't hesitate to contact us in case you have more questions". Yani 5 yıldız ve ne olur abi diyorlar :) En az 10 defa para iadesi aldım.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri