Araba elektroniği ile ilgili yardım

20211121_174716.jpg

Arabanın yanına inemedim aslında kontrol kalemi ile tespit edebilirdim fakat tahminime göre, Üç tane kahverengi elektrik (+) taşıyan kablonun birisi alet üzerindeki minik lambalar için ,birisi far yükseklik ayarlama düğmesi ve bir tanesi de konsol ışık seviye düğmesine gittiğini düşünüyorum. Gri kablolarda bunların Nötr(-) ucu ise ki büyük ihtimal öyle , fakat siyah ve beyaz kabloyu çözemedim. Ya siyah yada beyaz kablola parça üzerindeki minik lambalara nötr (-) kutubu olabilir. Artık deneme yanılma yolu ile bulmaya çalışacağım.

İnan bana bizim esnaftan daha güvenli. Mesela sen şimdi aldığın parçayı bu bana uymadı geri alın paramı iade edin desen emin olmadan almasaydın kardeşim derler büyük ihtimal :)Bu sitede diyorlar ki "very sad to hear that sir, of course you have the right to return the product within 15 days but return shipment will be charged, please give us five star and don't hesitate to contact us in case you have more questions". Yani 5 yıldız ve ne olur abi diyorlar :) En az 10 defa para iadesi aldım.
Belki bizim esnaftan daha dürüst değiller ama sitenin öyle katı kuralları var ki adamları dürüst olmak zorunda bırakıyor. Güvenilir olmayan bir siteden alış veriş yaparsanız çekiklerinde dürüst olmadıklarını görebilirsiniz.

Belki bizim esnaftan daha dürüst değiller ama sitenin öyle katı kuralları var ki adamları dürüst olmak zorunda bırakıyor. Güvenilir olmayan bir siteden alış veriş yaparsanız çekiklerinde dürüst olmadıklarını görebilirsiniz.
Farkettiysen "dürüst" demedim "güvenli" dedim.

Pinlerin sırası aynıdır sadece seri üretimde yeni tip fişlere geçmişlerdir. Oto elektrikçisi bu işi halleder, ya bir çevirici kullanırlar ya da arabandaki fiş tipini kesip diğer tiple ek yaparlar. Yine de aynı olup olmadığına baksın. Büyük ihtimalle aynıdır. Gerekirse teknik servise sorabilirsin.

Bismillah dedim açtım dağıttım , çıkış uçlarını ölçüyorum , kendimi NASA dan çalışan bir atom mühendisi gibi hissediyorum. 🥸 Bu iş bitince atomu parçalarına ayıracam. Öyle bi özgüven geldi.

Son düzenleme:
.
Ekli dosyayı görüntüle 82961
Arabanın yanına inemedim aslında kontrol kalemi ile tespit edebilirdim fakat tahminime göre, Üç tane kahverengi elektrik (+) taşıyan kablonun birisi alet üzerindeki minik lambalar için ,birisi far yükseklik ayarlama düğmesi ve bir tanesi de konsol ışık seviye düğmesine gittiğini düşünüyorum. Gri kablolarda bunların Nötr(-) ucu ise ki büyük ihtimal öyle , fakat siyah ve beyaz kabloyu çözemedim. Ya siyah yada beyaz kablola parça üzerindeki minik lambalara nötr (-) kutubu olabilir. Artık deneme yanılma yolu ile bulmaya çalışacağım.
İlk iletimde paylaştığım şemada:

kahve/gri (çift renkli kablo)
gri/mor (çift renkli kablo)
kahve/yeşil (çift renkli kablo)
kablolar gösterge panelinin aydınlatmasını kontrol eden potansiyormetreye bağlı,

siyah/mavi (çift renkli kablo)
kahve/beyaz (çift renkli kablo)
kahve/siyah (çift renkli kablo)
kablolar far yüksekliği kontrol eden potansiyometreye bağlı,

kahve-siyah (çift renkli kablo)
gri (tek renkli kablo)
kablolarda düğmenin içindeki lambalara bağlı olarak gözüküyor.

Fotoğrafı çektiğiniz açından tam olarak anlayamadım fakat sizin kablolarda aynı renkli olabilir.

Son düzenleme:
Otohat , çok teşekkür ederim . Bu gün sanayide 6-7 elektrikçiye gittim, hiç biri yapmadı , '' Karmaşık iş '' deyip geçtiler. Esnafımızda araştırma, merak , kendini geliştirme, diye bi kaygı yok. Tak ampulu al parayı modundalar malesef. Ben yarın ayrıntılı olarak kablo renklerine bakacağım, fotoyu tekrar çekeceğim. Eğer dediğin gibiyse bağlantıyı yapmak kolay olacak.

İç yapısını da bir görseydik. Muhtemelen birer potansiyometre ve belki bir kaç direnç olabilir. Yine de merak ettim. Sonunda benim Yeti'ninkini sökeceğim. ;)

İç yapısını da bir görseydik. Muhtemelen birer potansiyometre ve belki bir kaç direnç olabilir. Yine de merak ettim. Sonunda benim Yeti'ninkini sökeceğim. ;)

İçinde direnç yok , hiç birşey yok sadece iki ampul var yanlarda.

Ekli dosyalar

• pm1.jpg
    pm1.jpg
    166.9 KB · Görüntüleme: 17
  • pm2.jpg
    pm2.jpg
    316.5 KB · Görüntüleme: 18
  • pm3.jpg
    pm3.jpg
    254.8 KB · Görüntüleme: 17

Forum istatistikleri

Konular