Araba aküsünü 1 ampere düşürme

Efeseyit

Üye
Merhaba türkcell süperboxımı arabada çalıştırmak istiyorum. Adaptörü 12v 1 A. Araba aküsü 75 A. Onu 1 Ampere düşürmek için ne yapmam lazım.

Merhabalar.
Araba çalışır durumda iken akü gerilimi14.4 volt seviyelerine çıkar.
Bu gerilim modem için sıkıntı olabilir.
Kafam rahat olsun derseniz xl 4016 modülü kullanın.
Modül çıkış gerilimini 12.2 volt civarında sınırlayın,
Aynı şekilde çıkış akımını 1.5 amper civarı sınırlayın kullanın.

Merhabalar.
Araba çalışır durumda iken akü gerilimi14.4 volt seviyelerine çıkar.
Bu gerilim modem için sıkıntı olabilir.
Kafam rahat olsun derseniz xl 4016 modülü kullanın.
Modül çıkış gerilimini 12.2 volt civarında sınırlayın,
Aynı şekilde çıkış akımını 1.5 amper civarı sınırlayın kullanın.
Sağolun hocam şimdi baktım o devreye. Ben böyle karışık değil de daha kolay kendim yapabileceğim bi yöntemle yapabilirmiyim acaba ?

Mustafa beyin bahsettiği yöntem neredeyse bir çok amatörün yapabileceği bir yöntem.

Modülün bir giriş bir çıkışı var. Giriş kısmına akü çıkış kısmına modemi takacaksınız. Tabi öncesi ölçü aleti ile ince ayar yapılacak.

Efeseyit bey aklınızda olsun akünün 75 amper olması bir şeyi bozmaz. 12 değil de 14 voltlara çıkması sıkıntı yaratabilir sadece. Sizin adaptör diyelim ki 12 volt 1 amper olsun ben size 12 volt 24 amperlik trafo veriyim sıfır sıkıntı çalışır. 1 amperlik adaptör kullanılmasının sebebi demekki 1 amperden biraz daha az bir akım çekiyor cihaza yetiyor. 50 A lik kaynağa da bağlasam o yine 0.8-1 amper neyse ihtiyacı o kadar çeker. Sadece 0.2 amperlik bir adaptör bağlasanız olmaz neden o da yeterli besleyemez.

Tek dikkat etmeniz gereken şey en az 1 amper verebilen bir adaptör kullanmak ve 12 voltu geçmemek. Yani akım ayarı çok da sıkıntı değil ucuz bir step down konverter kullansanız olur max çıkış akımı 1.5 amper olsa yeter XL4016 da olur ama bence fazla bile daha ucuza XL4015 veya daha az akım veren modelleri bile iş görür.

Sizin yapmanız gereken arabaya modulü bağlayıp araba çalışırken multimetre ile ölçere 12 volta ayarlamak. Akım ayarına gerek yok zaten. Akım ayarlı bir model olursa kapalı kalmasın sadece yeter.

Teşekkür ederim yanıtlarınız için yarın bi çalışma yapayım bunun için

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,799
Son üye
ferhatakpolat

Yeni konular

Geri