Araba Aküsü Şarj Almıyor

muratoznn

Üye
Neden Böyle yapıyor arabada takılıyken sorunsuz çalışıyordu şimdi motor tekledi bir iki defa aküyü bitirdik eve getirdim 12 voltluk şarj aletine bagladım cihaz hiç bir tepki göstermiyor adaptör ne bir ısınıyor hiçç sanki hiç baglanmamış gibi elektrikte bağlı artı eksiye 14.4 volt 4 amperlik takıp denedim sonuç gene aynı adaptör hiç bir tepkimeye girmiyor bunun sebebi ne olabilir ? Ve İdarelik arabayı marş bastırıcak kadar nasıl şarj edebilirim bunu ben bilgisi olan ? Sorunun Temeli akü şarj aletleriyle hiç bir tepkimeye girmiyor elektrik bagladıgım halde

Multimetre varsa akünün voltajını ölçün.

elimde multimetre yok fakat adaptörle hiç bir tepkimeye girmiyor bunun sebebi ne olabilir ? Normalde araba giderken şarj olan çalışan bir aküydü fakat adaptörle hiç bir tepkimeye girmiyor şarj almıyor

Adaptorunuz bozuk kablonuz kopuk olabilir.

işin garibi de o ya adaptör saglam başka adaptörlerlede denedim elektrikte gidiyor aküye pimlerine baktık ama aküde hiç bir tepki yok sıkıntı burda yani adaptör ısınmıyor hiç bir tepkimeye girmiyor sonra bakıyoruz ki hiç şarj etmemiş koydugumuz gibi geri alıyyoruz aküyü
Akünün üst vanalarını açıp içine bir tanesi azcık boşalmış saf su koydum adaptöre baglı aküde hiç tık yok ne şarj oluyor ne bi şey hiç bir tepkimeye girmiyor bunun sebebi ne olabilir hiç böyle bir şey görmemiştim ya : S

Son düzenleme:
bazen akü kutup başı içeriden kopuyor çatlıyor yada temas etmiyor. Akünüzde böyle bir durum gelişmiş olabilir.

14.4 Volt İle de denedik gene tepki vermedi hiç bir reaksiyon göstermiyor yada bir etkileşime girmiyor adaptör hiç ısınmıyor : S Hiç Böyle bir şey görmedim ben şimdiye kadar söktüm az bi şey suyu eksilmiş saf su koyarak tamamladım gene tık yok neden olabilir anlayamıyorum : S Akü bozuk da degil içine baktım vanalarından kurşunlar yerli yerinde suyu dolu berrak hemde böyle paslı vs de degil

14.4 Volt İle de denedik gene tepki vermedi hiç bir reaksiyon göstermiyor yada bir etkileşime girmiyor adaptör hiç ısınmıyor : S Hiç Böyle bir şey görmedim ben şimdiye kadar söktüm az bi şey suyu eksilmiş saf su koyarak tamamladım gene tık yok neden olabilir anlayamıyorum : S Akü bozuk da degil içine baktım vanalarından kurşunlar yerli yerinde suyu dolu berrak hemde böyle paslı vs de degil

O şekilde bakarak saglam demek zor. Böyle pek bir yere varamazsınız. Eger kendiniz bir arıza tespiti yapmak istiyorsanız ucuzundan da olsa bir multimetre almanızı öneririm. O zaman buradaki ustalar daha rahat yardımcı olabilir. Yoksa dayanaksız tahminler ile çözüme ulaşamayız.

Ölçü aleti olsa adaptörün çıkışını ölçer bize derdiniz. Belki de çalışıyor ama 10 volt veriyor adaptör. Veyahut akünün kapasitesi çok düştü. Hızlıca dolmuş gibi oluyor ama yükte hemen boşaliyor da olabilir. Yani daha tutarli tahminler için bize veri lazım.

Multimetre olsa sarj kaynagini ve aküyü ölçersiniz. Baktık ikisi de saglam o zaman siz sarja birakin belli bir süre deriz. Sonrasinda yine ölçersiniz. Akü dolmamışsa sarj almıyor demektir. Diyelim ki doldu görünüyor. Multimetre bagli iken bir yüke bağlayın ve voltaj düşümünü gözlemleyin, hizla düşüyorsa akünün kapasitesi düşmüş, ölmüş deriz.

Siz ne ile sarj ediyorsunuz bu aküyü?

Oto elektrikçisine gidip sarj da ettiebilirsiniz ama bence ona vereceğiniz paraya bir multimetre alıp mal sahibi olursunuz. Tercih sizin.

akü test eden ölçen aletler var onunla bak(tır) 12v altı akü ölüdür bu aracın alternatör ve şarjında arıza var demek alternatör yerine dinamo varsa tarihi eser o...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri