Araba Akü Şarj ve Akü Voltaj Seviye Devreleri

maykıl123

Üye
c69mc.jpg

c69mt.jpg

c69n7.jpg

c69nt.jpg

c69pj.jpg

bu akü devresini yapan var mı bu devre 12volt 60 ah 72 ah aküleri doldurumu

ben bu devre ile 30a yakın sulu akü şarz ettim.devre şöyle çalışıyor.aküye 1V gönderiyor aküden 1V geri gelince devre 2V gönderiyor
bu şekilde aküyü dolduruyor.Akünüzde kaçırma veya gözünde sorun yoksa şarz eder gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bu devre 120 amper aküyü şarj edebilir mi ? çıkışı kaç amper ?

135(Ah) Amper saat ve 680amper dizel motor aküsünü 12 saatte kaynattı yani fazla şarz etti.120w lık trafo kullanılırsa 90wlığa göre daha hızlı şarz eder.çıkış akımı hakkında fikrim yok.devre tetiklemeli olarak çalışmakta yani akünüzde 9V varsa devre 10volt gönderiyor.aküden 10V gelince devre 11Volt gönderiyor.çalışma prensibi.arkadaşımada bundan yapmıştım.hiç şarz etmediği akü olmadı.bana göre tek eksiği akü dolunca şarzı kesmemesi.akü şarzdayken kaynamasını takip etmeli eğer kabarcık çıkartıyorsa fazla şarz olmuş demektir.şarz aletinde voltmetreniz yoksa tabiki

Anladım hocam teşekkürler ilk önce inverter devresini bitirdikten sonra vaktim ve zamanım olursa buna geçicem :)

135(Ah) Amper saat ve 680amper dizel motor aküsünü 12 saatte kaynattı yani fazla şarz etti.120w lık trafo kullanılırsa 90wlığa göre daha hızlı şarz eder.çıkış akımı hakkında fikrim yok.devre tetiklemeli olarak çalışmakta yani akünüzde 9V varsa devre 10volt gönderiyor.aküden 10V gelince devre 11Volt gönderiyor.çalışma prensibi.arkadaşımada bundan yapmıştım.hiç şarz etmediği akü olmadı.bana göre tek eksiği akü dolunca şarzı kesmemesi.akü şarzdayken kaynamasını takip etmeli eğer kabarcık çıkartıyorsa fazla şarz olmuş demektir.şarz aletinde voltmetreniz yoksa tabiki

680A değilde 68A olmasın. çünkü 680amperi 12 saatte doldurması için 56 amper vermesi lazım. ordaki trafonun 600-700w olması lazım.

Bu devre ile akü yarım dalgada şarj oluyor....Bu da akü için sağlıklı değildir...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri