Araçlarda Patlak Ampulü Bildiren Devre

aycoor

Üye
selamlar arkadaşlar.
ben yeni nesil araçlarda gördüğüm fakat sistem devresinin nasıl olduğunu bilmediğim ve merak ettiğim bir konu var.
araçların lamba sistemlerindeki bir ampul patlayınca ekranda patlak ampul olduğunu bildiren led yanıyor. bmw gibi lüks araçlarda da hangi lambanın patlak olduğunu bile bildiren sistemler var.
bana bu sistemlerin yapıları şemaları veyada nasıl yapabileceğimi bildiren yazı veya çalışmalarınız varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.
herkese çok teşekkürler .
hüseyin

sn aycoor,
lambalara giden kablolardan geçen akımı ölçerek normal geçmesi gereken akım geçmediginde göstergede "ampul bozuk sinyali " vercek bir mantık kullanılabilir.
akım sensörleri ile ilgili www.lem.com linkini incelemeni öneririm...............

sayın ht2lgl,
akım sensörü olayı güzel teşekkür ederim bende akım trafısu gibi bir cihaz varmı varsa akımı sensöre nasıl uygulayabilirim diye düşünüyordum. sizin önerdiğiniz site güzel yararlanmaya çalışacağım çok teşekkür ederim. iyi günler
sycoor

devreye iki adet diod seri bagla led uçlarını diyoda parelel bagla .diod uçlarında düşen toplam gerilim düşümü lamba saglam ise ledin yanmasını saglar lamba patlak ise led yanmaz....çok basit bi çözüm...

devreye iki adet diod seri bagla led uçlarını diyoda parelel bagla .diod uçlarında düşen toplam gerilim düşümü lamba saglam ise ledin yanmasını saglar lamba patlak ise led yanmaz....çok basit bi çözüm...
Merak ettim neden bir değilde iki adet diyot.....

tek diod üzerindeki gerilim düşümü 0.7 volt civarı olacağı için led sönük yanabilir.2 seri diod üzerindeki 1.4 volt civarı olur. led için uygun bir voltaj.....

Sayın feritt bir konuyu atlamışınız sanırım.
Arkadaş doğal olarak oto ampulu kesilince yani açık devre olunca yani devreden akım dolaşımı olmayınca ikaz verilmesini soruyor.Sizin bahsettiğiniz çözümde ise led devamlı yanacağından ampul kestiğinde led söneceğinden bu maalesef bir ikaz anlamına gelmez sanırım.Sayın h2tgl nin de demiş olduğu gibi akım sensörü yada akım trafosu kullanmak daha mantıklı geldi bana

Esselâmû aleyküm

Resimdeki gibi lambaya seri bir bobin bağlıyoruz bu boninin değerlerini bobinajcı ustalarımız verebilir.Lamba yanarken bobinde bir manyetik alan oluşturup reed rolemizin kontağını kapanacak, eğer lamba yanmıyor ise manyetik alan olmuyacak ve role çekmiyecek buna göre bir devre tasarlaman gerek.

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    52 KB · Görüntüleme: 105
Sayın feritt bir konuyu atlamışınız sanırım.
Arkadaş doğal olarak oto ampulu kesilince yani açık devre olunca yani devreden akım dolaşımı olmayınca ikaz verilmesini soruyor.Sizin bahsettiğiniz çözümde ise led devamlı yanacağından ampul kestiğinde led söneceğinden bu maalesef bir ikaz anlamına gelmez sanırım.Sayın h2tgl nin de demiş olduğu gibi akım sensörü yada akım trafosu kullanmak daha mantıklı geldi bana
Ampülün kesik olması durumunda led yanmaz, fakat led voltajı kadar ampüle eksik voltaj göndermiş olursunuz, buda en düşük kırmızı led icin 1.5v tur, 3 tane silikon diyodu yada uygun watta zenerden de kaybınız olacak,
En uygunu akım sensörü kullanmak, alternatif olarak fotosel de kullanılabilir, fotoselle farları açan otomobiller de var..

evet sayın kural dediğiniz dogru lamba saglamsa led yanacak saglam oldugunu anlarsınız.ayrıca içeriye koyacagınız bir mimik diyagram ile hangi fonksiyonu çalıştırdıysanız ledinin yandıgını görebilirsiniz led yanmıyorsa sorun vardır algılaması yapabilirsiniz.ama ters durum isteniyorsa onuda bir transistörle tersleyebilirsiniz.ayrıca bu yöntem çok akım çeken lambalarda sıkıntıya yol açabilir.farlarda pek uygun olmayacağı kanısındayım belki düşük akım çeken lambalarda olabilir.diğer arkadaşların dedikleride güzel yöntemler.ama bence en güzel yöntem en ucuz ve sağlam yöntemdir.herkese selamlar....

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri