Araç içi kamerada aküden besleme

Akkoca1

Üye
Araç içerisine kamera yerleştirmeyi düşünüyorum gece veya gündüz aracı çizip kaçanlar mevcut kamera 5volt 1 amberle çalışıyor çakmaklıktan gücü alsam sürekli araç park halinde iken kaç günde aküyü bitirir veya 40000 mahlık power bank kaç gün idare eder nasıl hesap yapabiliriz aküyü bitirir mi hemen 5volt 1 amper değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler

Usb den akım ölçen aletler var.Onlardan alıp
akım ölçümü yaparsanız,hesaplama yapılabi-
lir.Çakmaklıktan alındığında,araba durduğun-
da enerji kesilir işe yaramaz.Biraz masrafla,
aküden besleme yapmanız,daha geçerli bir
çözüm olur.

Aküden besleme yapabilirim lakin akünün bitmesinden korkuyorum en az 3 gün kayıt yapmalı kamera akü bitmeden baZen 3 gün araca binemiyorum veya başka biz çözüm önerisi olanvarmı

3 gün için sorun olacağını sanmıyorum.40-50 lira verip o Akım ölçen USB den alabilirse-
niz,daha sağlıklı bilgi verilebilir.Akünüzün
Ah değerini biliyorsanız,onu 1 e böldüğü-
nüzde çıkan değeri 2,4 ile çarptığınızda o kadar saat çalışabilir .Ancak,akü-
den akım çekildikçe,akünün voltajı düşer.
Belli voltajda,aküyü sıfırlamamak için,ka-
mera kendini devre dışı bırakır.Odeğer,muh-
temelen % 80 civarıdır.Bulduğunuz saat de-
ğerini 0,8 ile çarptığınızda,kullanım saati çı-
kar.Kameranızın,1 amp. olduğundanda emin olmanız gerekir.

Ekli dosyalar

• 20200210_223136.png
    20200210_223136.png
    95.6 KB · Görüntüleme: 66
Son düzenleme:
duracel pil ayarlayın kendinize.5 günde yeter,10 günde ...
3 gün için sorun olacağını sanmıyorum.40-50 lira verip o Akım ölçen USB den alabilirse-
niz,daha sağlıklı bilgi verilebilir.Akünüzün
Ah değerini biliyorsanız,onu 1 e böldüğü-
nüzde çıkan değeri 2,4 ile çarptığınızda o kadar saat çalışabilir .Ancak,akü-
den akım çekildikçe,akünün voltajı düşer.
Belli voltajda,aküyü sıfırlamamak için,ka-
mera kendini devre dışı bırakır.Odeğer,muh-
temelen % 80 civarıdır.Bulduğunuz saat de-
ğerini 0,8 ile çarptığınızda,kullanım saati çı-
kar.Kameranızın,1 amp. olduğundanda emin olmanız gerekir.
sami bey,
şaşırttım sizi :D :D :D :D :D

Son düzenleme:
Araç içerisine kamera yerleştirmeyi düşünüyorum gece veya gündüz aracı çizip kaçanlar mevcut kamera 5volt 1 amberle çalışıyor çakmaklıktan gücü alsam sürekli araç park halinde iken kaç günde aküyü bitirir veya 40000 mahlık power bank kaç gün idare eder nasıl hesap yapabiliriz aküyü bitirir mi hemen 5volt 1 amper değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler
5V 1A demek, P=IxV den, P(güç)=1x5=5 watt
5=12xI=> I=5÷12=0,42A aküden (dc-dc çevirici kaybını hesaba katmazsak) çekilir. Dolaysıyla 24 saatte 12V aküden 24x0,42=10A akım tüketir. Bu da pek sağlıklı sayılmaz. Çünkü starter aküler üzerinde belirtilen akımın ancak küçük bir miktarını kullandırmaya uygundur. 40Ah powerbank ile tam kapasite olduğu düşünülse bile en fazla 3 gün gibi yetebilir. Aküden kullanılacaksa araya 11,5V altında akımı kesen park modu kiti ilave etmek, ilk marşta çalışmama sonucu ile karşılaşmayı engeller.

Kameranın 5 voltta tam olarak 1 amper çekeceğini düşünmüyorum.
3 gün kayıt yapması sizin için yeterli ise direk aküden beslemek en mantıklısı.
Fakat çakmaklık enerji çıkışı kontağa veya kontak 1.konununa bağlıysa çakmaklık çıkışını kullanamazsınız.
Direk aküden aldığınız 12 voltu bir düşürücü reğülatör (lm 2596 örn) ile 5 volta düşürüp kameraya bağlayın.
3 günde akünüz bitmez hele günde bir defa da olsa arabayı çalıştırma imkanı varsa hiç sorun olmaz.
Lm 2596 kullanırsanız + - bağlantılarına dikkat edin.
Girişte ters polarite bağlantısı regülatörü yakar.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri