araç aküsüyle led çalışması hakkında

toryum66

Üye
3 adet beyaz ledi seri oalrak bağlayarak araç aküsünden ledi çalıştırıyorum fakat benim istediğim bunun arasına direnç koyulması gerekirmi diyelimki koyduk çalışması oldu
aracı çalıştırıken ledler zayıfladığı gibi gaza yüklenince ledler canlanıyor voltaj 12de sabit durmadığı için ledlerin bozulma olasılığı yüksek bir ihtimal olduğunu düşünüyorum bu yüzden araç aküsünü 12 volta sabitleyebilen kolay bir devre şeması ve eleman listesini yazarsanız çok minnettar kalırım elektronik konuısunda sadece lehim yapmasını biliyorum

Beyaz led lerin çalışma voltajı 3.2 volt 20 miliamperdir . siz 3 adetdini seri baglarsanız 9.6 volt eder devrenize 270 ohm direnci seri baglarsanız tam 12 volt gerilimde ledlerinize 60 mili amper ile beslemiş olursunuz. bu ana kadar yazdıklarım şarj ünütesi devrede degilken normal şarjlı bir akü için geçerlidir.
Araçlara böyle bir sistemi baglamak istediginizde akü şarj gerilim aralıgınıda hesap ederek 330 ohm direnç kullanmanızı öneririm .ledleriniz daha uzun ömürlü olacaktır.

cevabınız için tşkler aküden gelen gücü12ye sabitleyebilen bi devre yapmak çokmu zor, gereksizmi sizce 4 led bağladığımda sönük yanmışlardı 3 led bağladım canlı yanıyorlar bu konuda bilgisiz olduğumdan dolayı soruyorum

dostum 7812 transistörleri var onunla sabitleye bilirsin sanirim veya 2n3773 Transistörü ile de olur 2N3773 daha iyi olur heralde

7812 bağlarsanız, gerilim 12 voltun üstüne çıksa da , gerilim 12 voltta sabit kalır. Ancak gerilim 12 voltun altına düştüğünde, gerlimi yükseltmek gibi bir hüneri yoktur.

7812 bağlarsanız, gerilim 12 voltun üstüne çıksa da , gerilim 12 voltta sabit kalır. Ancak gerilim 12 voltun altına düştüğünde, gerlimi yükseltmek gibi bir hüneri yoktur.

o zaman daha düşük bir voltaja sabitlesek olurmu 6 gibi mesela

beyaz ledlerım çalışma voltaji pdf ıne baktım 4.1 volt iki adet serı 8.2 volt yapıyor buna serı 100 ohm drenç bağlayıp 7809 çıkışıyla beslersen sorunsuz çalışır 7809 max 500 mA akim akıtır onuda gozonune alarak çekebıleceğı sayıda led bağlarsan akunun voltajı 9 volta duşene kadar ledler aynı parlaklıkta yanar kolay gelsın

dostum 7812 transistörleri var onunla sabitleye bilirsin sanirim veya 2n3773 Transistörü ile de olur 2N3773 daha iyi olur heralde

Arkadaşın söylediğini düzeltmek gereği duyuyorum.İşe yeni başlayanlar yalnış bilgilendirilmiş olmasın.

7812 transistör değil Voltaj regületör entegresidir.

78 ile başlayanlar + 79 ile başlayanlar - polaritede çalışır. Sonraki 2 hane cıkış voltajını belirtir.

Ayrıca 4-5 led'i sürmek için çıkışını güçlendirmeye gerek yoktur.

Son düzenleme:
beyaz ledlerım çalışma voltaji pdf ıne baktım 4.1 volt iki adet serı 8.2 volt yapıyor buna serı 100 ohm drenç bağlayıp 7809 çıkışıyla beslersen sorunsuz çalışır 7809 max 500 mA akim akıtır onuda gozonune alarak çekebıleceğı sayıda led bağlarsan akunun voltajı 9 volta duşene kadar ledler aynı parlaklıkta yanar kolay gelsın

ilgilenen herkese tşkler arkadaşın dediğini yapmaya koyuldum ama kafamda bir soru daha var beyaz led için 4.1 volt demişsiniz bazı yerde bunu ben 3.2 bazı yerde 3.3 olarak gördüm benim kullanacağım beyaz led 5 mm olanında bu konudada yardımcı olabilirmisiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri