Arşiv yönetiminde sıkıntı

ibora

Usta Üye
Arkadaşlar merhaba,
Merak ettiğim bir konu var. Benim çalıştığım işletme haftanın 6 günü durmaksızın çalışan bir işletme. Ve değişik markalarda yüzlerce PLC, HMI ve Scada sistemleri mevcut. Zaman zaman bu sistemlerde modifikasyon ve eklemeler yapmaktayız. En çok yaşamış olduğumuz sıkıntılardan birisi de şu:
Mesela makinanın PLC'sinde 10 yıl önce bir program değişikliği yapılmış, bir sensör vs. eklenmiş. Ama nasıl oluyor da oluyor, daha sonra arkadaşın birisi makina programında başka bir değişiklik yaparken önceki değişiklik uçuyor. Yani o 10 yıl önce yapılan değişiklik öncesi bir programı modifiye ederek makinaya yüklemiş. Kısacası biz bu arşiv tutma işini bir türlü bir sistematiğe oturtamadık. Bu iş sizlerin çalışmış olduğu işletmelerde nasıl yapılıyor? Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
hocam önce arkadaşlara her ne olursa olsun bir değişiklik yapmadan önce çalışır durumdaki sistemin yedeğini almayı alışkanlık haline getirtmeniz lazım ki yapılan yeni değişiklik sonucu istenilen sonuç elde edilemezse geri dönüşü sadece backup ı geri yüklemek olabilsin ve devamında ise periyodik olarak yedek alma işlemlerini yapıp bir serverda tutmalısınız (tabi backup aldıktan sonra o backup gerçekten çalışıyormu diye kontrolünü yapmakta lazım) simensin pcu kullanılan kısacası hdd olan tüm sistemlerde acronis veya ghost imajlarını almanızda fayda var....
Umarım yardımcı olabilmişimdir...

Arşiv yapmadan önce PLC'den bilgisayara upload alırsanız değişiklik problemi yaşamazsınız. Böylelikle makinenin üzerinde çalışan en son programı çekmiş olursunuz.

Sorun şu ki bazı PLC'lerimiz upload edilemiyor. :(

Benim yaşadığım sorunun kaynağı aslında fabrikanın 3 vardiya çalışması ve her işi herkesin yapması, herkesin farklı şekillerde yapması. Dolayısıyla birisi back up alır, farklı yere atar, bir başkası eski programı yükler, bir diğeri back up almaz... vs,vs. Yani insanların çalışma şekillerinin farklılığı bizim asıl sorunumuz. Ve bir takım kurallar belirlenmesine rağmen bir türlü rayına oturtamadık.

Benim yaşadığım sorunun kaynağı aslında fabrikanın 3 vardiya çalışması ve her işi herkesin yapması, herkesin farklı şekillerde yapması. Dolayısıyla birisi back up alır, farklı yere atar, bir başkası eski programı yükler, bir diğeri back up almaz... vs,vs. Yani insanların çalışma şekillerinin farklılığı bizim asıl sorunumuz. Ve bir takım kurallar belirlenmesine rağmen bir türlü rayına oturtamadık.

Size astığı astık, kestiği kestik, aynı zamanda da kafası çalışan teknik bir müdür lazım. Patron tarafından destekli olursa , işler tadından yenmez :)

Otomatik Backup yazılımları var ancak pahalı bir yatırım.

ozaman size şunu önerebilirim 1 personel belirleyeceksiniz ve sürekli gündüz çalışacak ve işi sadece backupları almak ve harici bir diskte veya server da yedeklemek olacak ve bu backuplara her personelin rahatlıkla ulaşabileceği bir word dosyası oluşturup köprü oluşturacak,aynı zamanda bir değişiklik yapılacaksa bu size ve backup işlerini takip eden arkadaşa bildirilecek ki değişiklik sonrası backupları güncelleyebilsin.

Size astığı astık, kestiği kestik, aynı zamanda da kafası çalışan teknik bir müdür lazım. Patron tarafından destekli olursa , işler tadından yenmez :)

Aman üstad napıyorsun??? İnşallah müdür okumuyordur bunu :)

ozaman size şunu önerebilirim 1 personel belirleyeceksiniz ve sürekli gündüz çalışacak ve işi sadece backupları almak ve harici bir diskte veya server da yedeklemek olacak ve bu backuplara her personelin rahatlıkla ulaşabileceği bir word dosyası oluşturup köprü oluşturacak,aynı zamanda bir değişiklik yapılacaksa bu size ve backup işlerini takip eden arkadaşa bildirilecek ki değişiklik sonrası backupları güncelleyebilsin.

Bunu da yaptım ama yine de tam rayına oturtamadık bir türlü.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri