Plc den bağlanarak arıza takibi yapmak

emw

Üye
Arkadaşlar önümde kocaman büyük bir makine var , makinenin bir çok ayrı kolu var. oparatör paneline herhangi bir arıza kodu düşmüyor pg ile plc ye bağlanıp online olarak nereden hata üretiyor bulmak istiyorum ama nasıl yapılır basit bir işlemmidir daha önce böyle bir deneyimim olmadığı için bilmiyorum ve sizlere danışıyorum aranızda bilen varsa yardımlarını esirgemesin saygılar.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
merhaba ;
ilk once plc programı cek plcden elınde olsun sonra online ol plcye mesela ıtıcı pıston calısmıyor plc programında ıtıcı pıstonun calısma sartılarına bak ornegın sensor gormemıstır yada calısma sartının onundekı bı kontak acıktır bu sekılde arızaları bulursun.

merhaba ;
ilk once plc programı cek plcden elınde olsun sonra online ol plcye mesela ıtıcı pıston calısmıyor plc programında ıtıcı pıstonun calısma sartılarına bak ornegın sensor gormemıstır yada calısma sartının onundekı bı kontak acıktır bu sekılde arızaları bulursun.

Bilgi için Teşekkürler

bence plc ye hiç ulaşma derim . elektrik projesiyle sorunu halletmeye çalış.programı çekeyim derken programdan da olma o daha kötü.

projeden çözüyorum zaten de, bazen sorunu projeden çözmek çok zaman alıyor. Bu yüzden plc den online bağlanıp görmek daha kolay oluyor , daha önce denemediğim için , ben de o senin söylediğin riskten dolayı sordum soruyu

Bilgisayarınla tüm giriş ve çıkış kelimelerini(word) oku (PLC den)şayet projene göre anormal bir durum yoksa data aşımı yada math error gibi hatalar oluşmuş olabilir.

Edit : Her ne kadar PLC de şifre olabilse bile sizin fiziksel adreslerinizi okumanıza engel olmaz sadece data alanlarını okuyamazsınız.

Son düzenleme:
Bilgisayarınla tüm giriş ve çıkış kelimelerini(word) oku (PLC den)şayet projene göre anormal bir durum yoksa data aşımı yada math error gibi hatalar oluşmuş olabilir.

Edit : Her ne kadar PLC de şifre olabilse bile sizin fiziksel adreslerinizi okumanıza engel olmaz sadece data alanlarını okuyamazsınız.
açıklamanız için teşekkür ederim, ancak acemi olduğumu dikkate alarak beni affedin çünkü açıklamanızı tam olarak anlamadım , giriş ve çıkışları oku derken kendim ladder networklarında ki devreleri mi kontrol edeyim , yoksa compile ederek hatamı arattırayım ?

Merhaba, bende aynı şekilde plc'ye pc ile bağlanıp nerede hata ürettiğini görmek istiyorum ama tam olarak nerden başlamam gerektiğini bilmiyorum. Bu konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum

Plc çalışıyorsa buna uzaktan ne gerek var ki hadi diyelim mesela robot kol çalışmıyor sensör görüyor input veriyor ama plc çıkış vermiyor role / transistör arızalı olabilir plc içinde dışında kontaktor veya role arızalı olabilir modül yanmıştır bunları online bulsan gece gündüz çalışıp hani bulamassin da sana madalya takmazlar o arızayı yaşayıp eline ölçü aleti alıp tek tek kısa devre ve voltaj ölçüp arızayı gidermedikten sonra bulsan ne bulamasan ne bu arada bide role sorun vardı onu plc içindeki roleleri değilde dışardaki harici roleleri 24 v ampulleri her roleye ayrı ayrı bağlayarak bulabilirsin ve herzaman da sabit kalacağından arıza hemen giderilir kolay gelsin plc online kursuna davet ediyorum seni acemiyim demişsin kimse kimseye yardım etmez bu devirde zaman kaybetme git udeym.coma 50 70 TL arası her yerini öğrenirsin plcnin

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri