arızalı kondansatörün ikaz lambasıyla bıldırım

a.kaya

Üye
konu hakkında bılgısı olan arkadaslara sorum su olucak
tarımsalsulama panolarında mevcut sabıt kondansatörlerin arıza yada özelliğini kaybettiğinde ikaz lambasıyla bildirimini nasıl yaparız bilgisi olan arkadaslardan yardım bekliyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kondansatör akımını ölçen sabit veya pensampermetre gibi seyyar cihaz kullanmadan ,kondansatör
arızasını tespit edecek bir metot yok.Devrenizde,motor akımını ölçen ( üç fazı da ) ampermetre var ise
ondan istifade edebilirsiniz.

Tedaş'ın yeni uygulaması şöyledir.
Bu gibi sulama vs. panoların kilitli, mühürlü bölgesinde kondansatör için ayrı bir bölme yaptırlıp, sigorta devresine, bir faza seri ampertmetre bağlanıp kondansötörün kapasitesi kontrol edilebilmektedir. Tabiki burada soru şu olabilir, ya, diğer iki fazda kayıp varsa ne olacakdır. En azından bir fazdan kontrol edilme amaçlanmış olabilir. Ayrıca, motor devresinde, üçgen kontaktörüne paralel bağlı bir kontaktörle, gerekli kapasitede kondansatör bağlanmalıdır. Fahri Yetiş arkadaşımızın dediği gibi her üç faz ayrı ayrı akımları ölçülerek etiket akımı ile karşılaştırılmalıdır. Birde; Yeni elektronıik sayaçlarda, aktif ve indüktüf sarfiyatlar için ayrı impuls veren ledler bulunmaktadır. Bunların, beraber çaktığı andan itibaren ikinci beraber çakana kadar geçen sürede ne kadar çaktıklıklarını sayarak , aktıf reaktık 0ranı 4/1 den fazla ise durum iyi demektir.Tabiiki bu durum, şu anki Tedaşın reaktif oranına göredir. Yılbaşından sonra bu oran değişebilir..
5/1 olabilir...

Pensampermetreniz yoksa:
1
Motorun normal devrinde, kondansatör(ler) sağlam iken çektiği akımı mevcut panodaki ölçü aletinden bakıp öğreniniz.
Eğer bu akım değerinden fazla akım çekerse;
Ya Şebeke gerilimi azalmıştır,
Ya kondansatör arızalıdır. (kondansatörün üç bacağının sağlamlığını anlamak için üç ampermetre gerekir),
Yada motor arızası veya mekanik bağlantılarda zorlanma vardır.
2
Kondansatöre giden kabloları (panoya yeni monte edilecek),
Ya üçadet ibreli ampermetreden geçirip görebilirsiniz,
Ya üç adet 30/5 akım trafosundan geçirip bir adet multimetreden görebilirsiniz.

En kısa yolu bir adet pensampermetre satın alıp, kondansatörleri kontrol edip, üzerindeki akım değerlerinde %70 azalma varsa değiştirmek.

Bu konuya eğilmeye devam edecem.

arkadaşlar bilgilerinizden dolayı tşk ederim ama yınede çözüme ulasamadık yanı kondansatör arızaya geçtiginde bizim kumanda panomu devre dısı kalmasını istiyoruz ve ben bıtane cıhaz buldum ama bu cıhaz uzerınde yorum yapalımderim

http://www.kael.com.tr/turkish.html

DAM-C 96*96 (ampermetre aşırı ve düşük akım koruma cıhazı)--- ben bucıhazdan kullanalım derım
bence daha saglıklı ve motor fazla akımçekmsınden kaynaklanan arızaları ve kondanssatörün özelliğini kaybettıği anda bızım kumanda panomuzu devre dış bırakacak derım SIZLERDEN YORUM BEKLIYORUM
VERDİĞİNİZ BİLGİLERDEN DOLAYI TEŞEKURLER

Http://www.kael.com.tr/turkce/pdf/dp01-96.pdf

ÜÇ ampermetrelİ olsun denilirse
bulinkteki cihazi kullana biliriz
yorumlayalim
kesİn ÇÖzÜm gİbİ bİŞey olucak sanirim

arizasiz bir kumanda panosu

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar