Arızalı kettle

Fişe takınca röleden tık diye ses geliyor mu? Gelmiyorsa röle zamanla ark yapıp yapışmış olabilir.

Fişe takınca röleden tık diye ses geliyor mu? Gelmiyorsa röle zamanla ark yapıp yapışmış olabilir.
Röleden hiç ses gelmiyor. Dediğiniz gibi yapışmış ise anahtarı devre dışımı bırakır. Öyleyse sorun burada galiba.

Çekirdek sabit durur, kontak(lar) hareketlidir. Dolaysıyla açıp kapanma esnasında oluşan ark zamanla yapışmaya sebep olmuş olabilir.

Merhaba. Ketilin devreden çıkması için ağzının kapalı olması gerekir. İçinde ki buhar ufak bir delikten geçer. Ve devreyi kesmek için bir parçayı hareket ettirir. Ağzı açık ise atmayacaktir. Ağzı kapalı ise dediğim parça arızalı olabilir.

Merhaba. Ketilin devreden çıkması için ağzının kapalı olması gerekir. İçinde ki buhar ufak bir delikten geçer. Ve devreyi kesmek için bir parçayı hareket ettirir. Ağzı açık ise atmayacaktir. Ağzı kapalı ise dediğim parça arızalı olabilir.
Yok ağzı kapalı durumda bu sorun var. Ölçtüm röle arızalı. Sanırım yapışmış. Değişince umarım sorun çözülür. Sizi bilgilendireceğim.

Merhaba. Yardıma ihtiyaç var. Bir kettle var. Ancak power düğmesine basmadan direkt çalışmaya başladı. Ve kaynayıncada durmuyor. Termostat arızası olduğunu düşündüm yenisiyle değiştirdim. Ancak sorun düzelmedi. Sap kısmında elektronik bir kart var. Kart üzerinde diyot, direnç ve kondansatör olduğunu görüyorum. Bunlardan biri arızalı ise bu sorunu yaratır mı. Teşekkürler.
Merhaba. Daha önce konuşmuştuk. Kettle de röle arızalı olduğu için değiştireceğim. Ancak cihazın üzerinde 4 pinli röle var. Piyasada 4 pinli 5VDC 16A RÖLE bulamadım. Aynı vasıfta 8 pinli röle yi kullanabilmem için Röle üzerinde nasıl bir işlem yapmam lazım. Ortak uçları ve normal de açık uçları kısa devre bağlasan olurmu? Yani bağlantı şaması nasıl. Tşk.
Elektronik kartta yanık, kopuk vs komponent varmı yokmu önce gözle sonra devrenin çalışma prensibine göre ölçümler yapılmalı.
En azından bir resim atsaydınız gözle görülen bir durum varsa üstatlarımız yardımcı olacaktır.

Ekli dosyalar

• 1618742972991276594320310696140.jpg
    1618742972991276594320310696140.jpg
    277.4 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20210418_135308.jpg
    IMG_20210418_135308.jpg
    206.6 KB · Görüntüleme: 10
  • 1618743490806180841805929323369.jpg
    1618743490806180841805929323369.jpg
    178.1 KB · Görüntüleme: 11
Orjinal rölenin bobin, nc ve no kontaklarını tespit edin. orjinal rölede 4 pin olduğuna göre nc ve no kontaklarından birisi kullanılmıştır diğeri mevcut değildir zaten. ondan sonra yeni aldığınız rölenin eski rölenin incelenmesi neticesinde belli olan bobin ve nc ya da no kontaklarının birini kullanarak 8 bacaklı rölenin 4 bacağını kullanın. daha fazlı akıma mukavemet göstermesini arzu edersiniz rölenin eşdeğer pinlerine paralel çekebilirsiniz.

Orjinal rölenin bobin, nc ve no kontaklarını tespit edin. orjinal rölede 4 pin olduğuna göre nc ve no kontaklarından birisi kullanılmıştır diğeri mevcut değildir zaten. ondan sonra yeni aldığınız rölenin eski rölenin incelenmesi neticesinde belli olan bobin ve nc ya da no kontaklarının birini kullanarak 8 bacaklı rölenin 4 bacağını kullanın. daha fazlı akıma mukavemet göstermesini arzu edersiniz rölenin eşdeğer pinlerine paralel çekebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim. Yanıtınız da (daha fazla akıma mukavemet göstermesi için röle nin eşdeğer pinlerine paralel çekilmesi) den söz etmişsiniz. Bunun 8 pinli bir röle için şamasını çizebilirmisiniz bana. Çok tşk.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri